۸ ویژگی مهم برای انتخاب بهترین بروکر

مارجین تریدینگ؛ پر ریسک و پر سودترین شیوه انجام مبادلات ارزی پرسشهای مهمی را به طور مستقیم و غیرمستقیم در رابطه با این بحران میتوان مطرح ساخت از جمله اینکه آیا این بحران ذاتی نظام بازار است یا از عوامل بیرونی (غیراقتصادی) نشات میگیرد؟ اولین حقیقت در مورد معاملات فارکس در ایران این است که هیچ یک از بروکرهای فارکس در ایران اجازه فعالیت قانونی ندارند. لذا از آنجاییکه منبع مشخصی برای نظارت بر فعالیت بروکرها و معاملات فارکس در ایران وجود ندارد، اطمینان از رگوله های بین المللی کارگزار بسیار مهم است. از جمله این تفاوتها می توان سرعت اجرای معاملات و همینطور ارائه نرخ ها اشاره نمود. فارکس شامل خرید یک ارز خارجی در مقابل فروش یک ارز دیگر خارجی و انتظار برای افزایش نرخ ارز خریداری شده و فروش آن در قیمت هدف است.

دقت کنید که ترید کردن در بازار فارکس به شدت به تحلیل تکنیکال وابسته است و صرفاً با تحلیل فاندامنتال فارکس نمیتوان برای آن اقدام نمود. با توجه به این که در ایران ارز به عنوان یک بازار سرمایهگذاری شناخته میشود و روند نوسانی این بازار بهاندازهای است که یک خرید و فروش ارز میتواند سودآوری خوبی داشته باشد، فارکس در ایران محبوبیت چند برابری دارد؛ زیرا تریدرهای ایرانی میتوانند با ارزهای بینالمللی چون دلار و یورو مبادله انجام دهند در حالی که ارزش پول آنها در این بازارها از دست نمیرود. بروکر اوپوفارکس با ارائه ی پلتفرمی مناسب افراد مبتدی، توانسته محبوبیت خود را در بین افراد بیشتر از قبل نماید. همچنین بروکری که نقاط قوت خود را خوب میشناسد بجای آنکه در خصوص همه چیز ادعای کامل بودن و بهترین بودن کنند در خصوص نقاط قوت خود بیشتر صحبت میکنند و آنرا توضیح میدهند. تصور کنید شما یک درخواست خرید دارید اگر بروکر با سرعتی بالا آنرا ثبت کند یک امر است ولی اگر با خطا مواجه شوید یا بعد چند ثانیه درخواست شما ثبت شود چقدر بد است؟ اکثر این اتفاقات در هنگام اعلام اخبار اقتصادی رخ میدهند که در یک یا دو ثانیه بازار با نوسان بالایی همراه میشود.

خب شما خودتان فرق این دو نوع برخورد را به خوبی درک میکنید، پس میبینید که بروکر خوب سوالات مناسبی از شما میپرسد برای اینکه بتواند یک راهنمایی مناسب به شما بدهم. با این حال، در دورههایی که بازار بیثبات است، و گاهی اوقات در طول تعطیلات آخر هفته که بازار بسته است، قیمتها ممکن است «شکاف» یا از قیمت توقف شما بگذرند. با این حال، اگر استراتژیهای معاملاتی شما بیش از حد سودآور باشند، ممکن است مسدود شوند . کاربران میتوانند معاملات انجام شده توسط دارندگان حساب دارای رتبه برتر را در بروکر لایت فارکس مشاهده کرده و از استراتژیهای سودده آنها، با هدف افزایش عملکرد روزانه معاملات خود استفاده نمایند. چراکه ممکن است از قیمتی که شما درخواست را ارایه کرده اید بازار نوسان کرده باشد و این دیر انجام شدن منجر به سود کمتر برای شما شود. چراکه آمارکتس ۱۴۲ سهام شرکتهای معتبر بین المللی از جمله تسلا، اپل، گوگل، آمازون، بانک آمریکا و …

همانطور که میدانید نرخ ها می توانند برخلاف موقعیت معاملاتی شما حرکت کنند.رویدادهای سیاسی، اخبار فارکس، درگیری، اخبار بد در رسانهها و عوامل دیگری هستند که میتوانند باعث از کاهش ارزش یک ارز شوند. هنگام استفاده از لوریج باید دقیق باشید، زیرا اگر بازار علیه شما حرکت کند، ممکن است ضرر شما را تشدید کند. بروکرهای خوب در لحظه، از معاملات شما خارج میشوند اما بروکرهای ضعیف به هردلیلی، از جمله ضعیف بودن سرور آنها اگر معامله شما را با تاخیر خارج شود و معامله سود شما برعکس حرکت کند یا معامله ضرر شما بیشتر در ضرر وارد شود چه اتفاقی خواهد افتاد؟ یادگیری اهرم در فارکس به شما کمک میکند تا از ضرر و زیان های ناخواسته، جلوگیری نموده و تنها از این ویژگی استثنایی، برای سودآوری بیشتر استفاده کنید. پلتفرم معاملاتی ارائه شده توسط XTB بسیار بی نظیر می باشد و از X Staition 5 فایل حمایت می شود.

در روزهای کاری بازار و حتی در ۷ روز هفته بروکرهای خوب بخش پشتیبانی ۲۴ ساعته دارند. بروکرهای خوب دقیقا میدانند در کدام بخش کاری بهترین هستند و البته میدانند که چه افرادی میتوانند بهترین کار را در آن بروکرها انجام دهند. تا اینجا در خصوص مهمترین مواردی که یک بروکر خوب دارد صحبت کردیم حالا میخواهیم تقاوتهای یک بروکر خوب و بروکر بد را بیشتر با ریزه کاری مورد بررسی قرار دهیم فقط موردی که حتما باید به آن توجه داشته باشید که لزوما هیچ بروکری تمامی خصوصیات خوب بودن را دارا نیست و در همه قوی نیست و گاها در برخی ضعیف عمل میکند. بنابراین، بروکر حرفهای برای تمامی کارهای خود برنامه داشته و بسته به شرایط بازار، برنامه ریزی های جدید انجام میدهد. کارمندان بروکرهای خوب با سوالات دقیق از کاربران مخاطب خود به خوبی آنها را راهنمایی میکنند. از نظر بصری با دیدن الگوی ستاره دنباله دار میتوان فهمید که بازار در قیمتی نزدیک به کمترین قیمت باز شده و بعد از آن قیمت به شکل قوی افزایش پیدا کرده است و در نهایت با کم شدن قیمتها، بازار دوباره در حوالی قیمت آغازی، بسته شده است.

در واقع حساب دمو با هدف آشنایی شما با چگونگی انجام معاملات و عملکرد پلتفرم معاملاتی ایجاد شده است. به این ترتیب برای معامله در حساب دمو فارکسر ۵، نیازی به سپرده اولیه نیست و هم چنین سود و زیان آن نیز واقعی نیست. یادمان باشد که بروکرهایی که نقاط قوت خود را میشناسند، در خصوص آنها اطلاع رسانی کامل میکنند و برای اثبات آن ادله کافی دارند و میتوانند به خوبی آنرا برای شما توضیح دهند. البته منظور ما این نیست که شما را از استفاده از دستور توقف ضرر دلسرد کنیم، اما باید بدانید که ممکن است دستور Stop Loss به خوبی کار نکنند. ما با قسمتهای دشوار این فرم برخورد خواهیم کرد و به شما نشان خواهیم داد که چگونه آنها را دور بزنید یا آنها را اصلاح کنید. این دو بروکر با اینکه بروکر های قوی هستند اما در خصوص حفظ بازار ایران حرفه ای عمل نکردند.

شما میتوانید از این حساب با اهداف مختلفی استفاده کنید. با چنین شرایطی، برخی از بروکرها برای اینکه امکان معامله در بازار ارزهای جهانی فارکس را برای کاربران مسلمان نیز فراهم کنند، حساب اسلامی فارکس را در کنار دیگر حسابهای استاندارد خود در نظر گرفتهاند. به افرادی که به قصد کار کردن با حساب دمو و آزمایشی را دارند، پیشنهاد میدهم با حساب نانو تمرین کنند، زیرا هم پول زیادی برای شروع نیاز نیست و هم اینکه، تجربه درگیر شدن احساسات واقعی را هم تمرین میکنند و میآموزند. بصورت کلی باید بگم بروکر هایی با اعتبار بالا معمولا اگر بخواهند با کشوری قطع رابطه کنند، یا از یک ماه قبل اعلام میکنند تا مشتریان موجودی حساب خود با خارج کنند، همانند بروکر اکسنس.

معمولا افرادی که از بروکری شکایت دارند در این سایتها بیان کرده و پشتیبانی بروکرها نیز در این سایت هستند و درصدد رفع مشکل برخواهند آمد و البته برای شکایتهای موجود پاسخ خواهند داد و تا زمانی که این مشکلات رفع نشود در کنار بروکر جهانی فارکس شاکی خواهند بود. البته اینکه هر بروکری تعدادی شاکی دارد امری طبیعی هست اما آنچه باید بررسی کرد اینکه آیا آن شکایت یک شکایت واقعی هست یا خیر. برای اینکه بفهمیم یک بروکر تا چه میزان خوب و حرفه ای است به گذشته آن بروکر رجوع کنید. بروکرهایی که همیشه این ادعا را دارند که در همه چیز بهترین هستند، در عمل آنها هیچ چیزی در مورد خود نمیدانند و یا اگر میدانند، برنامه ای برای اصلاح آن ندارند چرا که بروکر خوب اگر در خصوص نقاط ضعفش از او سوال کنید. در شکل کلاسیک این الگو، کندل پوشا (کندل دوم)، قیمت آغازین بالاتر و قیمت پایانی پایینتری از کندل قبلی خود دارد.

این کارگزاری ویژگی هایی دارد که در کمتر کارگزاری دیگری دیده می شود. یکی از مهمترین ویژگی هایی که یک بروکر معتبر باید داشته باشد نظارت توسط نهادهای مالی است . اگر مقدار لوریج شما ۲۵:۱ باشد، در برابر هر واحد ارز شما، ۲۵ واحد از آن به شما لوریج داده میشود. همچنین بروکر خوب روشهای شارژ و برداشت متنوعی را برای یک منطقه یا کشور ارایه میکند تا کاربر از هر طریقی که تمایل داشت بتواند از آن اقدام به شارژ یا برداشت از حساب خود داشته باشد. ضمناً برای اینکه بتوانید از بخشهای مختلف این بروکر استفاده کنید، نیاز به آموزش خواهید داشت که برای این منظور کافی است که به سایت روبو فارکس فارسی مراجعه کنید. بحث بروز بودن کاربران و آموزش دیدن یکی از مهمترین تعهدات بروکرهای خوب است، اینکه همیشه با جدیدترین آموزشهای فارکس و بازارهای مالی آشنا باشید یک قدم مثبت برای شماخواهد بود. بروکر خوب در کنار مشتریان خود خواهد بود و تلاش میکند تا با آموزشهای همیشگی خود به مشتریان خود را داشته و هر زمان نیاز بود آموزشها را تکرار و یا آنرا بروزرسانی کند. بازدهی اوراق 10 ساله خزانه داری که نسبت به چشم انداز رشد اقتصادی بلندمدت حساس تر است، پس از رسیدن به 2.56 درصد در روز دوشنبه، آخرین بار در 2.3378 درصد بود که بالاترین میزان از می 2019 میباشد.

هرچند که در کنار پشتیبانی ۲۴ ساعته انگلیسی زیان عموما یک بروکر خوب پشتیبانی به زبان رسمی هر کشوری که خدمات رسانی میکند را نیز در زمانهای مشخصی از شبانه روز دارد بعنوان مثال اکثر بروکرهای خوبی که با ایران همکاری دارند پشتیبانی انگلیسی زبان ۲۴ ساعته از دوشنبه تا جمعه را دارند و پشتیبانی فارسی زبان را در روزهای دوشنبه تا جمعه عصر از ساعت ۱۰ صبح الی ۶ عصر به وقت ایران دارند. بروکرهای خوبی که با ایرانیاین همکاری میکنند آموزشهای خود را در قالب وبینارهای آنلاین و یا آموزشهایی به شکل ویدئو یا فایلهای پی دی اف و یا در فالب پستهای درون سایتی آماده میکنند. از آنجایی که اکثر بروکرهایی که با ایران همکاری میکنند بروکرهای مارکت میکر هستند، سود آنها در کمیسیونی است که از مشتری دریافت میکنند هرچند این کمیسیون یا اسپرد یک بخش سود میباشد و از روشهای دیگری نیز بروکرها سود میکنند. شاید یکی از بزرگترین مشغولیت های فکری شما این باشه که آیا برای افراد ایرانی اینکه در یک بروکر خارجی حساب باز کنند و سرمایه خودشان را در آن قرار دهند امکان ایجاد مشکل وجود دارد یا خیر؟ اینها برخی از حقایق مهم در مورد معاملات فارکس در ایران هستند که قبل از اینکه تصمیم بگیرید پول خود را در معاملات فارکس بگذارید باید از آنها آگاه باشید.

برای توضیح دلیل دوم، گاهی میبینید که یک معامله بدون رسیدن به قیمت توقف ضرر شما بسته شده است یا بعبارت دیگر در نزدیکی توقف ضرر بروکر معامله شما را بسته است. درست است که این دو بروکر چندین برابر این هزینه ها از ایرانیان در آمد داشته اند، اما اگر حرفه ای عمل میکردند با جایگزینی شرایطی را برای ادامه خدمات دهی به ایرانیان فراهم میکردند. سپس بروکر می تواند سود را پرداخت کند یا حساب مشتری را جمع کند تا هزینه های رول اور را پوشش دهد. هیچ کمیسیونی برای سپردههای بانکی لحاظ نشده است و تا ۵۰ دلار برای برداشت از بانکها هزینه خواهد شد. این سیستم برای معامله اهرمی یا لوریج فارکس توسعه داده شد و مملو از ابزارها و کارکردهایی است که تاجران حرفهای دوست دارند. در سال 1998 شروع به کار کرده است و در حال حاضر به طور گسترده به توسعه خدمات خود ادامه می دهد. این کار در قالب قراردادهایی به نام قرارداد برای تفاوت (CFD) انجام می شود که به شما امکان می دهد از تغییرات نرخ ارزها در مقابل یکدیگر سود کسب کنید، بدون اینکه واقعاً صاحب آن ارز باشید.

این بدان معناست که با 1 دلار از سرمایه تجاری خود می توانید ارزی به ارزش 2000 دلار معامله کنید. هنگام استفاده از یک بروکر فارکس، شما دقیقا نمیدانید که معامله شما با چه کسی انجام میشود. های شناور از 1.3 پیپ. فرض کنید شخصی تمایل دارد در حساب با اسپرد ثابت معامله کند، شخصی دیگر حساب اسپرد شناور را میپسندد، یا شخصی حساب سنتی را ترجیح میدهد ولی شخصی دیگر حساب ECN را میپسندد. در اینگونه موارد معمولا تاجر اصلی که جزئیات پوزیشن های خود را منتشر می کند، در بازار اصلی تجربه دارد و سایرین که معاملات را کپی می کنند ممکن است فاقد این تجربه باشند و یا کاملا در این بازار مبتدی باشند. پس ممکن است در معاملات ضرر کنید و هنگامی که این ضررها شروع به مصرف سپرده اولیه مارجین شما می کند، کارگزار شما به سرعت یک “مارجین کال” برای شما ارسال می کند. دلیل این اتفاق نیز میتواند تغییر اسپرد توسط بروکر و یا خطای عمدی کارگزار فارکس شما باشد. دلیل اول میتواند نوسانات بازار و دلیل دوم خطای بروکر است.