«کانون پرورش فکری» از چهار نمایش عروسکی خود حمایت می‌کند – اخبار سینمای ایران و جهان

در خلاصه این نمایش آمده است: شازده کوچولو پس از قهر کردن با گل خود به دنبال دوست به سیاره‌های مختلف می‌رود تا در پایان متوجه می‌شود چه کسی که ارزش دوستی واقعی را دارد.

این پنج نمایش در نوزدهمین جشنواره بین‌المللی نمایش عروسکی تهران مبارک که از ۸ تا ۱۷ تیر ۱۴۰۲ به دبیری هادی حجازی‌فر در تهران برگزار می‌شود به روی صحنه می‌روند.


منبع: https://www.cinemapress.ir/news/145889/%DA%A9%D8%A7%D9%86%D9%88%D9%86-%D9%BE%D8%B1%D9%88%D8%B1%D8%B4-%D9%81%DA%A9%D8%B1%DB%8C-%D8%A7%D8%B2-%DA%86%D9%87%D8%A7%D8%B1-%D9%86%D9%85%D8%A7%DB%8C%D8%B4-%D8%B9%D8%B1%D9%88%D8%B3%DA%A9%DB%8C-%D8%AE%D9%88%D8%AF-%D8%AD%D9%85%D8%A7%DB%8C%D8%AA-%D9%85%DB%8C-%DA%A9%D9%86%D8%AF

علاوه بر این چهار نمایش که از تولیدات کانون پرورش فکری است، مدیرکل کانون استان همدان در طرح اجرای تناوبی تئاتر که مربوط به اعزام گروه‌های نمایشی به استان‌هاست از «شازده کوچولو» به کارگردانی مرضیه درخشان‌نیا دعوت کرده است تا در استان همدان اجرا داشته باشد.

این نمایش درباره دختربچه‌ای است که با نخوردن غذا (کوکو سبزی)، کوچولو می‌شود و با اتفاق‌هایی روبرو می‌شود که در پایان داستان با خوردن کوکو سبزی بزرگ می‌شود و از خواب می‌پرد.

سینماپرس: مرکز تولید تئاتر و تئاتر عروسکی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان از نمایش‌های راه‌یافته به نوزدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران مبارک حمایت می‌کند.

نمایش دیگر «آی تک» به کارگردانی فاطمه برمال از هنرمندان کانون استان اردبیل است.

همچنین «دختر کوچولو» به کارگردانی طیبه آنجدانی اثری از مربی و عضو ارشد کانون پرورش فکری استان تهران است.

به گزارش سینماپرس، مرکز تولید تئاتر کانون پرورش فکری با همکاری معاونت فرهنگی و اداره‌کل استان‌های کانون از چهار نمایش راه‌یافته به نوزدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر عروسکی تهران مبارک که از سوی هنرمندان کانون پرورش فکری کارگردانی یا اجرا شده است حمایت می‌کند.

«حادثه‌ای در شهر عروسک‌ها» نخستین نمایش مدرن مرکز تئاتر کانون است و در خلاصه آن آمده: در شهر عروسک‌ها همه شادند و خوشحال. اما در این شهر کسی زندگی می‌کند که دوست ندارد زود از خواب بیدار شود و سرکار برود. او با تندخویی و بی‌نظمی‌اش باعث برهم زدن آرامش و مردم شهر می‌شود. کم‌کم این رفتارهای او باعث بروز اتفاق‌هایی در شهر عروسک‌ها می‌شود تا اینکه…

نمایش «آی تک» داستان پرنسس خودخواه، لجباز و زیاده‌خواهی به نام آی تک است که در سرزمینی زندگی می‌کند که هر چیزی را می‌بیند، می‌خواهد. پدرش (پادشاه) همه تلاشش را می‌کند تا آی تک را همیشه راضی نگه دارد. اما یک شب آی تک با دیدن نور زیبای ماه، ماه را می‌خواهد، اما هیچ‌کس نمی‌تواند خواسته او را برآورده کند. در این میان یاشار، نوه‌ ندیمه‌ قصر و همبازی آی تک، تلاش می‌کند او را از خواسته غیر منطقی‌اش باز دارد.

مرضیه درخشان سال‌ها به عنوان مربی با کانون پرورش فکری همدان همکاری داشته و از هنرمندان تئاتر است.

این نمایش پیش‌تر از طرف شورای بازبینی کانون پرورش فکری مورد حمایت قرار گرفته بود و قرار است بعد از جشنواره در مرکز تئاتر کانون تهران اجرا شود.

«نوازندگان غول‌پیکر بختیاری» نیز به کارگردانی محسن اکرمی از تولیدات کانون استان یزد است که با کمک عروسک‌های غول‌پیکر اجرای محیطی دارد.

سرنا و دهل، سازهای اصیل و کهن ایرانی هستند. در این نمایش از این سازها که در مراسم قوم بختیاری و دیگر اقوام ایرانی استفاده می‌شود کمک گرفته شده است.

این نمایش‌ها عبارتند از «حادثه‌ای در شهر عروسک‌ها» به کارگردانی عادل بزوده که به مناسبت پنجاهمین سال تأسیس مرکز تئاتر کانون سال گذشته بازتولید شده است.