پیگیری کردیم تا یک درصد بودجه شرکت‌های دولتی و بانک‌ها طبق نظر وزارت فرهنگ در حوزه فرهنگ و هنر هزینه شود – اخبار سینمای ایران و جهان

۷ میلیون نفر در نمایشگاه کتاب حضور یافتند

عباسی همچنین از بازنگری و تنظیم اسناد راهبردی حوزه‌های مأموریت جامعة المصطفی متناسب با اقتضائات روز خبر داد و گفت: این اسناد راهبردی نقشه راه فعالیت جامعة المصطفی در عرصه بین المللی خواهد بود.


منبع: https://www.cinemapress.ir/news/146069/%D9%BE%DB%8C%DA%AF%DB%8C%D8%B1%DB%8C-%DA%A9%D8%B1%D8%AF%DB%8C%D9%85-%D8%AA%D8%A7-%DB%8C%DA%A9-%D8%AF%D8%B1%D8%B5%D8%AF-%D8%A8%D9%88%D8%AF%D8%AC%D9%87-%D8%B4%D8%B1%DA%A9%D8%AA-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AF%D9%88%D9%84%D8%AA%DB%8C-%D9%88-%D8%A8%D8%A7%D9%86%DA%A9-%D9%87%D8%A7-%D8%B7%D8%A8%D9%82-%D9%86%D8%B8%D8%B1

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: شبکه گسترده بین المللی این نهاد فرهنگی و انقلابی در نقاط مهم دنیا ایجاد شده و نیروهای تربیت یافته آن به صورت مستمر وارد چرخه توسعه منابع انسانی گفتمان انقلاب اسلامی می‌شوند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان این‌که دولت در عرصه فرهنگی به دنبال تحولات اساسی است، تصریح کرد: همان‌طور که بخش اقتصاد کشور در گذشته از منظر اعداد و ارقام نمره قابل قبولی کسب نمی‌کند و تورم بالا و رشد اقتصادی ناچیز ثبت شده است، معتقدم وضعیت حکمرانی فرهنگی در این دوره به مراتب بدتر بود. ما در این دوره تقریبا از همه مزیت‌های دولتی در حکمرانی فرهنگی عقب نشستیم و این حوزه ضعیف و نحیف شد. اما در دوره فعالیت دولت انقلابی تلاش کردیم این فضا دچار تغییرات بنیادین شود.

وی در عین حال تصریح کرد: برای مدیریت این فضا جای حساسی قرار گرفته بودیم و خدای بزرگ کمک کرد و جشنواره‌ها را به بهترین حالت برگزار کردیم. با وجود تبلیغات منفی دشمن که سعی داشت ناشران را مقابل ما قرار دهد ۷ میلیون نفر در نمایشگاه کتاب حضور یافتند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: امیدوارم در یک بازه ۴ ساله در پایان این دولت بتوانیم بخشی از عقب ماندگی‌های حوزه فرهنگ را جبران کنیم. الحمدلله یک شخصیت علمی انقلابی در رأس دولت قرار گرفته که افتخارش سربازی رهبر انقلاب است. ما با این مدیریت تلاش می‌کنیم معادله نادرست شکل گرفته حوزه فرهنگ در گذشته را به مسیردرست برگردانیم.

اسماعیلی افزود: بخش مهمی از ماموریت‌های فرهنگی جهان اسلام در کشورهای مختلف از طریق جامعةالمصطفی انجام می‌شود. در دولت بنا این است که بخش‌های غیردولتی حوزه فرهنگ را تقویت کنیم. در حوزه تخصصی جامعةالمصطفی هم در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی هم افزایی‌هایی در حال انجام است.

رئیس شورای فرهنگ عمومی کشور تصریح کرد: با همین نگاه بنا داریم نمایندگی جدیدمان در حوزه بین‌الملل را فعال کنیم و در آمریکای جنوبی این کار را آغاز کردیم. مجموعه‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش‌های مختلف آمادگی حمایت از فعالیت‌های علمی فرهنگی در حوزه بین‌الملل را دارند.

حجت الاسلام علی عباسی در ادامه از فعالیت موسسه آموزش‌های کوتاه مدت و فرصت‌های مطالعاتی در جامعةالمصطفی یاد کرد که می‌تواند در کنار ارائه آموزش ها، زمینه آشنایی فعالان علمی و شخصیت‌های خارجی را با دستاوردهای فرهنگی کشور فراهم کند.

تروریسم رسانه‌ای در مقابل حوزه فرهنگ کشور

نقش جامعة‌المصطفی در پاسداشت و ترویج زبان فارسی

رئیس جامعة المصطفی العالمیه نیز در این همایش با اشاره به محورهای اهداف و ماموریت‌های این نهاد گفت: جامعة المصطفی در جهت تقویت آموزش‌های مجازی بلندمدت گام برمی دارد. چرا که این آموزش‌ها با هزینه و محدودیت‌های کمتر، برد بیشتری خواهد داشت.

رئیس شورای فرهنگ عمومی کشور تصریح کرد: آن‌ها در رویکرد خود دچار نوعی تحقیر و خودباختگی در مواجهه با غرب هستند و سیره، سلوک و گفتارشان متاثر از آن است. اما در جامعةالمصطفی ما با افتخار علاقه‌مندان را با زبان فارسی آشنا می‌کنیم و آن‌ها برای آغاز دوره‌های آموزشی خود زبان فارسی را می‌آموزند. تسلط دانش‌آموختگان جامعةالمصطفی به زبان فارسی، زمینه ترویج معارف انقلاب اسلامی در آینده را بیش از پیش فراهم می‌کند.

اسماعیلی ادامه داد: خدمت انقلاب اسلامی به زبان فارسی به واسطه جامعةالمصطفی بسیار پیشروتر از کارهای مدعیان پر سر و صدای کم اثری بوده که به ویژه در دوره پهلوی اول و دوم به دنبال گسترش تفکر ملی‌گرایی ایرانیِ جدا از فرهنگ اسلامی بودند.

به گزارش سینماپرس، محمدمهدی اسماعیلی سه‌شنبه ۲۰ تیر در هفدهمین همایش مدیران و نمایندگان جامعةالمصطفی العالمیه که به میزبانی شهر قم برگزار شد، مجاهدت‌های علمی و فرهنگی جامعة‌المصطفی را مصداق جهاد فرهنگی دانست و گفت: مطالعات و پژوهش‌های علمی و دانشگاهی بنده درباره فعالیت‌های فرهنگی نظام در حوزه بین‌الملل به خوبی این نکته را نمایان می‌کند که از میان مجموعه‌های فعال در این عرصه، بی‌گمان جامعةالمصطفی موثرترین نهاد است و امروز می‌توان مجموعه فعالیت‌های مستحکم این بنیاد را از جهات مختلف مورد بررسی قرار داد.

وی افزود: با برنامه‌ای روشن، حمایت رئیس‌جمهور محترم و ارشاد رهبر معظم انقلاب، مسیر را رو به جلو ادامه می‌دهیم و تلاش می‌کنیم در حوزه فرهنگی و بین‌الملل بتوانیم این مسیر را قوی‌تر از گذشته ادامه دهیم و تمهیدات بیشتری برای آن فراهم کنیم.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: بسیاری از دوستان می‌گفتند نمایشگاه کتاب را در مصلا برگزار نکنید. چون می‌خواهند ترویج بی‌حجابی را از اینجا کلید بزنند. اما خود مردم و بانوان طلبه برای امر به معروف در نمایشگاه کتاب به میدان آمدند. برای بازدید از نمایشگاه محضر رهبر معظم انقلاب بودم. ایشان فرمودند که «شما موضوع حجاب را چه جور جمع کردید؟» خداوند کمک کرد و پرشکوه‌ترین نمایشگاه کتاب در تاریخ برگزار شد. در همین ایام بهار پررونق‌ترین بهار فرهنگی شکل گرفت.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: قطاری که در واقع از ریل خارج شده بود یا در مسیر منحرف قرار داشت اکنون در حال بازگشت به مسیر اصلی است. در حوزه محتوا نیز کارهای مهمی صورت گرفته است. در زمینه تربیت نیروی انسانی هم چهره‌های جدیدی شناسایی می‌شوند. با فضا دادن به مراجع فکری مطمئن، برای تربیت نیروی انسانی لازم در عرصه فرهنگ، هنر و رسانه گام‌های بزرگی برداشته شده است.

رئیس جامعة المصطفی العالمیه ده‌ها هزار دانش‌آموخته جامعة المصطفی را سرمایه فرهنگی اسلام برشمرد و گفت: همه دانش‌آموختگان ما ابتدا زبان فارسی آموخته اند و جامعة المصطفی از این نظر در کنار بنیاد سعدی یکی از مراکز مهم آموزش زبان فارسی به حساب می‌آید.

تلاش دولت سیزدهم برای تحولات اساسی در عرصه فرهنگ

وی تاکید کرد: پیگیری کردیم تا یک درصد بودجه شرکت‌های دولتی و بانک‌ها طبق نظر وزارت فرهنگ در حوزه فرهنگ و هنر هزینه شود. این مصوبه و تصمیم به بسط تفکر دینی کمک می‌کند و می‌تواند عقب‌ماندگی‌های موجود به جا مانده از سال‌های قبل را در این دولت جبران کند. مجموعه‌های دیگر هم به مرور اضافه می‌شوند. به‌طور مثال شرکت‌های زیرمجموعه وزارت نفت موظف شدند تعهدات خود را در حوزه فرهنگی انجام دهند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به تلاش دشمن برای ضربه زدن به حوزه فرهنگ کشور گفت: یک تروریسم رسانه‌ای فرهنگی دستش را دور گلوی حوزه فرهنگ گذاشته تا راه تنفس فرهنگ را ببندد و با همه وجود به صحنه آمدند تا جشنواره فجر انقلاب اسلامی را تعطیل کنند. این یکی از همان نقاطی بود که در حال نشان دادن نتایج یک دهه مدیریت رها شده فرهنگی و چند دهه تهاجم فرهنگی بود.

وی افزود: در روزهای نخست پیروزی انقلاب برخی مسئله «صدور انقلاب اسلامی» که به عنوان پیام اصلی انقلاب از سوی امام خمینی (ره) مطرح شده بود را سیاسی و نظامی تعبیر می‌کردند. اما با ابتکار تاسیس نهاد جامعة‌المصطفی این هدف مهم تحقق یافت.

تقویت دیپلماسی فرهنگی در حوزه بین‌الملل

سینماپرس: وزیر فرهنگ گفت: جامعة المصطفی صدور انقلاب به سایر نقاط جهان را محقق کرد و امروز کارنامه این نهاد فرهنگی سرمایه نظام اسلامی را نمایان می‌کند.

وزیر فرهنگ با اشاره به اهمیت و جایگاه آموزش زبان فارسی گفت: بر اساس تبیین حکیمانه رهبر معظم انقلاب، تمدن نوین اسلامی باید زبان فارسی را در جایگاه زبان اول علمی جهان قرار دهد؛ یعنی رویکردی که در آن گسترش زبان فارسی با ذات انقلاب اسلامی و محل حدوث این نهضت بزرگ گره می‌خورد.

وی افزود: تاکنون ۴ هزار و ۵۰۰ عنوان کتاب از سوی جامعة المصطفی منتشر شده که بخشی از آن به مراکز پژوهشی جامعة المصطفی در داخل و خارج از کشور اختصاص دارد. مثلا مرکز پژوهشی جامعة المصطفی در لبنان ۴۴۰ عنوان از آثار تراز اول حوزه علوم انسانی در ایران را به زبان عربی منتشر کرده است.

اسماعیلی افزود: در دولت تلاش می‌کنیم که عقب ماندگی‌های فرهنگی را جبران کنیم. یک بخش مهم آن در حوزه تامین بودجه فعالیت‌های فرهنگی است. دولت یک کار بزرگ را امسال انجام داد که نتایج آن را در فعالیت‌های عمومی نهادهای دینی به ویژه حوزه‌های علمیه بیش از پیش خواهیم دید.

انتشار ۴۵۰۰ عنوان کتاب توسط جامعة المصطفی