پنجاه و دومین دوره «جشنواره رشد» رسما آغاز به کار کرد – اخبار سینمای ایران و جهانسینماپرس: آیین گشایش پنجاه و دومین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم‌های علمی، آموزشی و تربیتی رشد ظهر دوشنبه در مدرسه دارالفنون تهران برگزار شد. به گفته دبیر جشنواره، ۲۴۷۳ اثر خارجی و ۹۸۷ اثر داخلی به دبیرخانه این رویداد ارسال شده است.

به گزارش سینماپرس، آیین افتتاحیه پنجاه و دومین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم‌های علمی، آموزشی و تربیتی رشد امروز در مدرسه دارالفنون تهران برگزار شد.

در این مراسم، کلاکت آغاز جشنواره به صورت همزمان به دست یوسف نوری، وزیر آموزش و پرورش و دانش‌آموزان مدرسه شهدای شوش شیراز، محل تحصیل شهید آرشام سرایداران، از شهدای حادثه تروریستی حرم حضرت شاهچراغ، زده شد.

یوسف نوری، وزیر آموزش و پرورش با تبریک هفته بسیج و گرامیداشت یاد دانش‌آموزان، معلمان و هنرمندان شهید اظهار کرد: یکی از برکات نهاد مقدس بسیج زنده کردن هنر مکتبی بود که شهید آوینی پرچمدار این موضوع بود.

وی با اشاره به حضور مجازی دانش‌آموزان مدرسه شهدای شوش شیراز در این مراسم اضافه کرد: یاد و خاطره شهدای دانش‌آموز در شیراز و ایذه را گرامی می‌داریم و برای خانواده آنان طلب صبر و اجر داریم.

نوری به اهمیت سینما اشاره کرد و گفت: سینما آن قدر مهم است که در هالیوود یا بالیوود برای تحکیم سلطه یا هویت به کار گرفته شده است، در نظام تعلیم و تربیت هم برای ارتقای یادگیری و تنوع بخشیدن به محیط یادگیری، به عنوان اثرگذارترین ابزار انتقال پیام، می‌توان آن را به کار گرفت.

فیلم رشد خوش‌نام‌ترین جشنواره‌ بین‌المللی

وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: جشنواره فیلم رشد یکی از پرسابقه‌ترین و خوش‌نام‌ترین جشنواره‌های بین‌المللی به حساب می‌آید.

نوری گسترش جشنواره به استان‌های کشور را رویدادی مطلوب خواند و خاطرنشان کرد: باید در درجه اول سوژه‌یابی و حساس شدن به موضوعات و مساله دانستن آن‌ها، به دانش‌آموزان آموزش داده شود، در کنار آن آموزش نوشتن سناریو و استفاده از اوج و فرود در داستان‌پردازی هم مورد توجه قرار گیرد.

وی استمرار در آموزش را سومین لازمه اثرگذاری در حوزه فیلم آموزشی معرفی کرد و گفت: علاوه بر رأیی که داوران به فیلم‌ها می‌دهند، بهتر است رای مردمی هم به فیلم‌ها داده شود تا رقابت اوج بیشتری بگیرد.

صادق یزدانی، دبیر پنجاه و دومین دوره جشنواره فیلم رشد با تبریک میلاد حضرت زینب (س) و پیروزی شادی‌آفرین تیم ملی فوتبال ایران عنوان کرد: این جشنواره یک جشنواره قدیمی است که هر سال افراد فراوانی برای آن زحمت کشیده و تلاش کرده‌اند قدمی رو به جلو بردارند.

وی دانش‌آموزان فیلمساز، معلمان فیلمساز و بین‌الملل را به عنوان سه بخش اصلی جشنواره معرفی کرد و گفت: همچون سال‌های گذشته فیلم‌های داستانی، مستند و پویانمایی به جشنواره رسیده است، اما امسال برای نخستین بار با توجه به گسترش فیلم‌های چند قسمتی که در فضای مجازی منتشر می‌شود، بخش «وب‌سری» و برای حمایت هر چه بیشتر از تولید آثار، بخش «فیلمنامه» اضافه شده است.

یزدانی به ارسال دو هزار و ۴۷۳ اثر خارجی و ۹۸۷ اثر داخلی به دبیرخانه جشنواره اشاره کرد و ادامه داد: ۵۳ فیلمنامه هم در بازه زمانی شروع فراخوان تا ۱۹ آبان‌ماه به دبیرخانه رسید و در اختیار هیأت انتخاب قرار گرفت.

وی اضافه کرد: ۱۰۴ اثر در بخش بین‌الملل به مسابقه جشنواره راه پیدا کردند، همچنین شش فیلمنامه و ۳۰ اثر از دانش‌آموزان و معلمان برای داوری به مرحله رقابتی راه یافته‌اند. یزدانی با بیان این که از فردا اکران فیلم‌ها در مجتمع فرهنگی سینما فلسطین در دو نوبت صبح و بعدازظهر انجام خواهد شد خاطرنشان کرد: در اکران‌های نوبت صبح که مخصوص دانش‌آموزان ابتدایی است، علاوه بر اکران فیلم، فضایی برای بازی و سرگرمی نیز فراهم شده است.

وی به برگزاری کارگاه‌ها و نشست‌ها در کنار اکران فیلم‌ها اشاره کرد و گفت: فیلمنامه‌نویسی با تأکید بر فیلم‌های آموزشی، آموزش تکنیک در سینما، آموزش نقد فیلم و آموزش ضبط مصاحبه در تاریخ شفاهی موضوعات کارگاه‌هایی است که در جشنواره امسال برگزار خواهد شد. وی تاکید کرد: امسال «مدرسه» به عنوان محور جشنواره رشد انتخاب و در انتخاب آثار تلاش شده فیلم‌هایی که رنگ و محتوای فیلم‌ها با فضای مدرسه مرتبط باشد. یزدانی اضافه کرد: با همکاری سیمافیلم، قرار است حمایت‌هایی برای تولید فیلمنامه‌های برتری که به دست ما رسیده است، صورت گیرد. پنجاه ودومین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های علمی، آموزشی و تربیتی رشد تا سیزدهم آذرماه در مجتمع فرهنگی سینما فلسطین برپا خواهد بود.


منبع: https://www.cinemapress.ir/news/142497/%D9%BE%D9%86%D8%AC%D8%A7%D9%87-%D9%88-%D8%AF%D9%88%D9%85%DB%8C%D9%86-%D8%AF%D9%88%D8%B1%D9%87-%D8%AC%D8%B4%D9%86%D9%88%D8%A7%D8%B1%D9%87-%D8%B1%D8%B4%D8%AF-%D8%B1%D8%B3%D9%85%D8%A7-%D8%A2%D8%BA%D8%A7%D8%B2-%D8%A8%D9%87-%DA%A9%D8%A7%D8%B1-%DA%A9%D8%B1%D8%AF