وقتی مسائل رزق و اقتصادی و فرهنگی هنرمند رفع شود، دیگر نیازی به مهاجرت به تهران و مرکز استان نخواهد بود! – اخبار سینمای ایران و جهان

کاظم نظری، مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، درباره ضرورت برگزاری جشنواره تئاتر استان تهران گفت: جشنواره تئاتر استان تهران، رویدادی هنری مختص به هنرمندان شهرستان‌های استان تهران است و ظرفیت‌هایی در این شهرستان‌ وجود دارد که شاید از تهران هم فراتر باشد. بنابراین هرچه در شهرستان‌های استان تهران، بهره‌برداری از امکانات و ظرفیت‌ها افزایش یابد، به توسعه تئاتر کمک می‌شود.

رشد تئاتر شهرستان‌های استان تهران نیازمند حمایت است

لزوم تقویت اقتصاد تئاتر شهرستان‌ها

به گزارش سینماپرس، بیست‌وهفتمین جشنواره تئاتر استان تهران به دبیری امیرحسین شفیعی، از سه‌شنبه (اول آذر ماه) با میزبانی از ۱۸ اثر نمایشی در سه بخش رقابقی مسابقه؛ ایثار و آثار ویژه سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی در پردیس تئاتر تهران آغاز به کار خواهد کرد.

وقتی مسائل رزق و اقتصادی و فرهنگی هنرمند رفع شود، دیگر نیازی به مهاجرت به تهران و مرکز استان نخواهد بودنظری با تاکید بر تقویت اقتصاد تئاتر شهرستان‌ها، گفت: وقتی مسائل رزق و اقتصادی و فرهنگی هنرمند رفع شود، دیگر نیازی به مهاجرت به تهران و مرکز استان نخواهد بود. برای مثال شهریار، شهر نسبتاً بزرگی است و گروه‌های نمایشی زیادی دارد و کارگردان‌های تئاتری دارد که ساکن آنجا هستند اما چرا بستر فعالیت نمایشی در آنجا نیست تا این افراد در همان شهر به تولیدات هنری و اجرای آثارشان بپردازند؟ تنها دلیل این است که تمرکز امکانات در تهران به وجود آمده و فرد مجبور به مهاجرت به تهران شده است و شهر خود را رها کرده است.»

بیست و هفتمین جشنواره تئاتر استان تهران از ۱ تا ۶ آذرماه به دبیری امیرحسین شفیعی در پردیس تئاتر تهران برگزار خواهد شد.


منبع: https://www.cinemapress.ir/news/142362/%D9%88%D9%82%D8%AA%DB%8C-%D9%85%D8%B3%D8%A7%D8%A6%D9%84-%D8%B1%D8%B2%D9%82-%D9%88-%D8%A7%D9%82%D8%AA%D8%B5%D8%A7%D8%AF%DB%8C-%D9%88-%D9%81%D8%B1%D9%87%D9%86%DA%AF%DB%8C-%D9%87%D9%86%D8%B1%D9%85%D9%86%D8%AF-%D8%B1%D9%81%D8%B9-%D8%B4%D9%88%D8%AF-%D8%AF%DB%8C%DA%AF%D8%B1-%D9%86%DB%8C%D8%A7%D8%B2%DB%8C

مدیرکل هنرهای نمایشی درباره حمایت از هنرمندان شهرستان‌های استان توضیح داد: تا این لحظه به دلیل مشکلات مالی و فشارهای اقتصادی کار خاصی نتوانسته‌ایم انجام دهیم و بسته حمایتی داشته باشیم ولی درصدد هستیم همچون تهران که هنرمندانش در حال استفاده از بسته‌های حمایتی هستند، بتوانیم برای شهرستان‌ها به‌ویژه شهرهای استان تهران نیز این امکان را فراهم کنیم.

سینماپرس: مدیرکل اداره هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی معتقد است: ظرفیت هنری تئاترِ شهرستان‌های استان تهران، از خود پایتخت هم بیشتر است که باید از این توان، برای توسعه هنرهای نمایشی، بهره گرفت. بر این اساس برگزاری جشنواره تئاتر استانی یکی از راهکارهای تجلی این ظرفیت نهفته می‌داند.

وی ادامه داد: در کنار کارنامه پُربار انجمن هنرهای نمایشی استان تهران؛ نقص‌ها و کاستی‌هایی نیز در این انجمن وجود دارد اما باید به این نکته اشاره کرد که بخشی از ضعف‌ها به افراد مربوط نمی‌شود بلکه به مباحث مالی و لجستیکی برمی‌گردد که با مرور زمان اصلاح می‌شود. همچنین اگرچه انتظار ما از انجمن هنرهای نمایشی استان تهران بیش از این حد است و می‌گوییم باز امکان هست که از ظرفیت‌های هنرهای نمایشی (هم هنرمندان و فضاهای اجرایی) شهرستان و شهرهای تابعه استان تهران استفاده شود اما لازم است یک‌سری حمایت‌ها در راستای رشد تئاتر شهرستان‌های استان تهران انجام شود.