هنر خیاطی را با ما بیاموزید

حال تصور کنید در یک مطب زیبا با طراحی فوق العاده، تهویه مناسب، نظم مشخص و فضای انتظار کافی و دلپذیرنشسته اید و منتظر ویزیت از طرف پزشک هستید. به طور کلی چیدمان یک مطب باید با وضعیت مراجعه کنندگان آن تناسب داشته باشد. درباره کلینیک های درمانی و بیمارستان های مرتبط با زنان از آن جا که مراجعه کنندگان مادرانی هستند که گاها با بیماری های مختلف و یا در انتظار متولد شدن فرزند هستند پس مطب های زنان و همینطور کلینیک ها و بیمارستان های مرتبط با زنان و زایمان از نظر فضای داخلی بایستی با طراحی مناسب استرس ها را کاهش داده و دسترسی ها و تجهیزات کافی برای زنان باردار را مانند آسانسور ها یا مکان هایی برای نشستن را دارا باشند استفاده از آبنماها و گیاهان نیز ایده خوبی برای کاهش اضطراب و پویا تر نمودن فضا محسوب می شود که این تاثیرات با استفاده از رنگ ها و فرم های مناسب و نور پردازی می تواند موثر تر عمل کرده و به سلامت و آرامش مراجعه کنندگان کمک نماید . کانسپت اصلی طراحی دکوراسیون داخلی مطب دندانپزشکی D-Vision سادگی و خلوص بوده است که در کنار فرم های منحنی و نقاشی های دیواری متفاوت، توانسته طرحی متفاوت و در عین حال پویا را به وجود آورد.

پیشنهاد ما به شما استفاده از رنگ های خنثی و روشن و هیمنطور استفاده از نورپردازی برای ایجاد تاثیر روانی و آرامش بیشتر بیمار در مطب میباشد. استفاده از تابلوها و تصاویری که با روحیه بیماران سازگاری داشته باشد باعث ایجاد آرامش روانی در آن ها می شود. انتخاب وسایل مورد نیاز با حرفه پزشک و مبلمان مناسب و صد البته نحوه چیدن این وسایل یکی از نکات مهمی است که باید به آن توجه زیادی کرد. ابتدا به چند نکته توجه نمایید. برای داشتن احساس آرامش و دکوراسیونی جذب کننده در مطب خود، ابتدا باید به یکسری اصول توجه داشته باشید که در متن زیر به آنها اشاره خواهیم کرد. طراحی دکوراسیون مطب دندانپزشکی در ابتدا باید بر اساس شرایط و تخصص پزشک و تعداد پرسنل ، میزان مراجعه کنندگان و با توجه به رده سنی مراجعه کنندگان، طراحی شود. بهتر است میزان نور مطب نه بسیار زیاد و نه بسیار کم باشد. متراژ مطب شما چقدر است. بهتر است اولین جلسه معاینه کودکان در این فضا صورت گیرد تا کودک با فضای دندانپزشکی آشنا شده و این فضا باعث کاهش استرس او شود.ایجاد سرویس بهداشتی جداگانه برای کودکان و بزرگسالان باعث کاهش عفونت در کودکان می شود.

نزدیک ترین مکان به اتاق دندانپزشکی باید فضای استریلیزاسیون باشد و حتما دارای سیستم تهویه هوا باشد.بخش آخری که در دندانپزشکی باید به آن توجه شود امور پشتیبانی است که شامل آبدارخانه ای کوچک برای پرسنل مطب ، سرویس بهداشتی مخصوص پرسنل و رختکن و انبار مواد و وسایل می باشد. در این پروژه به دلیل موقعیت خاص آن و پرستیژ منحصر به فردی که این مطب در سطح شهر تهران دارد تمام سعی ما بر این بوده که فضایی با دکوراسیون لوکس و جذاب را ایجاد کنیم که علاوه بر ایجاد محیطی آرام بتواند زیبایی و جذابیت خاصی برای مراجعین خود داشته باشد ، حال به توضیحاتی در باب طراحی و اجرای این دکورسیون داخلی کلینیک زیبایی می پردازیم. اگر شما در انتخاب بهترین مبلمان برای مطب دکتر و استفاده از لوازم جانبی اداری مناسب برای این مکان دچار مشکل هستید حتما با یک طراح داخلی قابل اعتماد و خبره مشورت نمایید. همیشه مبلمان در یک مکان کسب و کار مورد توجه قرار دارد و در بعضی از موارد به دیگر لوازم شاید توجهی نشود. برای کاهش عفونت بهتر است امکانات شستشوی روپوش های پرسنل در همان فضا صورت گیرد و پرسنل مجبور نباشند لباس های خود را برای شستشو به خانه ببرند.

هر مطب دندانپزشکی باید دارای چهار فضای مجزا از یکدیگر باشد.بخش اول به بیمارانی که به مطب دندانپزشکی مراجعه می کنند و هر کدام رده سنی متفاوتی دارند، تعلق می گیرد.ایجاد دو فضای مجزا برای اتاق انتظار کودکان و اتاق انتظار بزرگسالان می تواند از عوامل مهمی در دکوراسیون مطب دندانپزشکی باشد.در اتاق انتظار کودکان می توان از رنگ های شاد و پوسترهای زیبا استفاده کرد و برای سرگرم شدن کودکان اسباب بازی هایی را در آن محیط قرار داد. یکی از ایده های جالب و کاربردی این است که می­ توانید قسمتی از اتاق را به وسیله پارتیشن از دیگر قسمت های آن جدا کنید و این قسمت را به عنوان جایگاه معاینه در نظر بگیرید. به عنوان مثال در کلینیک های دندانپزشکی که هم زمان چندین پزشک با هم در حال کار کردن هستند باید در چیدمان یونیت ها دقت کرد به طوری که مزاحمتی در حین کار برای پزشکان ایجاد نشود. قبل از هر اقدامی باید به این نکته توجه شود که هر فضایی در مطب برای چه کاربردی باید مورد استفاده قرار بگیرد.به عنوان مثال قسمتی را برای نصب یونیت ها ، اتاق کار پزشک، اتاق انتظار و فضایی برای استریل لوازم در نظر باید گرفت.تمامی این محل ها بر اساس کاربردی که دارند باید طراحی و چیدمان شوند.

پیشنهاد کارشناسان در این زمینه این است که در اتاق انتظار برای بیماران از نور طبیعی استفاده شود، اگر امکان بهره گیری از از نور طبیعی در اتاق انتظار فراهم نباشد، بهتر است، در اتاق دکتر روانشناس از این نور دکوراسیون داخلی مطب مامایی بهره مند شوید. در صورت داشتن فضای کافی، ایجاد یک پاسیو در مقابل یونیت دندانپزشکی می تواند چشم اندازی آرامش بخش برای بیماران ایجاد نماید.در مطب های کوچکی که امکان ایجاد پاسیو در آن ها نمی باشد، می توان با استفاده از آکواریوم، آسمان مجازی، پوسترها و تابلوهای زیبا، حس آرامش را به بیماران منتقل کرد. میز منشی، محل نگهداری پرونده بیماران، چند تابلوی زیبا، گلدان های گل، نورپردازی مناسب و چشمگیر مکان و یا حتی در معرض دید قرار دادن گواهی نامه ها و جوایز پزشکی همه و همه به شما در یک چیدمان بی نقص و برقراری ارتباط میان شما و مراجعه کننده کمک می نماید. در برخی مدل های طراحی برای نظم بخشیدن به محیط اتاق کار یک پزشک از پارتیشن های شیشه ای برای جدا کردن بخش های مختلف ذکر شده استفاده می کنند. در فضایی که برای کودکان اختصاص داده شده است بهتر است از رنگ های شاد و پوسترهای کودکانه استفاده شود. به عنوان مثال استفاده از پوسترهای شاد و کودکانه در اتاق انتظار مطب اطفال می تواند از استرس و ترس کودکان بکاهد.

طرح های میز کانتر پذیرش دکومیر صرفا نمونه هایی هستند که بنا به درخواست مشتری طراحی و ساخته شده اند و با توجه به باز بودن دست طراح و امکانات ساخت و تولید آرفونی فرم میتوانیم مدل های مدنظر شما را طراحی و تولید کنیم . دکوراسیون داخلی مطب با توجه به اینکه یک مرکز درمانی می باشد باید مطابق با حال و روز بیماران مراجعه کننده و اصول معماری طراحی شود. در مطب دندانپزشکی انتخاب رنگ های روشن و آرامش بخش اولویت دارد که طبیعتاٌ این اقدام در روند اجرای کار تاثیر چشمگیری خواهد داشت.نصب تابلوها و پوسترهای نقاشی در مطب دندانپزشکی می تواند مراجعین را با یک محیط فرهنگی، درمانی مواجه کند و به این صورت بیمار با سرگرم شدن و تماشای تابلوها از استرس ناشی از یه محیط درمانی غافل شود.

از کارهایی که یک دندانپزشک قبل از احداث مطب خود باید در نظر داشته باشد، تشریح قسمت های مختلف یک مطب بر اساس کنترل عفونت می باشد. در دکوراسیون مطب ها باید این نکته را در نظر داشت که هر بیماری که از در وارد می شود، دارای نگرانی ها و نیازهای متفاوت است بنابراین استفاده از تابلوها و پوسترهای متناسب با تخصص پزشک از دیگر عوامل مهم در طراحی دکوراسیون یک مطب بشمار می رود. حتما باید اطمینان داشت که در طراحی مطب پزشکان تمامی اصول برای آسایش و آرامش مراجعه کنندگان در نظر گرفته شده باشد. اصول طراحی دکوراسیون مطب باید به نحوی تعریف شود که تمامی نکات ایمنی و بهداشتی مورد توجه قرار گرفته شده باشد.

هنگامی که یک جسم را لمس می­کنیم از جنس یا حتی دماي آن آگاه می­شویم. در یک کلینیک زیبایی استاندارد، باید مکان مناسبی برای این قسمت از درمان وجود داشته باشد. مراجعین مطب مامایی باید به گونهای باشد که تمام ویژگی های زیبایی است. استفاده از تابلوها و تصاویر در مطب پزشکان از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در مطب هایی که بخش اطفال دارند بهتر است یونیت خاصی برای کودکان و به صورت جداگانه استفاده شود و بخش اطفال با سایر بخش هایی که مربوط به بزرگسالان است، جدا شود تا دیدن مناظر و ترس و استرس بیماران بزرگسال به کودکان منتقل نشود و حتی در صورتی که متراژ کلینیک اجازه دهد از سالن انتظار جداگانه ای برای کودکان استفاده شود.

از اصلی ترین قسمت ها در حیطه دکوراسیون داخلی ساختمان میتوان به طراحی مراکز درمانی اشاره کرد که متاسفانه در اکثر مطبهای پزشکی کشور چندان توجهی به آن نمیشود که این موضوع باعث افزایش استرس بیمار در هنگام مراجعه به مطب پزشک میشود. از مزیت های خوب برای یک مطب میتوان به داشتن آب سردکن، چوب لباسی، دستمال کاغذی و تعدادی مجله برای سرگرم شدن مراجعه کنندگان اشاره کرد. بنابراین اگر فضای مطب کوچک است و ممکن است دلگیر به نظر برسد، میتوان از این رنگهای روشن برای دیوارها استفاده کرد. همچنین رنگ این مبلمان باید با فضای داخلی مطب همخوانی داشته باشد تا ایجاد خستگی بصری برای شما و مراجعه کنندگان شما را نکند. علاوه بر مواردی که گفته شد، استفاده از آیینه ها نیز می تواند به بزرگتر جلوه دادن مطب کمک کند.استفاده از رنگ های شاد در اتاق انتظار کودک میتواند ذهن کودک را از فضای دندانپزشکی خارج و به فضاهای مورد علاقه او نزدیک کند.

به عنوان مثال در انتخاب چیدمان و رنگ دکوراسیون مطب اطفال باید از رنگ های شاد و پوسترهای رنگارنگ استفاده کرد در مقابل آن مثلا در مطب های مغز و اعصاب باید حداکثر نیاز بیماران برای داشتن آرامش و حس امنیت را فراهم کرد. لازم به ذکر است که همۀ موارد ذکر شده فقط بخشی از ایدههای موجود در این زمینه است که به کمک فعالیتهای درمانی شتافته و سعی در بهبود کیفیت خدمات آن دارد. برای به وجود آوردن فضایی آرام و زیبا روش های مدرن زیادی وجود دارد که در مطلب زیر به تعدادی از آن ها اشاره می کنیم.