نهاد کتابخانه‌های عمومی از سینماگران شاخص و موثر به عنوان سفیران کتابخوانی استفاده کند – اخبار سینمای ایران و جهانسینماپرس: محمد خزاعی رییس سازمان سینمایی پیشنهاد داد که نهاد کتابخانه‌های عمومی از سینماگران شاخص و موثر به‌عنوان سفیران کتابخوانی استفاده کند.

به گزارش سینماپرس، مهدی رمضانی دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور به همراه اصغر گودرزی معاون اداره کل توسعه کتابخانه و مشارکت‌ها، محمدرضا هراتی معاون توسعه و ترویج کتابخانه، محمدرضا اسفاری سرپرست اداره کل امور فرهنگی کتابخانه‌ها، محمدمهدی زرافشان مدیر کل روابط عمومی و امور بین‌الملل، سید باقر میرعبداللهی مدیر کل تامین منابع نهاد کتابخانه‌های عمومی و زهرا جعفری مشاور رسانه‌ای با محمد خزاعی رئیس سازمان سینمایی کشور در راستای گسترش همکاری بین حوزه سینما و کتاب صبح امروز ۲۵ مهرماه دیدار و گفتگو کردند.

در این دیدار محمد خزاعی رئیس سازمان سینمایی با اشاره به اهمیت مقوله کتاب و کتابخوانی و نقش کتاب در رشد و ارتقای فرهنگ عمومی گفت: به طور قطع، بهره‌گیری از ابزارهای چون سینما برای تبیین و ترویج موضوع کتابخوانی بسیار مهم است و می‌توان با همکاری‌های متقابل از ظرفیت‌های مغفول مانده در این دو حوزه به نفع هم استفاده کنیم.

خزاعی با اشاره به وضعیت سینماها در کشور و مقایسه آماری آن با دیگر کشورهای منطقه عنوان کرد: از ظرفیت‌های زیرساختی نهاد کتابخانه‌ها چنانچه از استانداردهای لازم برای بهره‌مندی سینمایی برخوردار باشند، می‌توان استفاده کرد.

وی ادامه داد: کتاب و کتابخانه با سینما پیوند ناگسستنی دارد بنابراین می‌توان با شناسایی شرایط و زمینه‌های لازم، پیوند بین این دو بخش را تقویت کرد.

رئیس سازمان سینمایی کشور با بیان اینکه شناسایی و معرفی کتاب‌هایی که قابلیت مرجعیت اقتباس را دارند از نیازهای سینمای کشور است مطرح کرد: نهاد کتابخانه‌ها می‌تواند در این زمینه با کمک کارشناسان و خبرگان آثار واجد شرایط را به تناسب نیاز جامعه معرفی کند.

خزاعی به ایجاد کتابخانه‌های تخصصی سینما در استان‌های مختلف کشور، تقویت رویکرد سینما در مراکز کتابخانه‌ها و حضور این نهاد در رویدادهای مهمی همچون جشنواره فیلم فجر به‌ویژه تجلی اراده ملی اشاره کرد: این نهاد می‌تواند در قالب همکاری مشترک با بنیاد سینمایی فارابی اقدام به تولید آثار کند که فرهنگ کتابخوانی و مطالعه در کشور ارتقا و گسترش یابد.

رئیس سازمان سینمایی در پی پیشنهاد دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی برای استفاده از ظرفیت‌های زیرساختی این نهاد با بهره‌وری سینمایی عنوان کرد: این برنامه می‌تواند با نظر کارشناسی موسسه سینما شهر پیگیری شود.

خزاعی پیشنهاد داد: نهاد کتابخانه‌های عمومی از سینماگران شاخص و موثر به عنوان سفیران کتابخوانی استفاده کند.

در ادامه این جلسه مهدی رمضانی دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور ضمن ارائه گزارشی از مراکز کتابخانه‌ای کشور گفت: نهاد کتابخانه به لحاظ برخورداری از گستردگی و زیرساخت در منطقه اول و در آسیا در رتبه دوم قرار دارد. این در حال حاضر از بیش از ۲ هزار و ۷۰۰ کتابخانه در سراسر کشور بهره‌مند است.

وی با بیان اینکه نهاد کتابخانه‌ها در کنار مساجد و مدارس یکی از گسترده‌ترین مراکز هنری کشور محسوب می‌شود افزود: بنابراین می‌توان از ظرفیت کتابخانه‌ها در زمینه آموزش، نمایش فیلم، مشارکت در جشنواره‌ها و لوکیشن فیلم‌ها بهره برد.

رمضانی با اشاره به تعدد مراکز زیرساختی در نهاد کتابخانه در مناطق و استان‌های مختلف کشور پیشنهاد داد: در استان‌هایی که فاقد سینما هستند می‌توان از این ظرفیت برای اکران فیلم و پاتوق‌های سینمایی استفاده کرد.

وی با اشاره به برنامه‌هایی چون کتاب فیلم و اقتباس در سینما از آمادگی این نهاد برای تولید مشترک، همکاری در رویدادهای فرهنگی و جشنواره‌ها و هم افزایی سالن‌هایی از این نهاد به ناوگان سینمایی کشور خبر داد و از پیشنهاد رئیس سازمان سینمایی برای انتخاب سفیران کتابخوانی از میان چهره‌های سینمایی استقبال کرد.

دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی در پایان توضیح داد: ما به دنبال ترویج و گسترش فرهنگ کتابخوانی در کشور هستیم و در این راستا می‌توان از ابزار سینما و چهره‌های سینمایی کمک گرفت.


منبع: https://www.cinemapress.ir/news/141769/%D9%86%D9%87%D8%A7%D8%AF-%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8%D8%AE%D8%A7%D9%86%D9%87-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%B9%D9%85%D9%88%D9%85%DB%8C-%D8%A7%D8%B2-%D8%B3%DB%8C%D9%86%D9%85%D8%A7%DA%AF%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%B4%D8%A7%D8%AE%D8%B5-%D9%88-%D9%85%D9%88%D8%AB%D8%B1-%D8%A8%D9%87-%D8%B9%D9%86%D9%88%D8%A7%D9%86-%D8%B3%D9%81%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86