مقایسه معماری مدرن و معماری معاصر طرح تو طرح | معماری نواز

در انتها باید گفت که مدرنیسم در کشورها و مناطق مختلف به شکل های متنوعی متجلی شد که باعث شد مدرنیسم هر کشور متفاوت با کشورهای دیگر به حساب بیاید. در این میان در برخی مناطق مدرنیسم شکل خاص خود را گرفت که مشخصات آن باعث شد تا به عنوان سبکی جدا شناخته شود. مانند مدرنیسم آمریکایی، مدرنیسم بریتانیایی، مدرنیسم ایتالیایی، مدرنیسم آلمانی و … نمونه هایی از اتاق خواب های به سبک انتقالی که به زیبایی طراحی شده است.

نورپردازی نیز باعث شده است که فضای خانه ها تفکیک شود و تمرکز خاصی روی یک ناحیه از خانه ها شود. مصالح باید بدون تغییر و تزئین استفاده شوند تا منعکس کننده فضای بیرون باشند. قالب بندی این سبک، اکثرا با مصالحی مانند فلز، شیشه، چوب، بتن و حتی موادی است که در گذشته استفاده نمی شدند. استفاده از فناوری و صنعت نوین از مواردی است که در معماری مدرن متعالی به چشم می خورد.

۱۰. خانه شریفی ها

پیروی فرم از عملکرد به این معنی است که طراحی باید مستقیماً از هدف نهایی کاربری سازه ناشی شود. شفافیت در فرم یعنی فرم سازه باید با حذف جزئیات غیر ضروری، سادگی و شفافیت را حفظ معماری داخلی کند. معماران مدرن معتقدند که به جای پنهان کردن یا تغییر شکل طبیعی یک ماده با تزئینات، باید آن را در معرض دید قرار داد و حقیقت آن ماده را ستایش کرد. در سبک معماری مدرن، معماران به جای پوشاندن مواد و مصالح ساختمان با نماهای تزئینی، این ایدئولوژی را به کار گرفتند که حقیقت سازه و مصالح را نشان دهند. به عنوان مثال ، فرانک لوید رایت از پنجره های شیشه ای هنری استفاده می کند تا دیگر نیازی به کارهای هنری دیگری نباشد. معماری مدرن با اشکال بزرگ ، صاف و ترکیبات نامتقارن و صورت کاملاً تمیز و بدون تزئینات اضافی طراحی می شود.

برخی از آثار معماری مدرن اجرا شده در جهان

این نما در سال ۱۳۹۴در رتبه سوم مشترک در جایزه بخش ساختمان های عمومی را به خود اختصاص داده است. در واقع لودویگ میس ون دروهه با طراحی صندلی بارسلونا ثابت کرد که برای زیبایی و جذابیت مبلمان نیازی به خطوط پیچیده و استفاده از متریال های نایاب و گران قیمت نیست. مدرنیستی که وندروهه پیشگام آن بود امروزه یکی از سبک های پرطرفدار در طراحی مبلمان محسوب می شود. طرح های ساده که با سطح بالایی از انتزاع ساخته می شوند و برای فضاهای متفاوتی قابل استفاده هستند.

  • این درحالی است که در سبک‌های قبلی معماری مدرن، هنوز هم از تزئینات استفاده می‌کردند.
  • نمونه بارز معماری مدرن برج ایفل بود که تمامی این مصالح نوین بتن و فلز و شیشه را در بردارد.
  • بعد از او شرکت ها و افراد دیگری مثل شرکت برنهم و روت ساختمان شانزده طبقه بلوک مانودناک را بین سال های ۹۱-۱۸۸۹ ساختند.دیوار این برج دیوار باربر وسازه ان فلزی بود .
  • این ساختمان ۶ طبقه تک واحدی در محله اندرزگو تهران در سال ۱۳۹۴ توسط معماران علی دهقانی، علی سلطانی، عاطفه کرباسی ساخته شده است.
  • ترکیب اشکال متقارن و انتزاعی، تاکید بر کاربردی بودن و همچنین استفاده تزئینات کم را نام برد.
لویی کان پیش نهاد کرد که در مرکز محوطه یک فضای شهری با ساختمان هایی نظیر کاخ کنگره ها در ونیز احداث شود. مطرح است در کارهای معمارانی هم چون تادو آندو و آلوارو سیزا نمونه هایی از این سبک را می توان مشاهده کرد . ام پی معمار چینی تبار آمریکایی درشرکت عظیم اسکید موراوینگ مریل (s.o.m) به تاسی از میس مکعب های شیشه ای درغرب وسراسر دنیا احداث کردند .آنها جملگی درگسترش سبک بین المللی نقش به سزایی داشتند . بنای مهم دیگر که شانس دیدنش هست برج مسکونی تجاری معروف Aurora place بودکه توسط رنزوپیانو درسال 2000 همزمان با بازیهای المپیک طراحی شد .

واگذاری زمین ویلایی به مردم در ۱۲ شهر جدید

مقایسه معماری مدرن و معماری معاصر طرح تو طرح | معماری نواز