مشکلات cpu کامپیوتر و لپ تاپ، نشانه های خرابی سی پی یو ️ ️ آچارباز

خنک کننده های بادی پرمصرف ترین و ارزان ترین نوع فن های سی پی یو هستند و پردازنده را از طریق باد فن خنک می کنند. این نوع خنک کننده از یک هیت سینک بزرگ به همراه یک یا دو فن تشکیل شده اند و نحوه کارشان به این صورت است که گرمای تولید شده توسط تراشه را جذب کرده و آن را به اطراف یا خارج از کیس هدایت می کند. آی سی‌های SSI، نظیر آی سی‌هایی که در کامپیوتر هدایت کننده آپولو استفاده شدند، معمولاً حاوی حداکثر ده‌ها ترانزیستور بودند.

  • شما برای پردازنده Ryzen X به یک مادربرد جدید سوکت AM5 و یک کیت حافظه DDR5 هم نیاز دارید که هزینه تمام شده آن را بالا می‌برد.
  • این کوچک شدن ترانزیستورها را اولین بار گوردون مور، یکی از بنیان‌گذاران اینتل، تحت عنوان قانون مور مطرح کرد.
  • این مدار دستور را به به یک سری سیگنال‌ تبدیل کرده و برای تحلیل به  سی‌پی‌یو فرستاده می‌شود.

برای بهره‌گیری از برخی از مزایای طول‌های کمتر و بیشتر بیت، بسیاری از مجموعه دستورالعمل‌ها دارای پهناهای بیت متفاوتی برای دادهٔ صحیح و ممیز شناور هستند. در این حالت، پردازنده‌هایی که از این مجموعه دستورالعمل‌ها استفاده می‌کنند، می‌توانند پهناهای بیت متفاوتی برای قسمت‌های مختلف کامپیوتر داشته باشند. برای مثال، مجموعه دستورالعمل System/360 شرکت آی بی ام اساساً ۳۲ بیتی بود، اما از مقادیر ممیز شناور ۶۴ بیتی هم پشتیبانی می‌کرد تا دقت و محدودهٔ بیشتری را در رابطه با اعداد ممیز شناور فراهم کند. علی‌الخصوص، زمانی که پردازنده برای اهداف عمومی استفاده می‌شود، باید یک تعادل منطقی بین قابلیت صحیح و نقطه شناور برقرار شود. انتخاب بهترین CPU اهمیت زیادی دارد، چه خرید cpu به منظور ارتقای سیستم فعلی باشد یا تصمیم به اسمبل یک رایانه شخصی جدید و خرید سی پی یو داشته باشید.

با مشاهده لیست قیمت سی پی یو یکی از عواملی که با آن مواجه می‌شوید، نسل پردازنده است؛ به این صورت که گاهی اوقات با روی کار آمدن نسل جدید، قیمت CPU نیز افزایش پیدا می‌کند. سی پی یو، قطعه ای است که در تمام کامپیوتر ها از جمله رایانه ها و لپتاپ ها و گوشی های هوشمند و تلویزیون و تبلت ها وجود دارد. معمولا تراشه سی پی یو به شکل مربع است و روی بورد اصلی دستگاه ها قرار می گیرد تا با سایر قطعات سیستم در تعامل باشد.

تاریخچه سی پی یو به چه زمانی بازمی‌گردد؟

مشکلات cpu کامپیوتر و لپ تاپ، نشانه های خرابی سی پی یو ️ ️ آچارباز

معمولاً پردازنده‌های Celeron و Pentium برای انجام کارهای بسیار سبک مورد استفاده قرار می‌گیرند و جزو پردازنده‌های مناسب کارهای خانگی و اداری محسوب می‌شوند. اگر پردازنده بهتری برای انجام این کارها می‌خواهید، سی پی یوهای Core i3 و Ryzen 3 نیز انتخاب خوبی هستند. •LGA 1151 این سوکت ها دارای گرافیک داخلی هم می باشند که باعث افزایش سرعت و کیفیت آن می شود تا جایی که سی پی یوهای i3 با سوکت1151 نسبت به i7 های با سوکت 1155 قوی تر هستند.

هسته و فرکانس[ویرایش]

برای مثال اگر یک پردازنده باینری، از ۳۲ بیت برای نمایش یک آدرس حافظه استفاده کند، آنگاه می‌تواند به‌طور مستقیم 28 مکان حافظه را آدرس‌دهی کند. برای دور زدن این محدودیت، و به دلایل مختلف دیگر، برخی پردازنده‌ها از مکانیسم‌هایی (نظیر، bank switching) استفاده می‌کنند تا بتوانند حافظه بیشتری را آدرس دهی کنند. پردازنده‌هایی که دارای اندازه‌های کلمه بزرگتر هستند، نیاز به مداربندی بیشتر دارند و در نتیجه از لحاظ فیزیکی بزرگتر هستند و هزینهٔ بیشتری می‌برند و انرژی بیشتری مصرف می‌کنند (و بنابراین گرمای بیشتری تولید می‌کنند).