متأسفانه «مباهله» تا امروز آن‌گونه که شایسته است شناخته نشده/باورمان این است که زبان هنر برای انتقال مفاهیم کارساز و تأثیرگذار است – اخبار سینمای ایران و جهان

انسانی، درباره رخداد مباهله توضیح داد: «متأسفانه مباهله تا امروز آن‌گونه که شایسته است شناخته نشده و برگزاری چنین رویدادهای هنری به معرفی آن کمک بسیاری می‌کند. امسال، برای ششمین دوره است که جشن مباهله برگزار می‌شود و سعی کردیم در بزرگداشت این روز، از چهارچوب سالن جلسه و حسینیه خارج شویم و با رویکردی نو به آن بپردازیم.»

موسسه منادیان مباهله، در برگزاری این رویداد هنری و نمایشی مشارکت دارد؛ به همین منظور، به سراغ علی انسانی، مدیرعامل این موسسه رفتیم و با او درباره رخداد مذهبی و تاریخی مباهله گفتگو کردیم.

علی انسانی به قابلیت جهانی‌شدن رویداد هنر مباهله و جشنواره قدمگاه هم اشاره کرد و افزود: «این رویداد که الآن در سطح ملی برگزار می‌شود، قابلیت جهانی‌شدن دارد. البته هم‌اکنون هم از ایران فراتر رفته است. امسال، از ۲۰ تا ۲۵ ذی‌الحجه (۱۸ تا ۲۳ تیر)، ویژه‌برنامه جشن مباهله در عراق و لبنان با استقبال از منادیان مباهله در حال برگزاری است. سال‌های آینده کشورهای بیشتری همراهی خواهند کرد و جشنواره‌های تئاتر مباهله (قدمگاه) هم می‌تواند در آینده به‌صورت بین‌المللی برگزار شود.»

انسانی درباره افزوده شدن بخش تئاتر به این رویداد دینی-فرهنگی گفت: «در حوزه تئاتر هم جلساتی با وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی داشتیم که با کمال لطف و برادری و عشق به اهل‌بیت (ع) همکاری شایسته و قابل‌تقدیری را با منادیان مباهله داشتند و با حمایت ایشان، جشنواره ملی تئاتر خیابانی با موضوع مباهله با حضور تمام استان‌های کشور در یزد برگزار می‌شود. همچنین یک گروه فاخر نمایشی هم‌زمان با روز مباهله در سالن اجتماعات شهدای هفتم تیر واقع در محله سرچشمه تهران (ویژه برادران) اجرا خواهد داشت.»

به گزارش سینماپرس، رویداد هنری مباهله و جشنواره ملی تئاتر خیابانی قدمگاه، از ۲۰ تا ۲۲ تیر در شهر یزد و چند نقطه دیگر از کشور، برگزار خواهد شد.

این شاعر اهل‌بیت عصمت و طهارت (ع) در اهمیت رخداد مباهله توضیح داد: «عظمت روز مباهله از روز غدیر کم‌تر نیست، بلکه مباهله خیمه غدیر را محکم‌تر می‌کند. علما، مراجع و استادان، اهمیت این رویداد را تائید کرده‌اند، حضرت آقا هم فرموده‌اند: «پیامبر عزیزترین کسانش را آورد برای احقاق حقانیت عترت و امیرالمؤمنین». حتی مراجع به من می‌گفتند آرزویمان این است که روزی مباهله پررنگ و شناخته شود. خدا را شکر می‌کنم که این حرکت آغازشده است و با برگزاری چنین رویدادهای سراسری، شناخت بهتری هم حاصل خواهد شد.»

او در این راستا افزود: «باید جامعه مخاطب امروز را بشناسیم و به‌تناسب نیاز او برایش برنامه‌ریزی کنیم. باورمان این است که زبان هنر و استفاده از ابزار هنری برای انتقال مفاهیم، کارساز و تأثیرگذار است؛ از این رو در زمینه ساخت انیمیشین و فیلم بلند سینمایی اقداماتی انجام دادیم و از حوزه موسیقی و جمع‌خوانی و سرود هم غافل نشدیم و در آن زمینه هم تولیداتی داشته‌ایم.»

اولین جشنواره ملی تئاتر خیابانی قدمگاه، به دبیری احسان عابدی از ۲۰ تا ۲۲ تیر در شهر یزد برگزار می‌شود.


منبع: https://www.cinemapress.ir/news/146034/%D9%85%D8%AA%D8%A3%D8%B3%D9%81%D8%A7%D9%86%D9%87-%D9%85%D8%A8%D8%A7%D9%87%D9%84%D9%87-%D8%AA%D8%A7-%D8%A7%D9%85%D8%B1%D9%88%D8%B2-%D8%A2%D9%86-%DA%AF%D9%88%D9%86%D9%87-%DA%A9%D9%87-%D8%B4%D8%A7%DB%8C%D8%B3%D8%AA%D9%87-%D8%A7%D8%B3%D8%AA-%D8%B4%D9%86%D8%A7%D8%AE%D8%AA%D9%87-%D9%86%D8%B4%D8%AF%D9%87-%D8%A8%D8%A7%D9%88%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%86

سینماپرس: علی انسانی، با تشکر از همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در برگزاری رویداد هنری مباهله و به‌ویژه افزودن بخش تئاتر به این رویداد هنری، استفاده از زبان هنر برای انتقال مفاهیم دینی، راکارساز و تأثیرگذار دانست.