قدیریان: جامعه جهانی به سمت یک «فضای آخرالزمانی» در حال حرکت است/«انیمیشن» یک سلاح قوی برای مقابله با دشمن است – اخبار سینمای ایران و جهان

آیین اختتامیه دومین دوره رویداد ملی استاپ موشن با حضور دانش آموزان دختر و پسر در تالار دکتر محمود روح الامینی در باغ موزه نگارستان برگزار شد.


منبع: https://www.cinemapress.ir/news/144889/%D9%82%D8%AF%DB%8C%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D9%86-%D8%AC%D8%A7%D9%85%D8%B9%D9%87-%D8%AC%D9%87%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%A8%D9%87-%D8%B3%D9%85%D8%AA-%DB%8C%DA%A9-%D9%81%D8%B6%D8%A7%DB%8C-%D8%A2%D8%AE%D8%B1%D8%A7%D9%84%D8%B2%D9%85%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%AD%D8%A7%D9%84-%D8%AD%D8%B1%DA%A9%D8%AA

این هنرمند انقلابی با بیان اینکه هنرمند بر اساس شاکله فکرای اش، اثر هنری خلق می کند، ادامه داد: اگر می خواهید متمایز شوید، به این شاکله بپردازید و آن را جدی بگیرید، به عنوان هنرمند انقلاب این تجربه را به شما منتقل می‌کنم که هنرمند مثل بقیه زندگی می‌کند اما باید چند لایه باشد و تولید اثر داشته باشد.

به گزارش سینماپرس، عبدالحمید قدیریان در آیین اختتامیه دومین دوره رویداد ملی استاپ موشن خطاب به دانش آموزان شرکت کننده در این مراسم افزود: خوب است بدانیم در چه موقعیتی هستیم و قرار است در آینده چه اتفاقی بیفتد، ‌ به عنوان کسی که این مسیر را یکبار رفته است نکته مهمی که می خواهم بگویم‌ این است که من در زمینه تکنیکی، کارهایی همچون گریم و دیزاین کامپیوتری و… انجام داده ام و جوایز متعددی نیز دریافت کرده ام اما می گویم «تکنیک» یک ابزار است که با کمی تمرکز بر کار، بر آن مسلط می شوید.

قدیریان یادآور شد: جامعه جهانی به سمت یک فضای جدید در حال حرکت است که به اصطلاح به آن «فضای آخرالزمانی» می‌گویند، در این فضای جدید، انیمیشن یکی از ابزارهای مهم است، پس باید به ارزش کاری که انجام می‌دهید واقف باشید.

استاپ موشن یکی از تکنیک‌های انیمیشن‌سازی است که در آن شیء را فریم به فریم حرکت داده و تصویر آن را توسط دوربین ضبط می‌کنند. از توالی این تصاویر به نظر می‌رسد که شیء به خودی خود در حال حرکت است. عروسک‌هایی با مفاصل متحرک یا عروسک‌های ساخته شده با خمیر ویا لگو در این تکنیک کاربرد زیادی دارند. در بسیاری از موارد به جای عروسک از انسان، وسایل خانه، گیاهان و… هم استفاده می‌شود.

نقاش و چهره برتر هنر انقلاب در سال ۱۴۰۰ یادآور شد: هنرمند هرچقدر گستره اطلاعات و وسعت بینش خود را گسترده تر کند، قاعدتا هم جهانی تر می شود و هم پیامش در فضای‌های هنری و اندیشه ای مورد توجه بیشتری قرار می گیرد.

در این رویداد بزرگ فرهنگی و هنری، ‌ فاطمه کمیزی، مرضیه زارعی و مسعود شریفی بعنوان مربی انیمیت، ‌ فاطمه عسگری و مهسا عزیزی به عنوان مربی ساخت دکور، ‌ مهران رجبی، علی سلیمانی، ‌ فاطمه رسولی، ‌ شیوا حاجیانی و فاطمه داوودی به عنوان مربی قصه و فیلمنامه و ‌محمدرضا آهویی به عنوان ‌مربی کارگردانی حضور دارند.

انیمیشن یک سلاح قوی برای مقابله با دشمن است

وی تصریح کرد: می‌توان گفت انیمیشن یک سلاح قوی برای مقابله با دشمن است، پس هم از منظر تکنیکی خود را قدرتمندتر کنید و هم از منظر اندیشه و تفکر، به یاد داشته باشید که هنرمند قبل از هنرمند بودن، «انسان» است، او باید به تعهدش فکر کند، تفاوت تعهدها در وسعت و ارتفاع آنهاست، یک زمان ممکن است تعهد شما در حد خودتان باشد اما گاهی می خواهید این تعهد را ارتفاع بدهید، پس در حد انسان، در حد فطریات، به آن وسعت بدهید، وقتی آدم به این سطح از تفکر وارد می شود، می گوید من متعهد به انسانیت هستم. تفاوتی بین هنر انقلاب اسلامی و بقیه هنرهاست، آن تفاوت وجدانیات و انسانیت است، شما انسانی فکر کنید.

استاپ موشن چیست؟

سینماپرس: چهره برتر هنر انقلاب در سال ۱۴۰۰، انیمیشن را یک سلاح قوی برای مقابله با دشمن دانست و گفت: آنچه که بین هنرمندان و آثار هنری‌ که خلق می کنند، تمایز ایجاد می کند، «اندیشه» است.

انیمیشن ابزار مهم فضای جدید

وی ادامه داد: اما آنچه که بین هنرمندان و آثار هنری‌ای که خلق می کنند تمایز ایجاد می کند اندیشه است، ‌ به بیان ساده تر می توان گفت تکنیک معیار مهمی نیست، بعضی ازهنرمندان نه به خاطر تکنیک شان، بلکه بخاطر جایگاه فکری‌ای که دارند مورد قبول جامعه هنری هستند و می‌توان گفت تفکر از تکنیک برتر و مهم تر است.

وی در ادامه توصیه کرد: در جوانی باور کردم خداهست بر این اساس با خدا قرارداد بستم و رزق و روزی ام را از او خواستم، بحث رزاقیت خدا را جدی بگیرید.