فیلم های جنگی صرفا به اکشن جنگ می‌پردازند/آنچه دفاع ما را مقدس کرد حال و هوا و فرهنگ رفتاری رزمنده‌ها است! – اخبار سینمای ایران و جهان

کارگردان فیلم سینمایی دل نمک (۱۳۶۸) در توضیح این که فیلمش در چه مرحله ای از تولید قرار دارد، گفت: درحال حاضر در مرحله پیش تولید هستیم که انشالله هرچه زودتر کار را شروع کنیم تا امروز لوکشین هایی را دیده ایم و صرفا کارهایی که مربوط به پیش تولید است را انجام داده ایم و با تعدادی از افراد هم وارد مذاکره شده ایم.

سینماپرس: کارگردان فیلم سینمایی «دست ناپیدا» گفت: تمام تلاش خودمان را می‌کنیم که به جشنواره فیلم فجر امسال برسیم اما باید دید که چه می‌شود.

به گزارش سینماپرس، انسیه شاه حسینی در گفت وگو با ایرنا و در توضیح فیلمی که به تازگی پروانه ساخت آن را دریافت کرده است، گفت: اسم این فیلم دست ناپیدا است. مولوی شعری دارد که می گوید «دست ناپیدا گریبان می کشد، من پی دست و گریبان می روم».

وی تصریح کرد: متاسفانه در بیشتر فیلم ها ما این بعد جنگی را می بینیم و نه آن حال و هوا و فضای دفاع مقدسی را.

شاه حسینی در پاسخ به این پرسش که چه شد که دنبال نوشتن و ساخت این قصه رفت، تاکید کرد: بخاطر این که مدت هاست جای خالی این جنس از فیلم های دفاع مقدسی در سینمای جنگی ما خالی است؛ همیشه دلم می خواسته که این کار را بکنم و امروز شرایط مناسب شده است و تصمیم گرفتیم که به یاری خدا شروع کنیم.

شاه حسینی در پاسخ به این پرسش که تفاوت فیلم های جنگی و دفاع مقدسی را در چه می بیند، اظهار داشت: فیلم های جنگی صرفا به اکشن جنگ می پردازند یعنی موضوعی که در تمام جنگ های دنیا مشترک است؛ تیر و ترکش و صحنه های نبرد فیزیکی و نظامی اما آنچه دفاع ما را مقدس کرد حال و هوا و فرهنگ رفتاری رزمنده هاست. یعنی فرهنگ عاشورایی حاکم بر رفتار رزمنده هاست و فرق دفاع مقدس با سایر جنگ ها هم همین است.

کارگردان فیلم شب بخیر فرمانده (۱۳۸۴) توضیح داد: این قصه دنباله ای بر شب بخیر فرمانده با مضمونی عمیق تر، قوی تر و پخته تر است.

وی افزود: کل حال و هوای قصه این فیلم هم همین شعر است. در تمام مدتی که این قصه را می نوشتم فضای ذهنی ام متمرکز بر همین شعر بود و در داستان این فیلم دنبال آن دستی می روم که ناپیداست اما گریبان را می کشد.

وی در پاسخ به این پرسش که کدام بازیگران قرار است در این قصه نقش آفرینی کنند، بیان کرد: آدم هایی را برای این قصه در نظر دارم اما چون هنوز با بازیگران وارد مذاکره قطعی نشده ایم اجازه دهید فعلا اسامی بازیگران اعلام نشود.

کارگردان فیلم سینمایی آب را گل نکنید (۱۳۶۸) توضیح داد: دست ناپیدا فیلمی دفاع مقدسی است که هم صحنه هایی اکشن دارد و هم سرشار از لحظات عاطفی و احساسی است یعنی فیلمی به معنای واقعی دفاع مقدسی و نه جنگی است و علیرغم این که در خط مقدم می گذرد اما بسیار انسانی و عاطفی است.

وی در توضیح این موضوع که آیا این فیلم به جشنواره فیلم فجر سال جاری خواهد رسید، بیان کرد: تمام تلاش خودمان را می کنیم که به جشنواره فیلم فجر امسال برسیم اما باید دید که چه می شود البته چون قصه بسیار خوب است دلم نمی آید که این فیلم قربانی شرایط زمانی و صرف رسیدن به جشنواره فیلم فجر شود. بنابراین در حال حاضر کیفیت خروجی فیلم را مقدم بر کمیت و زمانبندی آن برای رسیدن به جشنواره فیلم فجر می دانم.


منبع: https://www.cinemapress.ir/news/142170/%D9%81%DB%8C%D9%84%D9%85-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AC%D9%86%DA%AF%DB%8C-%D8%B5%D8%B1%D9%81%D8%A7-%D8%A8%D9%87-%D8%A7%DA%A9%D8%B4%D9%86-%D8%AC%D9%86%DA%AF-%D9%85%DB%8C-%D9%BE%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D8%B2%D9%86%D8%AF-%D8%A2%D9%86%DA%86%D9%87-%D8%AF%D9%81%D8%A7%D8%B9-%D9%85%D8%A7-%D8%B1%D8%A7-%D9%85%D9%82%D8%AF%D8%B3

شاه حسینی یادآور شد: همه قصه این فیلم در خوزستان یعنی آبادان، اهواز و خرمشهر میگذرد و لوکیشن های ما هم در این همین شهرهاست.