فراخوان «انتخاب آثار برتر ادبیات نمایشی ایران» منتشر شد – اخبار سینمای ایران و جهان

۲- پایان مهلت ارسال آثار به دبیرخانه: ۳۱ مرداد ۱۴۰۲

۱- نمایشنامه‌های تألیفی چاپ‌شده

۳- آغاز داوری آثار: ۴شهریور ۱۴۰۲

– در این دوره نمایشنامه‌هایی مورد ارزیابی قرار می‌گیرند که می‌بایستی چاپ اول آن‌ها مربوط به سال‌های ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ باشد.

سینماپرس: کانون نمایشنامه‌نویسان و مترجمان تئاتر ایران، دهمین دوره‌ انتخاب آثار برتر ادبیات نمایشی ایران را در دی‌ ۱۴۰۲ برگزار می‌کند.

الف) نمایشنامه‌های غیر اقتباسی.

۵- آیین پایانی: ۵ دی‌ ۱۴۰۲

۲- نمایشنامه‌های ترجمه‌شده‌ چاپ‌شده

در بخش دیگری از شرایط و مقررات دهمین دوره‌ انتخاب آثار برتر ادبیات نمایشی ایران نوشته شده است: ملاک چاپ آثار، سال انتشار و نوبت نخست چاپ، مندرج در شناسنامه‌ کتاب است. همچنین منظور از نمایشنامه‌های اقتباسی، نمایشنامه‌هایی است که بر اساس متون داستانی، سینمایی، نمایشی، تاریخی، روایت، خاطره، زندگی‌نامه، نامه، اشعار و هر متن دیگری نوشته می‌شود.

ب) نمایشنامه‌های اقتباسی.

۳- ناشر برگزیده‌ ادبیات نمایشی

همه‌ نمایشنامه‌های منتشر شده به صورت کتاب، بر اساس اطلاعات آمار مؤسسه‌ خانه‌ کتاب و ادبیات ایران، وارد این ارزیابی فرهنگی هنری خواهند شد.

– نمایشنامه‌ها باید به زبان فارسی نوشته و منتشر شده باشد.

به گزارش سینماپرس، کانون نمایشنامه‌نویسان و مترجمان تئاتر ایران دهمین دوره‌ انتخاب آثار برتر ادبیات نمایشی ایران را با هدف شناسایی، معرفی و تقدیر از نمایشنامه‌نویسان و مترجمان برتر ادبیات نمایشی در دی‌ ۱۴۰۲ برگزار خواهد کرد. در این دوره بهترین اثر ادبیات نمایشی ایران و نمایشنامه‌های ترجمه‌شده به زبان فارسی که در قالب کتاب از فروردین‌ سال ۱۴۰۰ تا پایان اسفند سال ۱۴۰۱ منتشر شده باشد، در بخش‌های زیر انتخاب و معرفی خواهند شد:

– نمایشنامه‌نویسان، مترجمان نمایشنامه و ناشران می‌بایستی چهار نسخه از هر عنوان نمایشنامه‌ منتشرشده‌ خود را به دبیرخانه‌ دهمین دوره‌ انتخاب آثار برتر ادبیات نمایشی ایران ارسال کنند.

– به برگزیدگان هر یک از بخش‌های دهمین دوره‌ انتخاب آثار برتر ادبیات نمایشی ایران در آئین پایانی این دوره، تندیس، لوح تقدیر و جوایز نقدی اهدا خواهد شد.

۴- اعلام اسامی نامزدها: ۱ دی‌ ۱۴۰۲

علاقه‌مندان برای شرکت در این رویداد ملی – ‌فرهنگی می‌توانند آثار خود را به نشانی دبیرخانه‌ این دوره واقع در تهران، خیابان انقلاب، خیابان برادران مظفر (جنوبی)، نبش خیابان خسرو شکیبایی، ساختمان آفتاب، طبقه‌ اول، خانه‌ تئاتر ارسال کنند.


منبع: https://www.cinemapress.ir/news/144866/%D9%81%D8%B1%D8%A7%D8%AE%D9%88%D8%A7%D9%86-%D8%A7%D9%86%D8%AA%D8%AE%D8%A7%D8%A8-%D8%A2%D8%AB%D8%A7%D8%B1-%D8%A8%D8%B1%D8%AA%D8%B1-%D8%A7%D8%AF%D8%A8%DB%8C%D8%A7%D8%AA-%D9%86%D9%85%D8%A7%DB%8C%D8%B4%DB%8C-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D9%85%D9%86%D8%AA%D8%B4%D8%B1-%D8%B4%D8%AF

۱- انتشار فراخوان: ۱۲ اردیبهشت‌ ۱۴۰۲

– از نظر موضوعی محدودیتی در دهمین دوره‌ انتخاب آثار برتر ادبیات نمایشی ایران وجود ندارد اما همچون دوره‌های گذشته، آثار حوزه‌ ادبیات نمایشی کودک و نوجوان مورد ارزیابی قرار نمی‌گیرد.

در فراخوان اعلام‌ شده درباره‌ شرایط و مقررات این دوره آمده است:

گاه‌شمار دهمین دوره‌ انتخاب آثار برتر ادبیات نمایشی ایران را به شرح ذیل است: