«غریب» برگزیده «بخش مقاومت» شد/سیمرغ بلورین بهترین فیلم «مقاومت» به«اتاقک گلی» رسید – اخبار سینمای ایران و جهان

سپس کلیپ سالروز پیروزی انقلاب اسلامی پخش شد و شهیدی فرد در ادامه عنوان کرد: ما این راه را در ادامه سخنان رهبر معظم اسلامی پیش می‌بریم. او همچنین از شهدای ترور، دفاع مقدس و مدافعان حرم یاد کرد.

سینماپرس: مراسم اختتامیه چهل و یکمین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر با حضور جمعی از اهالی سینما و اصحاب رسانه در برج میلاد تهران آغاز شد.

سیمرغ بلورین بهترین فیلم بخش جلوه‌گاه شرق هم به «ماه کامل» از مغولستان اهدا شد.

سیمرغ بلورین ویژه داوران به فیلم «حکیم» از سوریه اهدا شد.

البته کارگردان در مراسم حضور نداشت و به جای او بازیگران فیلم جایزه را دریافت کردند و سپس نوبت به اهدای جایزه بخش «مقاومت» رسید.

این گزارش تکمیل می‌شود…


منبع: https://www.cinemapress.ir/news/143807/%D8%BA%D8%B1%DB%8C%D8%A8-%D8%A8%D8%B1%DA%AF%D8%B2%DB%8C%D8%AF%D9%87-%D8%A8%D8%AE%D8%B4-%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%88%D9%85%D8%AA-%D8%B4%D8%AF-%D8%B3%DB%8C%D9%85%D8%B1%D8%BA-%D8%A8%D9%84%D9%88%D8%B1%DB%8C%D9%86-%D8%A8%D9%87%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D9%86-%D9%81%DB%8C%D9%84%D9%85-%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%88%D9%85%D8%AA

*«سیمرغ بهترین فیلم مقاومت» به فیلم سینمایی «اتاقک گلی» اهدا شد

بعد از سخنان دبیر جشنواره و پخش کلیپ مربوط به بخش بین‌الملل، شهیدی‌فرد پشت تریبون قرار گرفت و گفت: آقای امینی اشاره به نیامدن بازیگران و سینماگران کردند من می‌گویم خم به ابرو نیاوردید، آنها خیلی زود برمی‌گردند. گویا عده‌ای نیاز به استراحت دارند. البته مدل برخی استراحت‌ها فرق دارد.

در ادامه مجتبی امینی دبیر این رویداد پشت تریبون قرار گرفت و بیان کرد: در ایستگاه پایانی چهل و یکمین جشنواره فیلم فجر و پس از مسیری سخت و تلاشی شبانه روزی به شما سلام می‌گویم و پیش از آغاز سخن واجب می‌دانم از همدلی و همراهی شما با مهمترین رویداد فرهنگی و هنری ایران تشکر کنم. این جشنواره مولود راستین انقلاب و ستاره‌ای است که در آسمان این مرزوبوم می‌درخشد. خانه روشن ما که دل در گرو سینما داریم با این جشنواره پیوند خورده است.

مراسم اختتامیه چهل و یکمین جشنواره بین المللی فیلم فجر که از روز ۱۲ بهمن کار خود را در پردیس سینمایی ملت (خانه رسانه) و برج میلاد (خانه جشنواره) با حضور و اکران ۲۴ فیلم آغاز کرده بود امشب طی مراسمی با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، رییس سازمان سینمایی، هنرمندان و تنی چند از سفرای کشورهای حاضر در جشنواره و مهمانان خارجی آغاز شد.

در ادامه مراسم داوران بخش بین الادیان برای معرفی آثار برگزیده این بخش به روی صحنه آمدند. لیا بلترامی هم بعد از حضور در ایران پیامی به جشنواره فرستاد. اما علی بوزید و محمدرضا اسلاملو روی صحنه حاضر شدند تا با همراهی یوسف نوری وزیر آموزش و پرورش، مهدی جوادی مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی و سید نظام موسوی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی جایزه این بخش را اهدا کنند.

در ادامه مراسم مژده خنجری به عنوان مترجم بخش بین الملل برای اعلام اسامی برگزیدگان این بخش روی سن آمد.

پس از تقدیر «غریب» بود که داوران «بخش مقاومت» سیمرغ بلورین بهترین فیلم «مقاومت» را به محمد عسگری برای فیلم «اتاقک گلی» اهدا نمودند.

در ادامه جایزه بهترین فیلم نامه در این بخش به فیلم «موهبت الهی» از قرقیزستان اهدا شد.

پس از این بود که مجری اختتامیه توضیحاتی درباره بخش بین‌الملل ارایه کرد و گفت: بخش بین‌الملل جشنواره فیلم فجر در هشت سال گذشته از بخش ملی جدا شد، بخش بین الملل در چند سال اخیر در اردیبهشت ماه برگزار می‌شد اما امسال دوباره همراه بخش ملی برگزار شد.

وی ادامه داد: روزگار در چهل و چند سال گذشته همواره به کام جشنواره و طرفدارانش نبوده است. گاهی موشک‌باران و گاهی سوگ‌های جمعی کام سینما را تلخ کرده است اما نه بزرگان و نه جوانان اجازه ندادند چراغ جشنواره خاموش شود. ما هم همان شوق را در دل داشتیم و نگذاشتیم چراغ جشنواره زیر عداوت‌ها خاموش شود.

این بازیگر جایزه خود را به مردم و خطه سیستان و بلوچستان تقدیم کرد.

محمد عسگری بعد از دریافت سیمرغ گفت: آقای لطیفی درست گفتند؛ این سیمرغ را به شهدای «اتاقک گلی» که شجاعانه جنگیدند، تقدیم میکنم.

جایزه سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی به فیلم «هارهو» از چین اهدا شد.

برای بخش فیلم های مقاومت این دوره از جشنواره شیخ علی داهر، آیدا اشلافر، مهدی همایونفر به روی صحنه آمدند.

لطیفی با دعوت از دختر شهید محمد بروجردی بر روی سن، سیمرغ خود را به او اهدا کرد و گفت: من در این فیلم فقط مقاومت را به تصویر کشیدم. پس اگر جایزه‌ای برای مقاومت هست به خانواده شهید تعلق می‌گیرد.

وی بعد از دریافت این جایزه گفت: با افتخار این جایزه را به خانواده محترم شهید بروجردی تقدیم می‌کنم.

*«جلوه گاه شرق» سبحان رخشانی را برای بازی در فیلم سینمایی «هوک» برگزید

سمیه بروجردی فرزند شهید بروجردی هم گفت: از کارگردان فیلم و تهیه‌کننده و همه بازیگرانی که برای تولید فیلم زحمت کشیدند و نویسندگانی که تحقیق کردند ممنونم. این فیلم بعد از ۴۰ سال با شجاعت آقای لطیفی و تیمش به تولید رسید. در نهایت به پاس قدردانی از زحمات آقای بابک حمیدیان که در نقش شهید بروجردی زیبا درخشید، این تندیس را تقدیم او می‌کنم.

با پایان اهدای جوایز «بخش مقاومت» داوران بخش جلوه‌گاه شرق شامل استفانو ونوروسو، وحیده دریدی، احسان کابیل بولات کالیمباتوف، مجید شاه حسینی و شهریار بحرانی آماده معرفی منتخبان خود شدند.

از حضور افراد زیر ۱۵ سال خودداری به عمل می‌آید. گوینده از ساعت ۱۸، از مدعوین می‌خواهد تا برای ورود به سالن، به درب‌های مرکز مراجعه کنند، اما درب‌ها بسته و با ۴۰ دقیقه تاخیر باز می‌شود. بیش از ۲۰۰ مدعو به دلیل تکمیل گنجایش سالن، نمی‌توانند وارد شوند. ظرفیت سالن اصلی مرکز همایش‌ها و حتی بالکن، کاملا پر شده و جمعیت زیادی پشت درب‌ها، اجازه ورود به سالن پیدا نمی‌کنند.

شهیدی‌فرد تصریح کرد: بخش بین‌الادیان اولین بخشی است که برگزیدگان آن اعلام خواهند شد. داوران در این بخش بعد از تماشای فیلم‌ها، بر اساس عدالت برگزیدگان را انتخاب می‌کنند.

در ابتدای برنامه سرود ملی کشورمان در سالن طنین‌انداز شد و پس از آن نیز آیاتی از قرآن مجید نیز قرائت شد.

*جایزه «بخش مقاومت» به فیلم سینمایی «غریب» رسید

وزیر ارشاد قبل از برگزاری مراسم، در سالن حضور دارد و این از معدود دفعاتی است که اسماعیلی قبل از شروع مراسم، در مراسم حاضر می‌شود.

*جایزه «بخش بین الادیان» به فیلم سینمایی «هوک» رسید

سیمرغ بلورین بهترین دستاورد جلوه گاه شرق به سبحان رخشانی برای بازی در فیلم «هوک» اهدا شد.

ورونوسو طی پیام تصویری بیان کرد: متاسفم نتوانستم حضوری در جشنواره شرکت کنم، اما کارگاهم را به صورت آنلاین برگزار کردم و امیدوارم بعدا به صورت حضوری بتوانم به ایران بیایم.

برای ورود به برج میلاد، گیت‌هایی در محوطه فضای باز تعبیه و افراد با در دست داشتن کارت مخصوص، مجاز به ورود به داخل مرکز همایش‌ها می‌شوند. تعداد زیادی افراد، بدون کارت، مصر برای ورود به سالن هستند اما این اجازه به آنها داده نمی‌شود.

امینی افزود: باور داریم باید اعتبار سینما و سینماگران را پاس داریم. خوشحالم که این دوره را برگزار کردیم گرچه دوره‌ای پرتلاطم بود. سینمای ایران همیشه باید متنوع باشد. دلمان می‌خواست به رسم احترام میزبان همه خانواده سینما باشیم اما به خواسته و تصمیم دوستان احترام می‌گذاریم و کوشیدیم میزبان شایسته‌ای باشیم. پرونده این دوره بسته شد اما استقبال از این دوره، تاریخ خوبی را رقم زد از حمایت وزیر ارشاد و همراهی آقای خزاعی و همراهی ستاد برگزاری جشنواره سپاسگزارم. امید که خورشید سینمای ایران همچون گذشته درخشان و تابان باشد.

پس از قرائت قرآن، محمدرضا شهیدی به عنوان مجری برنامه روی سن حاضر شد و ضمن خیرمقدم به حاضران عنوان کرد: حضور هنرمندان ایرانی و هموطن و سینماگران غیرایرانی شرکت کننده در بخش بین المللی فجر، قائم مقامان مجلس، سفرای مقیم در ایران که در این دوره جشنواره فیلم داشتند، خوشامد می‌گویم. امسال در چهل و یکمین سالگرد ایران همه مردم با جمهوری اسلامی تجدید میثاق کردند و اجازه دهید ما هم به سخنان امام خمینی رهبر کبیر انقلاب اسلامی گوش دهیم.

جایزه ویژه بخش بین الادیان به فیلم «هوک» به کارگردانی حسین ریگی رسید.

در بخش مقاومت جایزه بهترین فیلم توسط داوران به فیلم «غریب» به کارگردانی محمدحسین لطیفی اهدا شد.

یوسف نوری( وزیر آموزش پرورش)، محمد خزاعی( رئیس سازمان سینمایی) و مجتبی امینی(دبیر چهل و یکمین جشنواره فیلم فجر) و جمعی از اهالی سینما و سینماگران پیشکسوت در این مراسم حاضر هستند.