صنایع پایین دستی پتروشیمی ایران پلیمر | brassonline

چهار طرح پایین‌دستی صنایع پتروشیمی با محوریت اقتصاد مقاومتی و در چارچوب طرح‌های دانش‌بنیان امروز (پنجشنبه، ۱۰ شهریورماه) با دستور محمد مخبر، معاون اول رئیس جمهوری از طریق ویدئو کنفرانس در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی به بهره‌برداری رسید. “بسپار” برابرنهاده واژه Polymer است که از سوی فرهنگستان علوم و زبان و ادب پارسی پیشنهاد و به تصویب رسیده است. ماهنامه بسپار در ابتدا خاستگاهی دانشجویی داشته و در دانشکده مهندسی پلیمر و رنگ دانشگاه صنعتی امیرکبیر توسط گروهی از دانشجویان این رشته منتشر شده است.

قیمت پایه محصولات پلیمری پتروشیمی 25 اردیبهشت ماه اعلام شد

سقف تأمین مالی پروژه‌های پایین‌دستی هلدینگ خلیج فارس با امضای تفاهم‌نامه‌ای بین شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس و بانک تجارت، تا ۲۵ هزار میلیارد تومان افزایش یافت. فلنچ یکپارچه یا جوش دارای فلنج دایره ای است که برای اتصال دو لوله طراحی شده است. در واقع آنها توسط اشکال دیگر جوشکاری جوش داده میشوند یا ثابت شده و یک ساختار یکدست بین فلنج یکپارچه و بخشی که ما آن را به آن وصل میکنیم ایجاد میکند. از فلنج های یکپارچه در صنعت نفت و گاز، صنایع شیمیایی، لوله کشی، صنایع تولیدی، نیروگاه، مبدل های حرارتی و… استفاده میشود.

الگوی مشارکتی هلدینگ خلیج‌فارس برای توسعه پایین‌دستی رونمایی می‌شود

در سال ۲۰۰۵ در حدود ۶۴،۰۰۰،۰۰۰ تن گوگرد تولید شده در سراسر جهان، از طریق پالایشگاه‌های نفت و گاز تولید شده‌است. نفت خام، مخلوطی از انواع بسیاری از هیدروکربن‌ها می‌باشد و غالبأ حاوی ترکیبات گوگرد است. فرایندهای تصفیه که در پالایشگاههای نفت انجام می‌شود، در بیشتر موارد، پس از تولید و فرآورش محصول اصلی، در پی بدست آوردن سولفید هیدروژن (هیدروژن سولفوره) بوده، که طی فرایندی، سولفور یا همان گوگرد از آن مشتق خواهد شد. همچنین در پالایشگاه‌های گاز نیز ممکن است گاز سولفید هیدروژن در گاز تصفیه نشده موجود باشد، که در اینصورت، گوگرد حاوی آن، قبل از اینکه گاز به مصرف کنندگان توزیع شود، استخراج می‌گردد.

  • در سطح ابعاد شش بعد عوامل تولید، سیستم¬های حمایتی، محیط رقابتی، مدیریت و رهبری، تعامل و پویایی طراحی و مورد تأیید قرار گرفت.
  • امروزه در عصر حاضر، ارتباطات یکی از بنیادی ترین دانش ها و مهمترین عوامل پیشرفت انسان امروزی و شالوده و اساس دیگر علوم قرن حاضر است.
  • امروز صنعت لوله و اتصالات به یک صنعت پرکاربرد در صنایع مختلف از جمله در صنایع بالادستی بدل شده است.
  • برقراری ارتباط با مصرف کنندگان و توزیع و فروش محصولات از عمده کارهای صنایع پایین دستی است.

وزیر نفت بر ورود صنعت بالادستی پتروشیمی به صنایع پایین‌دستی و تکمیل زنجیره ارزش تأکید کرد و از حمایت حداکثری وزارت نفت از سرمایه‌گذاران در این بخش خبر داد. در طی سال‌های اخیر درخواست شرکت‌های بین‌المللی برای سرمایه گذاری در ایران افزایش یافته است و با لغو تحریم‌ها این درخواست‌ها بیشتر هم می‌شود. جذب سرمایه گذاران خارجی توسط صنایع پایین دستی، یکی از راه‌های تحقق رونق اقتصادی و کاهش آسیب پذیری در برابر تحریم معاونت صنایع ریاست جمهوری مجدد است. وجود ارتباط قوی بین صنعت پتروشیمی و صنایع پایین دستی آن، باعث می‌شود که نقص محصولات توسط صنایع پایین دستی شناسایی شده و به اطلاع شرکت مادر برسد. از آنجایی که صنایع پایین دستی وظیفه توزیع محصولات و ارتباط مستقیم با مصرف کنندگان را دارند، می‌توانند نیازهای مشتریان را شناسایی کنند و با فرآورش اطلاعات دریافتی از مصرف کنندگان، محرکه‌ای برای پیشرفت صنعت مادر و افزایش کیفیت محصولات آن شوند.

صنایع پایین دستی پتروشیمی ایران پلیمر | brassonline

در مقابل صنایع بالادستی نیز صنایع پایین دستی قرار دارد که در صنعت نفت و گاز به بخش انتقال و عرضه فرآورده های نفت و گاز به دست مصرف کننده گفته میشود و همینطور خود پالایشگاه ها و پتروشیمی ها را شامل می شود. تکنولوژی یکی از اهرم‌های رشد صنعتی و اقتصادی کشور است که تحریم‌ها علیه ایران تاثیر زیادی بر آن داشته است. صنایع پایین دستی پتروشیمی باید تمام تلاش خود را در جهت خرید تکنولوژی‌های بروز و با کیفیت کنند تا بتوانند با تجهیزات و فناوری بهتری وارد سرمایه گذاری مشترک با خارجی‌ها شوند. صنایع پتروشیمی به دلیل تامین نیازهای داخلی، نقش مهمی در توسعه اقتصادی و اجتماعی دارند و به دلیل اینکه وظیفه این بخش از شرکت‌های وابسته به شرکت مادر، توزیع و صادرات محصولات است، از اهمیت بالایی برخوردار هستند.