شیر یک طرفه چیست و انواع چک ولو ها کارا پرنیان شرق | کسری ساران

از آنجا که شیر دریچه یک طرفه فقط در یک جهت کار می کند ، شناختن جهت گیری صحیح نصب شیرآلات صنعتی در تهران بسیار مهم است. اغلب اوقات ، یک پیکان روی محفظه سوپاپ وجود دارد تا جهت گردش را نشان دهد. در غیر این صورت ، برای اطمینان از نصب در جهت جریان مورد نظر ، باید ” شیر چک ولو ” را بررسی کنید. اگر به عقب برگردد ، جریان قادر نخواهد بود از طریق سیستم حرکت کند و ایجاد فشار باعث ایجاد خسارت می شود. چک ولوها عموما در صنایع مربروط به آب و فاضلاب، آب آشامیدنی و آبیاری استفاده می شوند.

  • حال زمانی که سرعت جریان سیال به سمت جلو کاهش پیدا کند دیسک به صورت خودکار بسته می شود.
  • در سیستم های تاسیساتی که دارای عدم وجود فضای کافی برای نصب شیر یکطرفه هستند، از شیریکطرفه با اتصال ویفری یا بین فلنجی استفاده میشود.
  • شیر یکطرفه های مورد استفاده جهت هوا معمولاً شیر یکطرفه هوا نیز خوانده می شوند.
  • چک ولو فشاری برای عبور جریان های بخار، گاز، هوا و آب مناسب هستند و برای سیالات با ذرات جامد معلق و ویسکوزیته بالا مناسب نمی­‌باشند.
  • چک ولو با دیسک شیبدار برای غلبه بر برخی از نقاط ضعف دریچه های نوع سویینگ معمولی طراحی شده است.
  • یعنی هیچگونه دسته شیر مانند، در خارج از آن با هدف باز و بسته کردن شیر وجود ندارد.

طراحی سیت در شیر یک طرفه با دیسک بالارونده شبیه شیر کروی (Globe Valve است. از یک پیستون با توپ به عنوان دیسک استفاده می شود. برای تهیه انواع شیرهای صنعتی، قطعات یدکی انواع ولوها، سرویس کیت های انواع ولوها و… ما در هلدینگ مهندسی بازرگانی آتی تابناک سپند هدف خود را بر آن داشته ایم حامی و پاسخگوی همه نیازهای مشتریان خود باشیم. مجموعه بزرگ روتوپارس تولید کننده و واردکننده اکثر تجهیزات پرکاربرد صنعتی مانند کمپرسورهای هوای فشرده، ساید چنل بلوئر، انواع مختلف فن و هواکش، سردخانه، کمپرسور تبرید، چیلر، سیستم تصفیه هوا و… از برندهای معتبر دنیا می‌باشد.

انتخاب چک ولو مناسب برای سیستم

همچنین نحوه اتصال آن در خط لوله برخلاف نوع لولایی با پیچ و مهره نمی باشد بلکه بصورت فلنجی اتفاق می افتد. شیر یک طرفه یا چک ولو (check valve) که نوعی از شیر های کنترلی صنعتی است، برای کنترل سیال به اپراتور نیاز ندارد. در این شیر ها، سیال تنها از یک طرف شیر عبور داده می شود و بازگشت سیال در مسیر مخالف امکان پذیر نیست. معمولا در برخی از سیستم های لوله کشی صنعتی همراه با شیر های کشویی از یک شیر یک طرفه نیز استفاده می شود تا بدون نیاز به اپراتور، امکان کنترل سیال در فشار پایین وجود داشته باشد. شیر یکطرفه استیل ( چک ولو استیل ) از مقاومت در برابر خوردگی برتر ، مقاومت در برابر حرارت ، مقاومت در برابر درجه حرارت پایین و خواص مکانیکی عالی برخوردار هستند. شیر یکطرفه استیل در تیپ های رزوه ای ، جوشی و فلنجی در انواع مدل ویفری ، فنری ، خودکار ، دابل و ….

مزایا و معایب شیرهای یک طرفه

شیرهای یک طرفه بالارونده بطور خاص مناسب سرویس های فشار بالا هستند، زمانی که سرعت جریان بالا است. شیرهای یک طرفه بالارونده برای نصب در سیستم لوله کشی افقی و عمودی زمانیکه جریان رو به بالاست،  مناسبند. چک ولو کستل (Castel Check Valve) در طبقه بندی شیرهای Self Automated بوده و به سیال اجازه حرکت به یک طرف را داده و مانع برگشت سیال (مایع یا گاز) در مسیر رفت خواهد شد. در اثر فشار سیال دیسک بالا می رود و سیال از دریچه ورودی رد می شود. با افت فشار سیال و تغییر مسیر برگشت سیال دیسک پایین آمده و بسته می شود. هم چنین چک ولو معمولا” در جایی که گازهای مختلف با هم ترکیب می شوند و به یک جریان گاز ختم می شوند به کار برده می شود.

شیر یک طرفه چیست و انواع چک ولو ها کارا پرنیان شرق | کسری ساران

برای انتخاب درست چک ولو سردخانه می توانید با مشاوران و مختصصان مجموعه روتوپارس تماس بگیرید. یک چک ولو سردخانه باید از ویژگی هایی مانند رتبه بندی شیر ANSI، ابعاد مشخص، سازگار بودن این شیر با فرایند، اتصالات پایینی و… برخوردار باشد. در هواپیما و هوافضا در جایی که لرزش، دما و خورندگی مایعات زیاد است از شیر یک طرفه برگشتی استفاده می شود. برای مثال، از فضاپیماها و موشک های پرتاب کننده جهت سیستم کنترل واکنش (RCS) و سیستم های کنترل نظارت (ACS) و سیستم هیدرولیک هواپیما به کار برده می شود. عموما چک ولوها از موادی با دوام ساخته می شوند تا در شرایطی کارکردی با فشار بالا مقاومت داشته باشند.

تفاوت پمپ طبقاتی عمودی و افقی