سیاست محوری دولت بازگرداندن «حاکمیت فرهنگی» به نظام مقدس «جمهوری اسلامی» است – اخبار سینمای ایران و جهان

اسماعیلی در بخش دیگری از سخنان خود به آمادگی دولت مردمی برای حمایت از فعالان مردمی حوزه حجاب و عفاف پرداخت و گفت: امسال برای نخستین بار با تلاش دولت و همکاری مجلس، دغدغه بودجه بخش فرهنگ در سال ۱۴۰۲ تا حد زیادی مرتفع شده است و از آمادگی لازم برای حمایت از نمایشگاه های حجاب و عفاف و اعطای یارانه فرهنگی در این حوزه برخوردار هستیم، گرچه در دو سال اخیر نیز با وجود همه مشکلات از بخش مردمی این حوزه حمایت های لازم صورت گرفته است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه به لحاظ زایش تمدنی در جایگاه ممتازی قرار داریم، گفت: امروز با هم‌نشینی عقلانیت و فقه به عنوان مبنای شکل‌گیری تمدن نوین اسلامی از هر زمان دیگری به تحقق تمدن نوین اسلامی نزدیک تر خواهیم بود بر همین اساس بازگشت به برهنگی برای جامعه‌ای که نهضت اسلامی را رقم زده، ارتجاع به حساب می آید.

همه فرزند این آب و خاکیم

اسماعیلی عموم جوانان ایرانی اعم از افرادی که به هر دلیلی تقید کمتری به حجاب را دارند را فرزندان عزیز این آب و خاک یاد کرد که براساس اختلال در شبکه انتقال پیام جامعه اسلامی، در این موضوع دچار غفلت شده‌اند.

وی با اشاره به تهیه آیین نامه پوشش عفیفانه با جزییات دقیق در ابتدای فعالیت وزارت فرهنگ در دوره جدید گفت: این آیین نامه به عنوان دستورالعمل فعالیت دستگاه های مختلف مسئول در حوزه عفاف و حجاب ابلاغ شد، از سوی دیگر با همکاری وزارت صمت تصمیمات خوبی در زمینه حمایت از تولید پوشاک عفیفانه بانوان اتخاذ شده که در ماه های پیش رو اجرایی می شود.

سینماپرس: وزیر ارشاد با تاکید براینکه ملت ایران هرگز اجازه بازگشت به ارتجاع را نخواهد داد، گفت: در مسیر تحقق تمدن نوین اسلامی عقب نشینی از احکام فقهی جایز نیست.

وزیر فرهنگ در پایان ضمن بیان این که تقویت همه جانبه حوزه عفاف و حجاب از جمله برنامه های تحولی وزارت فرهنگ دولت مردمی به شمار می‌رود، از فعالان مردمی این حوزه خواست ضمن هم اندیشی با مدیران بخش های مختلف وزارتخانه، زمینه تولید محصولات فاخر و تاثیرگذار فرهنگی هنری با محوریت حجاب و عفاف را فراهم کنند.


منبع: https://www.cinemapress.ir/news/144706/%D8%B3%DB%8C%D8%A7%D8%B3%D8%AA-%D9%85%D8%AD%D9%88%D8%B1%DB%8C-%D8%AF%D9%88%D9%84%D8%AA-%D8%A8%D8%A7%D8%B2%DA%AF%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%AF%D9%86-%D8%AD%D8%A7%DA%A9%D9%85%DB%8C%D8%AA-%D9%81%D8%B1%D9%87%D9%86%DA%AF%DB%8C-%D8%A8%D9%87-%D9%86%D8%B8%D8%A7%D9%85-%D9%85%D9%82%D8%AF%D8%B3-%D8%AC%D9%85%D9%87%D9%88%D8%B1%DB%8C

وی ادامه داد: در تدبیر امور فرهنگی باید تمامی حمایت ها براساس تقویت خطوط روشن برای حرکت همه جانبه در این مسیر قرار گیرد و در این راه، پشتیبانی و حمایت از افراد و تفکراتی که اهتمام شان تبلیغ علیه منافع مردم ایران که همان آرمان های ۶۰ ساله نهضت امام(ره) قرار گیرد، تخلف و غیر قابل قبول است.

وزیر فرهنگ یادآور شد: در حوزه حجاب و عفاف حداقل اقدامات سلبی در کنار اقدامات گسترده ایجابی الزامی است زیرا نمی توان با دسیسه ها و توطئه های پیچیده امنیتی دشمن، تنها با نگاه فرهنگی مقابله کرد.

اسماعیلی با اشاره به اینکه در مسیر تحقق تمدن نوین اسلامی عقب نشینی از احکام فقهی جایز نیست، تصریح کرد: ملت ایران ۴۵ سال پیش علیه ارتجاع قیام کرده‌ و ۹۰ سال پیش عده‌ای برای دفاع از حوزه عفاف و حجاب در گوهرشاد به شهادت رسیدند، مسلما چنین ملتی اجازه بازگشت مظاهر جاهلیت را نخواهد داد.

وزیر ارشاد با اشاره به بیانات رهبری معظم انقلاب درباره اصلاح انقلابی ساختارهای فرهنگی به معنای ایجاد تغییر در گزاره های اصلی حوزه فرهنگ گفت: امسال برای نخستین بار اولویت‌های فرهنگی مورد نظر رهبر معظم انقلاب به صورت عملیاتی به تمامی نهادها و بخش های مجموعه وزارت فرهنگ ابلاغ شد تا سرلوحه برنامه ها و اقدامات حوزه فرهنگی قرار گیرد.

اسماعیلی ادامه داد: در اولین جلسه شورای فرهنگ عمومی در سال جدید مقرر شد نگاه آسیب شناسانه رهبر فرزانه انقلاب در حوزه فرهنگ عمومی، در سال جدید مورد اهتمام جدی تمامی دستگاه ها قرار گیرد.

به گزارش سینماپرس، محمدمهدی اسماعیلی شامگاه چهارشنبه سی ام فروردین ماه در دیدار با صمیمانه با صاحبنظران و فعالان مردمی حوزه حجاب و عفاف پس از شنیدن نقطه نظرات و دیدگاه های فعالان این حوزه با اشاره به ماموریت فرهنگی دولت انقلابی و مردمی گفت: دولت بر مبنای فراز پنج مرحله ای مد نظر مقام معظم رهبری که شامل انقلاب اسلامی، نظام اسلامی، دولت اسلامی، جامعه اسلامی و تمدن نوین اسلامی است، ماموریت کلان فرهنگی خود را حرکت از مرحله عبور دولت اسلامی به سمت جامعه اسلامی قرار داده است که تحقق آن نیز ملزومات خود را می طلبد.

موضوعاتی از قبیل «فرهنگ کار و تولید»، «زیست عفیفانه»، «امید به آینده و اعتماد به نفس ملی»، «پرهیز از اسراف و تجمل» و «افزایش سرانه تولید و مصرف فرهنگی بهینه» شاخص هایی هستند که به عنوان اولویت های کار دستگاههای فرهنگی در سال ۱۴۰۲ اعلام و تمام برنامه ریزی ها برای ارتقای این پنج حوزه به کار گرفته خواهد شد.

وی در ادامه تاکید کرد: بر همین اساس، سیاست محوری دولت مردمی، بازگرداندن حاکمیت فرهنگی به نظام مقدس جمهوری اسلامی است و در یکسال و نیم اخیر نیز بخش مهمی از زیرساخت های تحقق این امر فراهم شده است.

اسماعیلی با اشاره به این موضوع که طی دو دهه گذشته در حوزه حکمرانی فرهنگی توان مدیریتی و اختیارات اجرایی تا حد بسیار زیادی تضعیف شده است، گفت: این مسئله موجب کاهش قدرت و توان تاثیرگذاری حاکمیت در حوزه حکمرانی فرهنگی بخش های مختلف شده بود، بطوری که با این توان محدود امکان ایجاد فضای فرهنگی مدنظر نظام اسلامی و تثبیت مرحله تحقق تمدن نوین اسلامی دشوار به نظر می رسید.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، حوزه پوشش را مساله مهم مدیریت فرهنگی دولت مردمی برشمرد و گفت: بر همین اساس تمامی سازوکارهای قانونی برای حل معضلات فعلی به کار گرفته، و ما به آینده بسیار امیدواریم. وی ادامه داد: سیاست دولت مردمی توسعه آزاداندیشی است زیرا ایجاد تمدن نوین اسلامی، چاره ای جز بسط آزادی اندیشه و گفتگو در جامعه ندارد. در ۱۴۰۰ سال گذشته هر جا شاهد شکوفایی و بسط تمدنی بودیم نظیر دوره قرون سوم تا پنجم و قرون دهم و یازدهم و شکل گیری نظام مدنی شیعی در ایران، دوره شکوفایی علمی و اندیشه ای بوده، و براساس چنین دریافتی در ساخت تمدن نوین اسلامی، عقلانیت، معنویت و عدالت باید هم نشینی پیدا کنند.