«سکوت طولانی» به شبکه مستند می‌آید – اخبار سینمای ایران و جهان

اصغرزاده دستیار ابراهیم حاتمی کیا بود و در بیشتر آثار حاتمی کیا همچون مهاجر، موج مرده، روبان قرمز، بوی پیراهن یوسف، از کرخه تا راین و خاکستر سبز به عنوان دستیار کارگردان حضور داشت.

«سکوت طولانی» به کارگردانی ابراهیم اصغرزاده ساخته شده است. او متولد ۲۹ بهمن ۱۳۴۶ شهر مشهد است که در میانه دهه ۱۳۶۰ به آموزش تخصصی عکاسی و خبرنگاری حرفه‌ای در روزنامه قدس می‌پردازد. وی تا پایان جنگ برای آن روزنامه عکاسی کرده و در سال ۱۳۶۸ در دانشگاه هنر تهران در رشته فیلمسازی پذیرفته می‌شود.

سینماپرس: مستند «سکوت طولانی» به کارگردانی زنده‌یاد ابراهیم اصغرزاده همزمان با مسابقات جام جهانی فوتبال روانه آنتن شبکه مستند می‌شود.

«سکوت طولانی» که در انجمن سینمای جوانان ایران تهیه شده است، روز یکشنبه ۶ آذر ساعت ۲۱:۳۰ از شبکه مستند پخش و دوشنبه ۷ آذر ساعت ۲۲:۳۰ بازپخش می‌شود.


منبع: https://www.cinemapress.ir/news/142470/%D8%B3%DA%A9%D9%88%D8%AA-%D8%B7%D9%88%D9%84%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%A8%D9%87-%D8%B4%D8%A8%DA%A9%D9%87-%D9%85%D8%B3%D8%AA%D9%86%D8%AF-%D9%85%DB%8C-%D8%A2%DB%8C%D8%AF

این فیلم مستند نقش فوتبال در همبستگی ملی را آشکار می‌کند. شخصیت اصلی این فیلم که بنابر دلایلی از ایران به فرانسه مهاجرت کرده، به واسطه فوتبال و مسابقات جام جهانی فوتبال بار دیگر با وطن و زادگاهش آشنا شده و بدان ارق پیدا می‌کند.

این عکاس و مستندساز چند ماه بعد از آخرین پروژه عکاسی‌اش از عتبات عالیات در حالی که برای اتمام یک پروژه فیلم مستند درباره مادران شهدا سفر می‌کرد، در یک حادثه هوایی در کوه‌های زاگرس در سن ۳۴ سالگی درگذشت.

به گزارش سینماپرس، فیلم مستند «سکوت طولانی» پرتره‌ای از بابک هاتفی، یک ایرانی پناهنده به فرانسه است، اما برگزاری مسابقات جام جهانی در فرانسه و شرکت ایران در آنجا حس تعلق به ایران را در او زنده می‌کند. برهمین اساس، مسابقات جام جهانی فرانسه سبب می‌شود تا بابک که سال‌ها دور از وطن خود زندگی می‌کرده به ریشه خود پی ببرد.

اصغرزاده در سفر به کشورهای مختلف عکاسی کرد و تجربه حضور در کشورهایی نظیر بوسنی، لبنان و … را پیدا کرد. او در کشمیر نیز حضور داشته است.