سردرد در دوران بارداری و درمان‌‎های ایمن برای آن‍️ بیمارستان و زایشگاه مریم

توجه به تغذیه پریودی هم نقش مهمی در کاهش سردرد و سرگیجه در پریودی دارد. در صورتی که با رعایت این نکات بهبودی در سرگیجه در پریودی ایجاد نشد توصیه می‌کنیم که به متخصص زنان مراجعه کنید یا از مشاوره تلفنی با متخصص زنان و زایمان دکترتو کمک بگیرید. سردرد قبل از پریود و PMS پدیده نسبتا رایجی میان خانم‌ها است که یکی از شایع‌ترین علائم سندروم پیش قاعدگی به‌ شمار می‌آید.

سردردهای هورمونی یا میگرن در قاعدگی به ‌خاطر تغییر در میزان هورمون‌های استروژن و پروژسترون در بدن بروز می‌کنند. تغییرات هورمونی روی سروتونین و سایر انتقال دهنده‌های عصبی مغز تاثیر گذاشته و باعث ایجاد سردرد می‌شود. اگر بیمار دچار سردرد موضعی غیرقابل‌تحمل شود، پزشک داروی ادوالژین را تجویز می‌کند. این قرص قدرت جذب بالایی دارد و سریعاً دستگاه عصبی را که دچار تنش‌های سردرد میگرنی شده است را تحت تأثیر قرار می‌دهد. ادوالژین مانند ناپروکسن سبب خونریزی معده می‌شود؛ بنابراین اگر زخم معده دارید از مصرف آن خودداری کنید. درصورتی‌که سردرد شما منشأ میگرنی داشته باشد، به این معناست که احتمالاً این سردردها منشأ ژنتیکی دارد و لازم است جهت درمان آن به پزشک مراجعه کنید.

در تحقیقات نشان داده شده که سردرد در بارداری احتمال پره اکلامپسی، هایپرتنشن بارداری، پره ترم لیبر و سایر اختلالات قلبی عروقی شامل سکته‌های مغزی ایسکمیک را افزایش می‌دهد. میگرن با افزایش خطر سکتۀ مغزی به میزان ۱۶ برابر، انفاکتوس میوکارد ۵ برابر، بیماری قلبی ۲ برابر، ترومبو آمبولی وریدی ۲ برابر و مسمومیت حاملگی ۲ برابر همراه است. انجمن بین المللی سردرد ۲۰۱۳ میگرن را بر اساس وجود یا عدم وجود اورا و سیر زمانی آن به دو نوع تقسیم کرده است. این عامل شایع‌ترین علت سردرد همراه با سفتی عضلانی و درد خفیف تا متوسط است که می‌تواند ساعت‌ها در پشت گردن و سر تداوم داشته باشد. این نوع از سردرد با اختلالات عصبی و تهوع همراه نیست و معمولاً به استراحت، ماساژ، حرارت یا یخ، داروهای ضدالتهابی و آرام‌بخش‌های ضعیف پاسخ داده و به ندرت به بستری شدن در بیمارستان لازم دارد.

در سردرد میگرنی به نور حساس هستید و احساساتی مانند اورا (نوعی اختلال عصبی برگشت‌پذیر) دارید. در حالیکه در سردرد سکته مغزی احساس می‌کنید که در حال از دست دادن قدرت بینایی‌تان هستید. معمولا درمان‌های گوناگونی در دسترس‌اند که پزشک بسته به نوع سردرد، تکرر و علت آن، نوع مناسبی را به شما توصیه می‌کند.

در همه انواع سویه‌های کرونا یکی از علائم شایع، سردرد ناشی از این ویروس بوده است، اما در سویه امیکرون، مبتلایان سردرد بیشتری را تحت عنوان « سردرد امیکرون » تجربه می‌کنند. اگر به سردردهای میگرنی دچار شوید، انجام کارهای روزمره برای شما مختل می‌شود و نمی‌توانید فعالیت عادی را انجام دهید. ماساژ مرکز حساس که در روی گوش ها قرار دارد برای درمان انواع خاصی از سردرد مفید می‌باشد. به یاد داشته باشید نقاط اصلی، روی غضروف گوش در قسمت پشت و پایین سوراخ گوش قرار دارد. برای این کار انگشت شست را در پشت گوش قرار دهید و با انگشت اشاره یا میانی، روی نقاط مزبور فشار وارد آورید.

با حرکات دورانی توام با کمی فشار این نقطه را به مدت ۱ دقیقه ماساژ دهید. این یکی از روش‌های خوب و موثر برای درمان فوری سردرد شدید محسوب می‌شود. طب سوزنی با قدمتی ۲۵۰۰ ساله جزو درمان‌های کل‌گرایانه‌ی طب سنتی چینی‌هاست و در درمان بیماری‌های مختلفی ازجمله سردرد و میگرن کاربرد دارد. در طب سوزنی تلاش درمانگر بر این است که انرژی بدن را با تحریک نقاط خاصی متعادل کند. در مطالعات متعدد ثابت شده است که این روش به بهبود بیماری‌ها و دردهای مزمن کمک می‌کند.

در این شرایط، پزشک به جای منتظر ماندن تا آمدن نتایج آزمایشات تشخیصی باید به دنبال درمان یک عامل خاص باشد. سردرد میگرنی به‌عنوان سومین بیماری رایج و هفتمین بیماری ناتوان‌کننده در سرتاسر جهان شناخته می‌شود. بر اساس پرسش‌نامه‌ای که در سال ۲۰۲۱ انجام شد، این بیماری تقریبا ۱۶% از جمعیت ایالات متحده را تحت تاثیر قرار می‌دهد. کلید تشخیص هر نوع سردردی، شرح حالی است که بیمار در اختیار پزشک قرار می‌دهد. پزشک در خصوص سردرد یک سری سوالات مطرح خواهد کرد تا به تشخیص برسد.