روسای جمهور دو کشور، از اراده راسخ برای گسترش همکاری بین ایران و ترکمنستان برخوردارند – اخبار سینمای ایران و جهان

سینماپرس: وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: برگزاری آئین نوروزی در یکی از شهرهای مرزی، تولید فیلم سینمایی با حوزه تمدنی مشترک و تولید آثار در حوزه کودک و نوجوان بخشی از توافقات کارگروه مشترک تفاهم نامه ایران و ترکمنستان به شمار می‌رود.

وی در ادامه نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران را یکی از بزرگترین نمایشگاه های کتاب در سطح منطقه برشمرد و گفت: در این نمایشگاه که با حضور نمایندگان فرهنگی ده ها کشور برگزار می‌شود، هر دوره یک کشور به عنوان میهمان ویژه حضور خواهد داشت و برای دوره جدید علاقمندیم که کشور ترکمنستان به عنوان میهمان ویژه در این نمایشگاه حضور داشته باشد.

روابط فرهنگی ترکمنستان با ایران از سابقه طولانی برخوردار است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این دیدار گفت: پیوندهای عمیق فرهنگی، به تعمیق روابط همه جانبه دو کشور منجر شده است بطوری که روسای جمهور دو کشور، از اراده راسخ برای گسترش همکاری بین ایران و ترکمنستان برخوردارند.

بنا بر این گزارش بیش از ۵۰ نفر از هنرمندان حوزه های مختلف فرهنگی هنری اعم از موسیقی، صنایع دستی تجسمی، نقاشی، بازی های رایانه ای و … از سوی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برای حضور در هفته فرهنگی ایران در ترکمنستان اعزام شده اند و قرار است در قالب هفته فرهنگی ایران در ترکمنستان برنامه هایی چون نمایش فیلم‌های سینمایی ایرانی با ترجمه زبان ترکمنی، اجرای موسیقی هنرمندان دو کشور، صنایع دستی، جشنواره غذاهای ملی ایرانی و … برگزار شود.


منبع: https://www.cinemapress.ir/news/143850/%D8%B1%D9%88%D8%B3%D8%A7%DB%8C-%D8%AC%D9%85%D9%87%D9%88%D8%B1-%D8%AF%D9%88-%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1-%D8%A7%D8%B2-%D8%A7%D8%B1%D8%A7%D8%AF%D9%87-%D8%B1%D8%A7%D8%B3%D8%AE-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%DA%AF%D8%B3%D8%AA%D8%B1%D8%B4-%D9%87%D9%85%DA%A9%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%A8%DB%8C%D9%86-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86

اسماعیلی با اشاره به اینکه در تمامی جشنواره های هنری، آمادگی میزبانی از هنرمندان ترکمنستانی را داریم، خاطرنشان کرد: برگزاری آیین نوروزی در یکی از شهرهای مرزی، تولید فیلم سینمایی با حوزه تمدنی مشترک و تولید آثار در حوزه کودک و نوجوان بخشی از توافقات کارگروه مشترک این تفاهم نامه به شمار می‌رود که بر اساس تجربیات و ظرفیت های عظیمی که در این حوزه ها داریم، آمادگی همکاری همه جانبه با دولت ترکمنستان هستیم.

وی با بیان اینکه در سفر اخیر رییس جمهوری ترکمنستان، تفاهم نامه های مشترک بین دو کشور به امضا رسید، تصریح کرد: اهتمام به مفاد این تفاهم نامه ها در تحکیم روابط دو کشور اهمیت بسزایی دارد و وزارت فرهنگ دولت جمهوری اسلامی به اجرای مفاد فرهنگی و هنری این تفاهم‌نامه پایبند خواهد بود.

وزیر فرهنگ در ادامه به حوزه وسیع همکاری های دو کشور در حوزه های فرهنگ، هنر و رسانه اشاره کرد و گفت: بیش از ۱۴ هزار سایت خبری از معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ مجوز فعالیت دارند و بر همین اساس آماده توسعه همکاری های رسانه ای دو کشور و برپایی دوره های آموزش روزنامه نگاری برای اهالی رسانه ترکمنستان هستیم.

به گزارش سینماپرس، محمدمهدی اسماعیلی که برای افتتاح روزهای فرهنگی و نمایشگاه صنایع دستی ایران عازم عشق آباد پایتخت کشور ترکمنستان شده، عصر دوشنبه با خانم مایسا مرادوف باز محمود اوا معاون رئیس جمهوری ترکمنستان در امور فرهنگ و رسانه دیدار و گفت و گو کرد.

همچنین خانم مایسا مرادوف باز محمود اوا معاون رئیس جمهور ترکمنستان در امور فرهنگ و رسانه در این دیدار با تاکید بر اینکه روابط فرهنگی ترکمنستان با ایران از سابقه طولانی برخوردار است، گفت: با حمایت های ویژه روسای جمهوری دو کشور، هیات‌های فرهنگی در حال تبادل نظر ‌هستند تا راهکارهای مختلفی برای گسترش روابط فرهنگی ایران و ترکمنستان را مورد بررسی قرار دهند.

روزهای فرهنگی ایران و نمایشگاه صنایع دستی ایران در ترکمنستان با حضور محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، غلامعباس ارباب خالص سفیر جمهوری اسلامی ایران در ترکمنستان، سیدمحمود اسلامی معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت فرهنگ، محمدرضا بهمنی معاون همکاری‌های علمی و فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مقامات عالی رتبه ترکمنستان بطور رسمی گشایش یافت.

وی در پایان از حضور اهالی فرهنگ و هنر ایران در جشنواره های پیش روی ترکمنستان استقبال کرد و گفت: می توان در راستای چهارچوب بعضی از برنامه های مشترک، تفاهم نامه هایی را به امضا برسانیم.