در فیلم کوتاه بیشتر شاهد تنوع فرهنگی هستیم که می‌تواند امیدبخش باشد و کمک می‌کند برداشت دقیق‌تری از مردم کشورمان داشته باشیم – اخبار سینمای ایران و جهان

معاون ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی و عضو شورای سیاست‌گذاری سی و نهمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران تاکید کرد: فکر می‌کنم باتوجه به تنوع تفکر فیلمسازان شهرهای مختلف و حضور آثارشان در جشنواره مسائل و راهکارهای متفاوتی می‌تواند مطرح شود که به ارتقای کیفیت زندگی کمک می‌کند چه چیزی بهتر از اینکه در فضای فرهنگی دور هم جمع شویم و به شیوه متمدنانه به نگاه بهتری نسبت به مسایل برسیم.

سینماپرس: عضو شورای سیاست‌گذاری سی‌ونهمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران با بیان اینکه این جشنواره محل گفت‌وگو و تعامل است و باید مسایل را با حرف زدن و طرح نظرات در کنار هم پیش ببریم، گفت: فیلمسازان در آثار خود حرفشان را می‌زنند و نقد می‌کنند.

وی افزود: فیلمسازان زیادی در طول سال گذشته تلاش کردند فیلم خوبی بسازند تا به این جشنواره راه پیدا کنند و کارشان دیده شود، به نظرم نباید این فرصت را از آنها گرفت. بحث‌هایی مبنی بر شرکت نکردن در جشنواره معمولا از سوی کسانی مطرح می‌شود که خودشان در جشنواره کاری برای ارائه ندارند. باید دوستانی را که در جشنواره شرکت کرده‌اند، درک کنیم؛ شاید این تنها فرصتی است که برای آن‌ها پیش آمده و شاید سال بعد این امکان و سرمایه برای آنها فراهم نشود که دوباره شرکت کنند و نباید این فرصت را از آن‌ها بگیریم.

به گزارش سینماپرس، حبیب ایل‌بیگی در حاشیه بازدید از این جشنواره اذعان داشت: برگزاری جشنواره فیلم کوتاه تهران را به همه فیلمسازان، به خصوص خانواده فیلم کوتاه تبریک می‌گویم و فکر می‌کنم باید این فرصت‌های کمی را که هر سال برای فیلمسازان کوتاه پیش می‌آید، باید پاس بداریم و از آن مراقبت کنیم و تلاش کنیم این رویداد هر سال بهتر برگزار شود.

ایل‌بیگی با توجه به برگزاری جشنواره فیلم کوتاه تهران در سال‌های اولیه برگزاری گفت: جشنواره در طول این سی و نه دوره شرایط سخت‌تری از دوران جنگ و موشک‌باران را پشت سر گذاشته است؛ شرایطی بود که بسیاری از مردم از شهر بیرون می‌رفتند اما شرکت‌کنندگان و فیلمسازان با اعتقادی که به جشنواره داشتند، آن را برگزار می‌کردند. فکر می‌کنم نباید با هر اتفاق، راحت‌ترین راه را انتخاب کنیم و به جای دیگران تصمیم بگیریم. بسیاری از فیلمسازان برای حضور در جشنواره روزشماری می‌کردند و نباید این امکان از آنها سلب می‌شد.

سی‌ونهمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران به دبیری مهدی آذرپندار ۲۷ مهر تا ۲ آبان ۱۴۰۱ مصادف با ۱۹ تا ۲۴ اکتبر ۲۰۲۲ در پردیس سینمایی ملت در حال برگزاری است.


منبع: https://www.cinemapress.ir/news/141845/%D8%AF%D8%B1-%D9%81%DB%8C%D9%84%D9%85-%DA%A9%D9%88%D8%AA%D8%A7%D9%87-%D8%A8%DB%8C%D8%B4%D8%AA%D8%B1-%D8%B4%D8%A7%D9%87%D8%AF-%D8%AA%D9%86%D9%88%D8%B9-%D9%81%D8%B1%D9%87%D9%86%DA%AF%DB%8C-%D9%87%D8%B3%D8%AA%DB%8C%D9%85-%DA%A9%D9%87-%D9%85%DB%8C-%D8%AA%D9%88%D8%A7%D9%86%D8%AF-%D8%A7%D9%85%DB%8C%D8%AF%D8%A8%D8%AE%D8%B4

ایل بیگی با توجه به مسائلی که در شورای سیاست‌گذاری سی‌ونهمین جشنواره فیلم کوتاه تهران مطرح شد گفت: در جلسه های شورای سیاست‌گذاری جشنواره فیلم کوتاه تهران بر تنوع آثار تاکید شد؛ معمولا دوست دارم در این جشنواره با فضا و داستان‌های شهرهای کشورمان آشنا شوم و به دنبال تنوعی هستم که معمولا درسینمای بلند و تلویزیون نمی‌بینم، این موضوع می‌تواند جذاب‌تر باشد. متاسفانه بسیاری از آثار سینمای بلند امروز درگیر موضوعات تکراری هستند و داستان‌ها بسیار به هم شبیه شده‌اند، ولی در فیلم کوتاه بیشتر شاهد تنوع فرهنگی هستیم که می‌تواند امیدبخش باشد و کمک می‌کند برداشت دقیق‌تری از مردم کشورمان داشته باشیم.

وی ادامه داد: جشنواره فیلم کوتاه تهران، محل گفت‌وگو و تعامل است و باید مسائل مان را با حرف زدن و طرح نظرات، در کنار هم پیش ببریم. با حذف کردن، کنار گذاشتن و تصمیم‌گیری به جای دیگران، مسیر درستی نمی‌رویم. حتما بسیاری از فیلمسازان که اهل اندیشه و تفکر هستند می‌توانند پیشنهاد و راهکار ارائه دهند. چه بسا که بسیاری از فیلمسازان در آثار خود این حرفشان را می‌زنند و نقد می‌کنند. البته گاهی تنها نقد عنوان می‌شود و یکی از اشکالات ما در سینمای اجتماعی این است که فقط به بیان مشکلات می‌پردازیم و راهکاری ارائه نمی‌دهیم.