خزاعی: در دنیا دیپلماسی عمومی از مجاری فرهنگی، به‌ویژه سینما محقق می شود! – اخبار سینمای ایران و جهان

خزاعی با اشاره به رشد تکینکی و صنعتی سینمای ایران به ظرفیت های آموزشی و دانشگاهی در ایران اشاره کرد و گفت: می توان در قالب تفاهمنامه از این ظرفیت بزرگ در دانشگاه ها و مراکز آموزشی بلاروس استفاده کرد و متقابلا از تجربه استادان بلاروسی در ایران بهره گرفت.

سینماپرس: سفیر بلاروس در راستای گسترش همکاری های سینمایی بین دو کشور با محمد خزاعی رییس سازمان سینمایی دیدار کرد.

به گزارش سینماپرس، دیمیتری کالتسوف سفیر بلاروس در جمهوری اسلامی ایران در راستای گسترش و تعمیق همکاری‌ های سینمایی بین جمهوری اسلامی ایران و کشور بلاروس با محمد خزاعی در سازمان سینمایی دیدار کرد.

دیمیتری کالتسوف با بیان اینکه زمینه های فراوانی برای توسعه روابط فرهنگی و سینمایی پیش روی دو کشور قرار دارد، گفت: فرایند همکاری های فرهنگی و سینمایی دو کشور و دو ملت را به هم نزدیکتر می کند. زمینه های مختلفی برای همکاری بین دو کشور وجود دارد که همکاری مشترک سینمایی، تبادل فیلم برای بازار، استفاده از ظرفیت استودیوی «بلاروس فیلم» از جمله آن‌ها است.

دیمیتری کالتسوف با اشاره به آغاز روابط دیپلماتیک بلاروس و ایران در سی سال گذشته گفت: به همین مناسبت در ماه مارس سال آینده میلادی، سالگرد دوستی دیپلماتیک میان دو کشور را جشن می گیریم و در همین راستا اجرای چند برنامه فرهنگی را مدنظر داریم. می توانیم هفته سینمای ایران در بلاروس و سینمای بلاروس در ایران را برگزار کنیم.

در این دیدار که روز گذشته ۱۷ مهرماه انجام شد، طرفین ضمن تاکید بر اشتراک‌های دو کشور، بر گسترش همکاری‌ های سینمایی به‌ویژه در حوزه تولیدات مشترک و عرضه و پخش آثار سینمایی در بازارهای طرفین تاکید کردند.

وی با بیان اینکه می توان از کارکرد سینما برای تسهیل و تقویت و توسعه روابط دو ملت ایران و بلاروس بهره گرفت، افزود: در کنار توجه به دیپلماسی عمومی و فرهنگی، سینما برای داشتن اقتصاد بهتر نیازمند حضور در بازارهای منطقه ای و بین المللی است.

وی با اشاره به محورهای مورد نظر برای توسعه همکاری بین دو کشور، فراهم سازی شرایط اکران فیلم های ایرانی در سینماها و پلتفرم های کشور بلاروس، تولید مشترک با استفاده از امکانات و شرایط دو کشور به‌ویژه در حوزه سینمای کودک و نوجوان، برگزاری هفته های فیلم به صورت متقابل، استفاده از ظرفیت های آموزشی و دانشگاهی و نیز حضور در جشنواره های سینمایی دو کشور را از جمله بسترهای این همکاری خواند و اضافه کرد: در ایران سالانه حدود ۱۰۰ فیلم سینمایی، بیش از ۲ هزار فیلم کوتاه و صدها اثر مستند تولید می شود و صنعت انیمیشن ایران روند رو به رشد دارد. می توان از آثار انیمیشن ایرانی و فیلم های سینمایی در سینماها و پلتفرم های بلاروس استفاده کرد.

سفیر بلاروس در این دیدار با استقبال از توسعه همکاری های سینمایی، ضمن ابراز علاقه‌مندی خویش به کشور و فرهنگ ایران و اهمیت سینما در شناخت متقابل دو کشور از یکدیگر، بر عزم جدی‌ اش برای پیگیری امضای تفاهمنامه‌ سینمایی تاکید کرد.

خزاعی با اشاره به نگاه اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به دیپلماسی فرهنگی و گسترش روابط منطقه ای و تقویت ارتباط با کشورهای دوست، آمادگی سازمان سینمایی را برای توسعه مناسبات و امضای تفاهمنامه همکاری‌ های مشترک سینمایی اعلام کرد.

محمد خزاعی در این دیدار گسترش ظرفیت های بین المللی سینما، تجاری سازی و بازاریابی محصولات آن را مهم خواند و با تاکید بر نقش سینما در همدل کردن ملت ها و تقویت پیوندهای عاطفی و اجتماعی گفت: در دنیا دیپلماسی عمومی از مجاری فرهنگی، به‌ویژه سینما محقق می شود.

وی افزود: با وزیر فرهنگ بلاروس و مسئولان استودیوی «بلاروس فیلم» پیش از این دیدار صحبت کردم و آن ها آمادگی خود را برای همکاری های دو جانبه اعلام کردند. ما آمادگی همکاری های سینمایی در کنار اکران متقابل فیلم در دو کشور را داریم. اطلاع دارم سینمای ایران در زمینه صنعت انیمیشن پیشرفت های خیلی خوبی داشته است، می توان از این ظرفیت در سینمای بلاروس استفاده کنیم.

در این دیدار لوسیانو مارچنکو وابسته فرهنگی سفارت بلاروس در ایران، یزدان عشیری مشاور رییس و مدیرکل روابط عمومی سازمان سینمایی، سیدصادق موسوی مدیرکل دفتر جشنواره‌ ها و همکاری‌ های بین‌ الملل سازمان، علیرضا اسماعیلی دستیار و مدیرکل حوزه ریاست سازمان سینمایی نیز حضور داشتند.


منبع: https://www.cinemapress.ir/news/141667/%D8%AE%D8%B2%D8%A7%D8%B9%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%AF%D9%86%DB%8C%D8%A7-%D8%AF%DB%8C%D9%BE%D9%84%D9%85%D8%A7%D8%B3%DB%8C-%D8%B9%D9%85%D9%88%D9%85%DB%8C-%D8%A7%D8%B2-%D9%85%D8%AC%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D9%81%D8%B1%D9%87%D9%86%DA%AF%DB%8C-%D8%A8%D9%87-%D9%88%DB%8C%DA%98%D9%87-%D8%B3%DB%8C%D9%86%D9%85%D8%A7