«حوزه هنری» افرادی را می‌خواهد که عاشق انقلاب باشند/حواستان باشد که بیت‌المال به حرمت اسم اهل بیت در اختیار ما قرار می‌گیرد! – اخبار سینمای ایران و جهان

حوزه هنری افرادی را می‌خواهد که عاشق انقلاب باشند.

کاسبی موفقیت حوزه هنری و ماندگاری آن در تمام ابعاد هنری در ایران را عشق به انقلاب اسلامی دانست و افزود: من در زمان فعالیتم در حوزه هنری، چندین بار در جمع‌هایمان به بچه‌ها گفتم که به اسم و برکت نام حضرت زهرا (س) و علی ابن ابی‌طالب (ع) است که به ما بودجه می‌دهند؛ چون این انقلاب به این دو بزرگوار که بنیان‌گذار مذهب شیعه هستند بسیار مدیون است؛ حواستان باشد که بیت‌المال به حرمت اسم این دو بزرگوار در اختیار ما قرار می‌گیرد و از آن درست استفاده کنیم.

محمد کاسبی در ابتدای این گفتگو بیان داشت: حوزه هنری سازمان تبلیغات، ابتدا به نام حوزه اندیشه و هنر اسلامی با تلاش‌های زیاد آقای فرج‌الله سلحشور و رابط میان او و حضرت امام (ره) که آیت‌الله امامی کاشانی بودند، راه‌اندازی شد. در بخش فیلم‌سازی این سازمان، من، محسن مخملباف، مجید مجیدی، جمال شورجه، جواد شمقدری حضور داشتیم که اسم این گروه را سپاه پاسداران هنر و فرهنگ انقلاب اسلامی نام‌گذاری کرده بودیم؛ همه ما هم بچه‌های جنوب شهر و خیابان جمهوری اسلامی به پایین بودیم و وجه اشتراک همه ما عشق به انقلاب بود.

همه ما هم بچه‌های جنوب شهر و خیابان جمهوری اسلامی به پایین بودیم و وجه اشتراک همه ما عشق به انقلاب بود.

به گزارش سینماپرس، با وقوع انقلاب اسلامی، سینمای ایران که پیش از آن به سینمای فیلم فارسی معروف و به‌کل تعطیل‌شده بود، با دورهم جمع شدن گروهی از هنرمندان دغدغه‌مند و شکل‌گیری حوزه هنری هویت تازه‌ای پیدا کرد و جریان سینمای انقلاب به راه افتاد.

*حرمت بیت‌المال

حواستان باشد که بیت‌المال به حرمت اسم حضرت زهرا (س) و علی ابن ابی‌طالب (ع) در اختیار ما قرار می‌گیرد و از آن درست استفاده کنیم.

سینماپرس: محمد کاسبی از شکل گیری ساختار سینمایی حوزه هنری و دلایل ماندگاری این ارگان که عشق افراد حاضر در آن به انقلاب اسلامی است، گفت.

او در پایان این گفتگوی ویدیویی اظهار داشت: امیدوارم به قول مقام معظم رهبری، خدا به همه شما بصیرت بدهد؛ بصیرت یعنی شناخت و آگاهی و کسی که این دو را داشته باشد منحرف نمی‌شود.


منبع: https://www.cinemapress.ir/news/141975/%D8%AD%D9%88%D8%B2%D9%87-%D9%87%D9%86%D8%B1%DB%8C-%D8%A7%D9%81%D8%B1%D8%A7%D8%AF%DB%8C-%D8%B1%D8%A7-%D9%85%DB%8C-%D8%AE%D9%88%D8%A7%D9%87%D8%AF-%DA%A9%D9%87-%D8%B9%D8%A7%D8%B4%D9%82-%D8%A7%D9%86%D9%82%D9%84%D8%A7%D8%A8-%D8%A8%D8%A7%D8%B4%D9%86%D8%AF-%D8%AD%D9%88%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D8%A7%D8%B4%D8%AFکاسبی به دلیل بیماری قلبی مدتی است در بستر بیماری است و در دومین شب سینمایی سوره که ۲۹ مهرماه و به همت سازمان سینمایی سوره حوزه هنری برگزار شد، از او به‌پاس زحماتش در سال‌های فعالیتش تجلیل به عمل آمد.

وی در ادامه افزود: در آن زمان فیلم‌سازانی که خارج گروه ما بودند، آرزو می‌کردند که بتوانند با حوزه همکاری کنند که بیکار نمانند.

محمد کاسبی که به دلیل شرایط جسمی در مراسم شب سینمایی سوره حضور نداشت، در گفتگوی ویدیویی به بیان صحبت‌هایی درباره شکل‌گیری حوزه هنری و فعالیتش در این سازمان پرداخت که در ادامه می‌خوانید.

محمد کاسبی؛ هنرمند پیشکسوت سینما و تلویزیون و تئاتر است که فعالیت خود را از اواخر دهه ۵۰ آغاز و در آثار متعددی به‌عنوان بازیگر نقش‌آفرینی کرده است. او همچنین از هسته‌های اصلی حوزه هنری و از نسل اول فیلم‌سازان و هنرمندان این نهاد است که برای شکل‌گیری زیربنای حوزه هنری انقلاب اسلامی و حفظ فعالیت هنری آن قدم‌های مؤثری برداشته است.

این هنرمند پیشکسوت خطاب به فیلم‌سازانی که در دوره‌های جدید حوزه هنری با این ارگان همکاری می‌کنند، اظهار داشت: ای جوانانی که برای به دست آوردن دل حوزه هنری اولین فیلم خود را با این ارگان و با موضوع جنگی ساخته و فیلم‌های بعدی خود را در کشورهای دیگر و با مضمون‌هایی می‌سازید که قابل پخش در ایران نیست و حوزه هنری نمی‌تواند از آن دفاعی کند، شما پودر می‌شوید! چون شما پول بیت‌المال را در جهت فیلم‌سازی درراه انقلاب دریافت کردید و از آن در جهت‌های دیگر استفاده کردید. حوزه هنری افرادی را می‌خواهد که عاشق انقلاب باشند.