توجیه «تحقیر فرزندآوری» و مواجهه با سیاست‌های جمعیتی در یک سریال تلویزیونی به سبک آقای تهیه کننده! – اخبار سینمای ایران و جهان

تهیه‌کننده سریال «چشم‌بندی» به تشویق فرزندآوری با زبان طنز اشاره کرد و گفت: کار ما قالبِ کمدی دارد؛ واقعاً رویکردی داشتیم این مسئله از رویکرد انتقادی خارج شود و حالت طنز بگیرد؛ به گونه‌ای افراد برای این مسئله تشویق بشوند؛ حتی خانواده‌هایی که سطح زندگی و درآمدشان پایین است بدانند فرزندآوری آنها را دچار مشکل نمی‌کند. یعنی در واقع نه تنها باعث افزایش هزینه‌ها نمی‌شود بلکه برکت هم می‌آورد. چنان که در این سکانس می‌بینید شخصیت مرجانه گلچین از خانم باردار می‌پرسد مراقبت سخت نیست؛ و او می‌گوید بچه اول، بچه دوم را نگه می‌دارند بچه‌ها کنار هم بزرگ می‌شوند. برکت هم به خانواده می‌آورد و کانون خانواده را گرم‌تر می‌کنند.

وی افزود: اگر دوستان این سکانس و سریال را به طور کامل دیده باشند حتماً اطلاع دارند دختر نقش اصلی سریال فرزند جهان (حمید لولایی نقش آن را بازی می‌کند) خودش دو قلویی در راه دارد. سکانسی که در درمانگاه نوشته شده بود خانمی که باردار است چند تا بچه دارد از مزایای فرزندآوری می‌گوید. کمکی که دولت دارد و حمایت‌هایی که نسبت به بحث فرزندآوری می‌شود. برکتی که فرزندآوری در خانواده ایجاد می‌کند. زندگی رونق می‌گیرد و اصطلاحاً بچه روزی‌اش را می‌آورد. خانم گلچین به خاطر کاراکتری که در سریال دارد و با همه‌چیز شوخی می‌کند اگر مجموعه قسمت‌های سری قبل و این سری را دیده باشید او با همسر و فرزند خودش و کاراکتر نادر (جواد رضویان نقش آن را بازی می‌کند) و در عین حال جدّی است، با شوخی برخورد می‌کند.

به گزارش سینماپرس، سریال «چشم‌بندی» یکی از آثار به شدت یخ و باشوخی‌های نامناسب برای گروهای سنی نوجوان است. سریالی که در ساعت پربیننده شبکه سه سیما چند صباحی است فصل دوم خودش را با اضافه شدنِ بازیگران توانمندی همچون سیدجواد رضویان آغاز کرده است. در این میان اگر چه همچنان حضور برخی از بازیگران قدیمی و طناز مخاطبان را امیدوار به اتفاقات قابل توجهی در فصل دوم این سریال می‌کند اما واقعیت ان است که آشفتگی فیلمنامه و ضعف دراماتیک اثر موضوعی قابل انکار است که در همین ابتدا به شدت خودنمایی می‌کند.

او همچنین به روزهای فیلمبرداری اشاره کرد که هنوز در کوچه و خیابان‌های تهران ادامه دارد. کریم قربانی قرار است برای بازی در نقش پدر کاراکتر نعیمه نظام‌دوست در سریال اضافه شود و چند بازیگر دیگری که به تناسب داستان به سریال می‌پیوندند.


منبع: https://www.cinemapress.ir/news/145478/%D8%AA%D9%88%D8%AC%DB%8C%D9%87-%D8%AA%D8%AD%D9%82%DB%8C%D8%B1-%D9%81%D8%B1%D8%B2%D9%86%D8%AF%D8%A2%D9%88%D8%B1%DB%8C-%D9%88-%D9%85%D9%88%D8%A7%D8%AC%D9%87%D9%87-%D8%A8%D8%A7-%D8%B3%DB%8C%D8%A7%D8%B3%D8%AA-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AC%D9%85%D8%B9%DB%8C%D8%AA%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%DB%8C%DA%A9-%D8%B3%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D9%84

با این همه در اقدامی قابل تامل «خبرگزاری تسنیم» به دفاع از این سریال مبادرت ورزیده و در طی مطلبی نوشته است:

اگرچه این زبانِ خاص، به مذاق برخی خوش نیامده و در فضای‌مجازی از کلیدواژه «تمسخر» برای تشریح این سکانس استفاده کردند. در حالی‌که این‌طور به نظر نمی‌رسد! چرا که سلیم ثنایی تهیه‌کننده مجموعه تلویزیونی «چشم‌بندی» به خبرنگار تسنیم می‌گوید: صددرصد در ارتباط با فرزندآوری و اینکه این فرهنگ را جا بندازیم سکانس نوشته و فیلمبرداری شد. یعنی نه تنها قصد تمسخر نداشتیم بلکه فرهنگسازی به سبکِ کمدی مدنظرمان بود که در مسیر توجه به خانواده و مسئله جمعیت و فرزندآوری قدمی برداشته باشیم.

ثنایی همچنین با تأکید بر روی اهداف و رویکردهای «چشم‌بندی» در فصل اول و حالا در فصل دوم، تصریح کرد: ما در سری اول بیشتر زندگی را روایت کردیم و کمدی‌مان بیشتر سمت و سوی رئال داشت و سعی کردیم از فضای فانتزی دور شویم. اما در سری دوم با توجه به سلیقه مخاطبان، همان حالت رئال خودمان را نگه داشتیم و سعی کردیم برای خلق موقعیت‌های کمدی، از آنجایی که بیننده دوست دارد یک مقداری سورئال اضافه کردیم. کاراکتر نادر که جواد رضویان نقش آن را ایفا می‌کند به همین خاطر اضافه شد؛ او توهماتی دارد که از دلِ آن فانتزی‌هایی به دست می‌آید.

البته فیلمنامه ضعیف و بالاخص شوخی‌های نسبتا رکیک موجود در این اثر سبب شده تا این سریال به شدت مورد انتقاد واقع شود. اتفاقی که که حالا و به واسطه سکانسی که راجع به تحقیر و تمسخر فرزندآوری از این مجموعه منتشر شده به اوج خود رسیده. سکانسی که اکنون در فضای مجازی در حال دست به دست شدن می‌باشد و …

سینماپرس: سلیم ثنایی از اعضای تازه وارد به تیم محبوب مدیران شبکه سه سیما است که با وجود حداقل سابقه حرفه‌ای مکن توانست با سریال «پلاک ۱۳ » نام خود را به عنوان تهیه کنندگی مطرح سازد و این روزها در این جایگاه متولی تولید «چشم‌بندی ۲» شود. سریالی کم مایه که حالا سکانس یک سکانس «تحقیر فرزندآوری» در آن مورد توجه کاربران فضای مجازی واقع شده و آقای تهیه کننده را به توجیه و عذرتراشی برای آن کشانده است.