ایران از حدود دو قرن پیش با تهاجم فرهنگی غرب روبه‌رو است/دو تمدن تاریخی ایرانی و روسی باید بتوانند نقش مهمی در نظم نوین بین‌المللی ایفا کنند – اخبار سینمای ایران و جهان

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: توهین به قرآن کریم به عنوان مقدس‌ترین کتاب آسمانی مسلمانان در یک کشور اروپایی نشانه آن است که تفکر و تمدن اروپای غربی و آمریکایی رو به نابودی است و با چنین اقداماتی، تصویر نامطلوب‌تری را از غرب برای جامعه بشری ایجاد کرده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دوشنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۲ با هدف توسعه مناسبات فرهنگی دوجانبه و شرکت در برنامه‌های «هفته فرهنگی ایران در روسیه» وارد مسکو شد.


منبع: https://www.cinemapress.ir/news/145947/%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%A7%D8%B2-%D8%AD%D8%AF%D9%88%D8%AF-%D8%AF%D9%88-%D9%82%D8%B1%D9%86-%D9%BE%DB%8C%D8%B4-%D8%A8%D8%A7-%D8%AA%D9%87%D8%A7%D8%AC%D9%85-%D9%81%D8%B1%D9%87%D9%86%DA%AF%DB%8C-%D8%BA%D8%B1%D8%A8-%D8%B1%D9%88%D8%A8%D9%87-%D8%B1%D9%88-%D8%A7%D8%B3%D8%AA-%D8%AF%D9%88-%D8%AA%D9%85%D8%AF%D9%86

وی افزود: انقلاب اسلامی بزرگ ما در ایران ۴۵ سال قبل بزرگترین اعتراض ایرانی‌ها به این تهاجم فرهنگی و استیلاجویی غربی‌ها بود.

اسماعیلی گفت: رهبر بزرگ ما امام خمینی (ره) تلاش کرد گذشته پرافتخار و سنت‌های بزرگ دینی و تاریخی را به ملت ایران یادآوری کند و به سمت پیشرفت و تمدن‌سازی نوین حرکت دهد.

رئیس دانشگاه دولتی علوم انسانی روسیه گفت: هم‌اکنون همکاری‌های دوجانبه بین این دانشگاه با دانشگاه‌های مختلف جمهوری اسلامی ایران در زمینه روابط علمی، تحقیقاتی، آموزشی، تبادل استاد و دانشجو برقرار است.

وی افزود: دو تمدن تاریخی ایرانی و روسی باید بتوانند نقش مهمی در نظم نوین بین‌المللی ایفا کنند که پیش قراول آن دانشمندان علوم انسانی هستند.

به گزارش سینماپرس، محمدمهدی اسماعیلی در حاشیه مراسم اعطای مدرک افتخاری دکترای دانشگاه دولتی علوم انسانی روسیه به وی تاکید کرد: ما با دولت و مردم روسیه برای ساخت نظم جدید بین‌المللی همراه هستیم و به جهانی پیشرفته و سرشار از تفاهم با محوریت ارزش‌ها و فضائل انسانی فکر می‌کنیم.

اسماعیلی در پاسخ به پرسش خبرنگار شبکه تلویزیونی روسیه درباره تهاجم فرهنگی ایالات متحده آمریکا گفت: ایران از حدود دو قرن پیش با تهاجم فرهنگی غرب روبه‌رو است و غرب در این رویکرد خود به دنبال از بین بردن قدرت فکر، تعقل و پیشرفت در جامعه هدف است. این‌که افراد را از گذشته تاریخی، میراث فرهنگی و داشته‌های خود جدا کند. اما ملت‌های بزرگ و تمدن‌های بااصالت چنین حقارت‌هایی را نمی‌پذیرند.

الکساندر بزبورودوف با اشاره به اعطای مدرک افتخاری دکترای دانشگاه دولتی علوم انسانی روسیه به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، ابراز امیدواری کرد همکاری‌های علمی و آموزشی ایران و روسیه شتاب بیشتری بگیرد.

­سینماپرس: وزیر فرهنگ گفت: ملت‌های ایران و روسیه در شکل‌گیری نظم نوین بین‌المللی بر پایه شکوفایی ارزش‌های انسانی، آزادی بیان و پرهیز از سلطه‌پذیری نقش مهمی دارند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: خوشحالیم امروز در مسیر ساخت آینده جدید، دو تمدن بزرگ ایرانی و روسیه در کنار هم قرار گرفته‌اند. تعاملات فرهنگی دوجانبه، مسیر آینده بهتر را برای جامعه بشری هموار می‌کند که در این میان دانشمندان فلسفه و علوم انسانی نقش مهمی دارند.