انسانی: جان شما و جان «ادبیات آیینی»! – اخبار سینمای ایران و جهان

به گزارش سینماپرس، در محفل شعر فاطمی که یکشنبه ۴ مهر ۱۴۰۱ در سالن مهر حوزه هنری برگزار شد، علاوه بر شاعران مطرح و نام آشنای کشور، دو ستایشگر پاکستانی “احمد حسینی شهریار” و “ابوذر جعفری”حضور داشتند که اجرایشان مورد پسند حاضران قرار گرفت.

به جز عفوش چه میزانی پی سنجیدن جرمم

استاد انسانی در حالی که شعف خود از شنیدن اشعار شاعران جوان را پنهان نمی‌کرد با بیان اینکه چنین اشعاری که شاعران جوان ما می‌خوانند، حیف است که صرفا در این مجلس ذکر شود، توصیه کرد: حاصل این مجالس باید جمع‌آوری و منتشر شود و ابیات این محافل، خوانده شود.

به شوق آن کنند از لانه هجرت چون پرستوها ارسطوها

این مداح پیشکسوت با اشاره به ابیات خوانده شده توسط شاعران جوان اهل‌بیت (ع) گفت: امروز رگه‌هایی در شعرها دیده می‌شود که هنردوستان را سر ذوق می‌آورد. امیدوارم روز به روز شاهد هنرنمایی‌های بیشتر شعرای آیینی باشیم.

اگر یک فضل از فضه کسی گوید

که ترسم بشکند پرهای شاهین ترازوها

سینماپرس: در آستانه سالروز شهادت بانوی دوعالم حضرت فاطمه سلام الله علیها و ایام فاطمیه، شاعران مطرح آئینی کشور با حضور در محفل شعر فاطمی «آستان مهر» به شعرخوانی در وصف حضرت فاطمه (س) پرداختند.

به طوفان‌ها مگر موجی خبر از پهلویت دادست

در آن غوغا چه دارم کم، نیارم خم به ابروها

جان شما و جان ادبیات آئینی

زمستانی سیاه است و سفیدی سر زد از موها

نه هرکس فخر دارد گردروب خانه‌ات گردد

حضور استاد علی انسانی گرمی خاصی به محفل بخشیده بود و حضار بی‌صبرانه منتظر شنیدن سروده های این شاعر و مداح پیشکسوت اهل‌بیت (ع) بودند.

در این محفل شعر در کنار شعرخوانی اساتید بزرگی چون علی انسانی، احمدبابایی، قاسم صرافان و هادی جان فدا، شاعران جوان، احمد دعلوی، الهام صفاجو، نفیسه سادات موسوی، سیدمهدی طباطبایی، محمدحسین ملکیان، فاطمه بایرامی، علیرضا نورعلیپور و مجید تال، سروده‌های خود را در وصف حضرت فاطمه الزهرا(س) قرائت کردند.

آغازگر مراسم، شعرخوانی هادی جان‌فدا، شاعر اهل بیت بود و سپس محمدمهدی سیار دو قصیده در وصف صبوری حضرت صدیقه کبری (س) قرائت کرد.

نخی از معجرت حبل المتین بهر امامان هم

گناهانم فراوان و اگر بانوی محشر اوست

مگر دستم بگیرد لطف آن بانوی بانوها

وی در ادامه خطاب به هنرمندان حاضر در این مراسم گفت: اهل هنر این را بدانید که این‌ها همه نشانه رسیدن به سحر است، مطمئن باشید که در سال‌های آتی، سحر انقلاب ما پدید می‌آید.

اگر آلوده‌ام یا طاهر و یا طاهره گویم

مراسم با شعر خوانی شاعر مطرح، احمد بابایی ادامه پیدا کرد. این شاعر اهل بیت با بوسیدن دست استاد علی انسانی، ادای احترام به پیشکسوتان واساتید را به نمایش گذاشت و در ادامه احمد حسینی شهریار، شاعر پاکستانی اهل‌بیت(ع) با لهجه پاکستانی دو قصیده به زبان فارسی در رثای حضرت فاطمه (س) قرائت کرد که مورد استقبال حضار قرار گرفت.

مگر از زلف حورالعین کند آماده جاروها

زبامم برف پیری را نمی‌روبند پاروها

که می‌میرند و کشتی‌ها نمی‌گیرند پهلوها

ابیات این محافل باید منتشر شوند

بنای کوچ تو از کوچه شد آغاز و کوچیدی

از آن روز است، می‌کوچند از لانه پرستوها

این شاعر پیشکسوت توصیه پدرانه‌ای به تمامی حضار و شاعران کرد و گفت: من می‌روم، اما جان شما و جان ادبیات آیینی و سپس به قرائت سروده‌اش در رثای حضرت فاطمه (سلام الله علیها) پرداخت:

به دستت شربتی داری شفای جان داروها

قاسم صرافان شاعر آئینی، ابیاتی از زبان حال حضرت امیرالمؤمنین علی (ع) در مدح‌ حضرت زهرا (سلام الله علیها) خواند و الهام صفالو، شاعر جوانی بود که با قرائت شاعرانه‌هایش در وصف مقام زن و مادر، به محفل شعر فاطمی صفای روضه را داد.

استاد علی انسانی، صحبت‌هایش را با بیان ایثار و فداکاری شهدای مدافع امنیت کشورمان ادامه داد و گفت: در این چند ماه اخیر همگی درگیر اتفاقاتی هستیم، اما باید بدانیم که فرزندان ما فریب بیگانگان را خوردند و در هیجان بودند؛ البته همین هیجاناتشان هم باعث شکست معاندان کشور شد، همچنین نباید چشم از تلاش و کوشش مسئولان پوشید.

کند خامه به گوش چامه نجوا نام زهرا را

علی انسانی پس از خواندن این ابیات، با چند خطی روضه، حاضران را مهمان سفره کریم اهل‌بیت (ع) کرد. اما حسن ختام محفل شعر فاطمی نوحه خوانی مدیحه‌سرای پاکستانی، ابوذر جعفری بود که ذکر توسلی به زبان‌های فارسی و اردو به حضرت صدیقه طاهره (س) داشت و با استقبال حضار روبرو شد.


منبع: https://www.cinemapress.ir/news/142941/%D8%A7%D9%86%D8%B3%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%AC%D8%A7%D9%86-%D8%B4%D9%85%D8%A7-%D9%88-%D8%AC%D8%A7%D9%86-%D8%A7%D8%AF%D8%A8%DB%8C%D8%A7%D8%AA-%D8%A2%DB%8C%DB%8C%D9%86%DB%8C

در این تسبیح هم سنگند یا زهرا و یا هوها