امسال «عدالت فرهنگی» را در جشنواره‌های فجر به عینه مشاهده کردیم – اخبار سینمای ایران و جهان

او با اشاره به برگزاری باشکوه جشنواره های فرهنگی هنری فجر سال جاری گفت: خوشبختانه جشنواره های فجر امسال با حضور گرم هنرمندان و استقبال پرشور علاقه مندان به هنر به سرانجام رسید.

اسماعیلی یادآور شد: ایران همواره مهد هنرمندان بوده و جشنواره های فجر امسال زمینه حضور هنرمندان نسل جدید از سی و یک استان کشور را فراهم کرد.

وزیر فرهنگ در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به ابتکار «جایزه ویژه جهاد تبیین» در جشنواره تجسمی گفت: وظیفه هنرمندان است که با لسان بلیغ هنر دستاوردهای بزرگ کشور را به تصویر بکشند و جاودان کنند.

وی تاکید کرد: جشنواره های فجر امسال به وضوح مردمی بودند؛ چرا که این رویدادهای فرهنگی هنری با حضور مردم عینیت یافت و این حضور همگان را به تحسین واداشت. به همین خاطر است که باید قدردان مردم هنردوست ایران بود که پشت هنرمندان و آثار هنری ایستادند.

به گزارش سینماپرس، سخنرانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بخش دیگر آیین پایانی جشنواره تجسمی فجر را شامل می شد.

وی توجه به اقتصاد هنر و صنایع خلاق فرهنگی را از کلان برنامه های وزارت فرهنگ دانست و گفت: با مشاهده استقبال مردم و مسئولان سایر کشورها از آثار هنرمندان ایرانی، علاوه بر آن که نشان از عمق نفوذ فرهنگی ایران سرافراز در منطقه و جهان دارد، بیش از گذشته ما را به آینده روشن اقتصاد هنر امیدوارتر می کند.

اسماعیلی در پایان با گرامیداشت یاد هنرمندان درگذشته امسال گفت: استاد حبیب الله صادقی پیش از درگذشت، با همکاری همسر خود تابلوی یکصد و ده متری داستان اسطوره های ایران از آغاز تا مراسم تشییع باشکوه حاج قاسم سلیمانی را به پایان رساند که امیدوارم در زمانی مناسب با حضور خانواده ایشان این اثر رونمایی شود.


منبع: https://www.cinemapress.ir/news/144059/%D8%A7%D9%85%D8%B3%D8%A7%D9%84-%D8%B9%D8%AF%D8%A7%D9%84%D8%AA-%D9%81%D8%B1%D9%87%D9%86%DA%AF%DB%8C-%D8%B1%D8%A7-%D8%AF%D8%B1-%D8%AC%D8%B4%D9%86%D9%88%D8%A7%D8%B1%D9%87-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%81%D8%AC%D8%B1-%D8%A8%D9%87-%D8%B9%DB%8C%D9%86%D9%87-%D9%85%D8%B4%D8%A7%D9%87%D8%AF%D9%87-%DA%A9%D8%B1%D8%AF%DB%8C%D9%85

اسماعیلی ظهور عدالت فرهنگی را از دیگر ویژگی های جشنواره های فجر دانست و گفت: امسال عدالت فرهنگی را در جشنواره ها به عینه مشاهده کردیم. مثلا در سینما، فیلم های جشنواره را با سینماسیار در دورترین نقاط کشور به نمایش درآوردیم و با برگزاری جشنواره های منطقه ای تئاتر، شور و احساس و اشتیاق را در نواحی مختلف کشور به نظاره نشستیم.

وزیر فرهنگ با اشاره به ویژگی های جشنواره های فرهنگی هنری فجر گفت: «مردمی بودن» مهم ترین ویژگی جشنواره های امسال بود به این معنا که این جشنواره ها در وهله نخست متعلق به مردم بودند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: عدالت فرهنگی یعنی هنرمندان همه نقاط کشور بتوانند به اندازه استعدادهایشان نقش آفرینی کنند.

محمدمهدی اسماعیلی با بیان اینکه جشنواره های فجر مردمی ترین جشنواره های هنری در تمام دنیا به حساب می آیند، گفت: هیچ جای جهان نمی توان چنین جشنواره های متنوع فرهنگی هنری یافت که در بازه ای مشخص با حضور گسترده هنرمندان و مردم برگزار شوند.

سینماپرس: وزیر ارشاد در مراسم اختتامیه «پانزدهمین جشنواره فجر» ظهور عدالت فرهنگی را از دیگر ویژگی های جشنواره های فجر دانست و گفت: امسال عدالت فرهنگی را در جشنواره ها به عینه مشاهده کردیم. مثلا در سینما، فیلم های جشنواره را با سینماسیار در دورترین نقاط کشور به نمایش درآوردیم و با برگزاری جشنواره های منطقه ای تئاتر، شور و احساس و اشتیاق را در نواحی مختلف کشور به نظاره نشستیم.

وی حضور پررنگ جوانان را از دیگر ویژگی های مهم جشنواره های فجر عنوان کرد و گفت: امیدآفرینی امتیاز ویژه جشنواره های فجر امسال بود که جوان ها با حضور و درخشش خود رقم زدند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین به حضور گسترده هنرمندان در جشنواره های فجر اشاره کرد و گفت: قدردانی دوم باید نثار هنرمندان حوزه های مختلف باشد که به خواست مردم برای حضور در در این جشنواره های مهم لبیک گفتند و چنان شد که چراغ جشنواره های امسال نسبت به همه ادوار پرفروغ تر باشد.