اظهارنامه مالیاتی چیست ؟ تهیه ،ثبت و ارسال اظهارنامه عملکرد در سال ۱۴۰۲ | تکس مپ

© کپی رایت 2023 | کلیه حقوق برای شرکت آرمان ارقام دقیق سپاهان محفوظ است. اگر به اطلاعات بیشتری در این زمینه نیاز دارید می‌توانید از کارشناسان الوبیزینس مشاوره بگیرید. گروه سوم مشاغل کوچک را شامل می‌شود و تعهدات کمتری را نیز عهده‌دار خواهند بود. سلام کاربر گرامی، ممکن است به دلیل خطای سامانه این مشکل رخ دهد در زمان دیگری مجدد اقدام کنید. ۲- صاحبان کارخانه‌ها، واحدهای تولیدی و بهره‌بردارانِ معادنِ دارای جواز تأسیس و پروانه بهره‌برداری از وزارتخانه مربوطه.

اگر در گروه اول و یا دوم نیستید و در شغل‌های کوچک کسب درآمد دارید در این دسته قرار می‌گیرید و از تعهدات مالیاتی کمتری هم نسبت به گروه‌های قبلی برخوردار خواهید بود. ۲-افرادی که ایرانی هستند و مقیم ایران، که باید درصدی مشخص از درامد سالیانه خود را در ایران و یا خارج از ایران به اداره مالیات بپردازند . هر شخص حقوقی ایرانی نسبت به کلیه درآمدهایی که در ایران یا خارج از ایران تحصیل می‌نماید. هر شخص حقیقی ایرانی مقیم خارج از ایران نسبت به کلیه درآمدهایی که در ایران تحصیل می‌کند. هر شخص حقیقی ایرانی مقیم ایران نسبت به کلیه درآمدهایی که در ایران یا خارج از ایران تحصیل می‌نماید. مودیان نیز می‌توانند در مهلت قانونی مشخص‌شده نسبت به برگه تشخیص اعتراض کنند تا در کمیسیون بررسی شود.

صدور قبض مالیاتی مودیان

سال مالیاتی، یک سال شمسی است که از ۱ فروردین آغاز و تا ۲۹ اسفند ادامه می یابد. اگر شخص حقوقی هستید که سال مالی آن به موجب اساس نامه با سال مالیاتی تطبیق نمی کند، درآمد سال مالی آن ها به جای سال مالیاتی، مبنای محاسبه ممیزان اداره دارایی قرار خواهد گرفت و مشکلی نیست. اشخاص حقیقی برای ارائه اظهارنامه مالیاتی خویش از محدودیت زمانی برخوردار هستند. اشخاص حقیقی موظف می‌باشند که در آمدها و هزینه‌ها و هرآنچه از نظر مالی مربوط به فعالیت‌های شغلی آن‌ها شده در طی یکسال را به صورت اظهارنامه مالیاتی به سازمان امور مالیاتی ارائه نمایند. اشخاص حقیقی موظف هستند که طبق تبصره ۳ماده۱۷۷ قانون مالیات‌های مستقیم حداکثر طی ۴ ماه پس از شروع فعالیت خود، سازمان امور مالیاتی را از شروع به کار خود مطلع کنند. در صورتی که این مهم را به تاخیر بیاندازند مشمول جریمه می شوند که این جریمه معادل ۱۰٪ مالیات قطعی آن‌ ها می ‌باشد.

دانلود راهنمای تکمیل اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی و صاحبان مشاغل

بسیاری از اشخاص حقیقی در این شرایط دچار تشویش و نگرانی شده و نمی‌دانند باید چه‌کارهایی انجام دهند. تصویر زیر مربوط به صفحه دوازدهم فرم است که در آن باید اطلاعات مربوط به اموال و دارایی‌های شغل خود را وارد کنید. در فیلد بهای موجودی کالای پایان دوره، (در صورتی که فعالیت بازرگانی هستید و موجودی پایان دوره دارید) میزان موجودی اخر سال 1400 را ثبت کنید. لازم است مجدد فیلدها در تمام صفحات را بررسی کنید ممکن است فیلد خالی پرسشی داشته باشید. گروه اول، نسبت به گروه‌های دوم و سوم، مسئولیت‌ها و وظایف مالیاتی بیشتری دارد. ۲- مجموع فروش به اضافه درآمد حاصل از خدمات در سال ۱۴۰۰ بیشتر از پنج میلیارد و پانصد میلیون تومان باشد.

مراحل ثبت و ارسال اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی

اظهارنامه مالیاتی چیست ؟ تهیه ،ثبت و ارسال اظهارنامه عملکرد در سال ۱۴۰۲ | تکس مپ

در صورت تسویه اصل و جریمه مالیات سال قبل، می‌توان به ازای هر 10% افزایش درآمد، مشمول مالیات نسبت به سال قبل از 1% معافیت مالیاتی برخوردار شد که این حد نصاب تا 50% افزایش درآمد و استفاده از 5% مشوق مالیاتی امکان‌پذیر است. در صورتی که درآمد مشمول مالیات مؤدی تا 50 میلیون تومان باشد، مالیات ایشان پس از کسر سایر معافیت‌ها به نرخ 15% محاسبه می‌گردد. شایان ذکر است، متقاضیان اعمال معافیت هزینه‌های درمانی ماده 137، دریافت کمک‌های بلاعوض از دولت ماده 172، دریافت خسارت ناشی از حوادث غیرمترقبه و اعمال مالیات سکه باید توجه داشته باشند که موارد مذکور از شمول از توافق نامه خارج است و در اظهارنامه عملکرد باید ترتیب اثر داده بشود.

  • برای ورود به اظهارنامه مالیاتی صاحبان مشاغل و اشخاص حقیقی در سال 1401 باید با کمک نام کاربری و رمز عبور به سامانه مای تکس وارد شوید؛ سپس گزینه “جهت ارسال اظهارنامه عملکرد و توافق تبصره ماده 100 اینجا کلیک کنید” را انتخاب نمایید.
  • در کل با این مسئله آشنا شدیم که سازمان امور مالیاتی در برخورد با اشخاص حقیقی از تشریفات قانونی کمتری نسبت به اشخاص حقوقی استفاده می‌کند.
  • از این رو پس از تکمیل و ارسال اظهارنامه، تهیه یک نسخه چاپی از اظهارنامه تکمیل شده به ویژه صفحه تایید نهایی ضروری است.
  • اشخاص حقوقی نیز مانند وزارتخانه‌ها، اتحادیه‌های صنفی و قانونی و برخی از شرکت‌های به ثبت رسیده، گروه‌بندی می‌شوند و بر اساس سال مالیاتی تعیین شده برای هر گروه، ملزم به تکمیل و ارسال اظهارنامه مالیاتی و پرداخت مالیات خود تا پایان تیرماه هر سال هستند.
  • طرحی که یک تغییر رفتار مبتنی بر فناوری اطلاعات و ارتباطات است و تمام ارکان سازمان امور مالیاتی کشور شامل ساختار، فرایند ها، تغییر قوانین و مقررات، فناوری و منابع انسانی را در برمی ‌گیرد .