اسماعیلی: کشور در اوج دوره توسعه علمی و فرهنگی است/نمایشگاه «کتاب تهران» می‌تواند تجلی بخش امید به جامعه باشد – اخبار سینمای ایران و جهان

یاسر احمدوند همچنین درباره پوستر طراحی شده برای سی‌وچهارمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران گفت: پوستر نمایشگاه در فرآیندی ازمیان طراحی‌های مختلف انتخاب شد.

محمدمهدی اسماعیلی با اعلام اینکه امروز گزارشی درباره سی‌وچهارمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در هیات دولت ارائه خواهدکرد، ادامه داد: با همدلی مسئولان در قوای سه‌گانه، اصحاب رسانه، این رویداد به مهم‌ترین رویداد فرهنگی تبدیل خواهدشد.

اهتمام دولت خودکفایی در امر تولید کاغذ بود

سی‌وچهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با شعار «آینده خواندنی‌ست» ۲۰ تا ۳۰ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۲ در مصلی امام خمینی‌(ره) و همزمان به‌صورت مجازی در ketab.ir برگزار خواهد شد.

با وجود همه محدودیت‌ها مجموعه‌های تولیدی افزایش ظرفیت داشتند

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اعلام اینکه در یکسال اخیر در بخش تولید اتفاق خوبی افتاده است، افزود: با وجود همه محدودیت‌ها مجموعه‌های تولیدی افزایش ظرفیت داشتند و بخش‌های دیگر در حال آماده‌سازی زیرساخت‌ها هستند، کارهای خوبی انجام شده است. اساسا پیگیری این موضوع در حوزه صنعتی وظیفه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نبود. اما به این دلیل که خودمان را در قبال سرانه فرهنگی و اینکه کتاب و حوزه فرهنگ تا جای ممکن ارزان در اختیار مردم قرار بگیرد، مسئول می‌دانیم؛ این اقدامات را ماموریت خود فرض کردیم.

اسماعیلی ادامه داد: در پایان هفته قبل به خوزستان و استان فارس سفر واز مجموعه‌های در حال تولید و آماده‌سازی بازدید کردم. وعده‌هایی که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ابتدای فعالیت دولت اعلام کرد، در حال اجرا است. اعلام شده بود که سعی می‌شود در طول این دوره (در حد دو سال) در کاغذ به خودکفایی برسیم، در این حوزه آمادگی لازم را داریم و امیدوارم به زودی این جشن را بگیریم. برآورد می‌کنیم تولید کاغذ امسال بیش از نیاز (حدود ۸۰ تا ۸۵ تن کاغذ) خواهدبود.


منبع: https://www.cinemapress.ir/news/144869/%D8%A7%D8%B3%D9%85%D8%A7%D8%B9%DB%8C%D9%84%DB%8C-%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1-%D8%AF%D8%B1-%D8%A7%D9%88%D8%AC-%D8%AF%D9%88%D8%B1%D9%87-%D8%AA%D9%88%D8%B3%D8%B9%D9%87-%D8%B9%D9%84%D9%85%DB%8C-%D9%88-%D9%81%D8%B1%D9%87%D9%86%DA%AF%DB%8C-%D8%A7%D8%B3%D8%AA-%D9%86%D9%85%D8%A7%DB%8C%D8%B4%DA%AF%D8%A7%D9%87-%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8

مجموعه‌های تولیدی افزایش ظرفیت داشتند

اسماعیلی درباره وضعیت کاغذ وارداتی به ایران گفت: در آخرین روزهای سال گذشته که ارز ترجیحی وجود داشت، تلاش کردیم برای نشر، کتاب و مطبوعات به اندازه کافی کاغذ وارد کنیم و مجوزهای آن را دریافت کردیم. بخشی از کاغذها وارده شده و بخشی هم در حال انجام است.

پوستر نمایشگاه در فرآیندی ازمیان طراحی‌های مختلف انتخاب شد

کشور در اوج دوره توسعه علمی و فرهنگی است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر توجه مسئولان این وزارتخانه در بخش‌های مختلف برای برگزاری نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران گفت: امید است همکاری تا پایان نمایشگاه ادامه داشته باشد، نیازمند همکاری همه نهادها و سازمان‌های مرتبط هستیم؛ این دوره، نقطه عطفی در میان دوره‌های پیشین خواهد بود و مخاطبان از این نمایشگاه استفاده خواهندکرد.

برآورد می‌کنیم تولید کاغذ امسال بیش از نیاز (حدود ۸۰ تا ۸۵ تن کاغذ) خواهدبود

محمدمهدی اسماعیلی یکی از پنج راهبرد کلان فرهنگی دولت را تلاش برای ارتقای مصرف بهینه فرهنگی اعلام کرد و افزود: هدف این است که بتوانیم سرانه مطالعه را افزایش دهیم، قبل از پایان اردیبهشت وضعیت فعلی را تشریح خواهم کرد و فصل به فصل تغییرات را با جامعه فرهنگی در میان خواهیم گذاشت تا بتوانم مقولات کمی را به کیفی تبدیل کنیم.

اسماعیلی درباره ارتباط‌های بین‌المللی درباره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران اعلام کرد: کشورهای مختلف نامزد مهمان ویژه این دوره بودند. از گوشه و کنار دنیا در این نمایشگاه مهمان داریم و با حضور چند میلیونی مردم تهران و سایر شهرها روزهای پرنشاط را تجربه خواهیم کرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی پس از آیین رونمایی از پوستر سی‌وچهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب روز سه شنبه در جمع خبرنگاران، در پاسخ به ایرنا درباره تاثیر استفاده از کاغذ تولید ایران در قیمت کتاب، توضیح داد: باید توجه داشت تولید کتاب در نتیجه چرخه کامل اتفاق می‌افتد. هزینه‌های کارگر، چاپ و صحافی هنوز پابرجا است، تلاش داریم هزینه‌ها را تا حد امکان کاهش دهیم. همچنین، نظام حمایتی از ناشران، کتاب‌فروشان و مصرف‌کنندگان را افزایش می‌دهیم.

سینماپرس: وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره ارتباط‌های بین‌المللی درباره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران اعلام کرد: کشورهای مختلف نامزد مهمان ویژه این دوره بودند. از گوشه و کنار دنیا در سی و چهارمین نمایشگاه کتاب مهمان داریم و با حضور چند میلیونی مردم تهران و سایر شهرها روزهای پرنشاط را تجربه خواهیم کرد.

رئیس سی‌وچهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با ابراز امیدواری از برگزاری موفق این دوره از نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، بیان کرد: امیدواریم این نمایشگاه موفق و پیش برنده باشد. نهادهای مختلفی در برگزاری این دوره همکاری کردند، از حمایت‌های وزیر تشکر می‌کنیم.

به گزارش سینماپرس، آیین رونمایی از پوستر سی‌وچهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با حضور محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، یاسر احمدوند رئیس سی‌وچهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، علی رمضانی قائم مقام سی‌وچهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران و مجید صحاف مدیرکمیته روابط‌عمومی این نمایشگاه سه شنبه ۱۲ اردیبهشت برگزارشد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر اینکه اهتمام دولت خودکفایی در امر تولید کاغذ بود، ادامه داد: از سال قبل کارگروهی در معاونت اول ریاست جمهوری با ریاست محمد مخبر معاون اول رئیس جمهور فعال شده است؛ وزارت فرهنگ، صمت و معاونین مرتبط و مسئولان بانک‌های مرتبط در این کارگروه حضور دارند. جلسه دوم این کارگروه در روزهای آینده و قبل از شروع سی‌وچهارمین دوره نمایشگاه کتاب تهران برگزار خواهدشد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تکمیل چرخه حمایتی دولت از حوزه نشر کتاب را وظیفه این وزارتخانه اعلام کرد و افزود: از لحاظ کمی، کیفی و نهادهای مشارکت کننده این دوره در شرایط بهتری نسبت به دوره‌های قبل قرار دارد. همچنین کشور در اوج دوره توسعه علمی و فرهنگی است، نمایشگاه می‌تواند تجلی بخش امید به جامعه باشد.

به گفته او بزرگ‌ترین وسعت ممکن در مصلی برای این رویداد فرهنگی درنظر گرفته شده‌است.

او افزود: امیدوارم برنامه‌ها در یک هفته مانده به نمایشگاه پیش رود و مردم با حضور در نمایشگاه به این تفاوت‌ها پی ببرند.