اسماعیلی: با توجه به انقلاب ارتباطاتی و تکنولوژیکی که رخ داده، نسل جدید اغلب اطلاعات خود را از بستر فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی می‌گیرند – اخبار سینمای ایران و جهان

در بخش میدانی نیز ۳۵۰ غرفه پیش‌بینی شده که محصولات فرهنگی و صنایع دستی، محصولات غذایی، پوشاک و به طور کلی آداب و رسوم اقوام گوناگون در آن به نمایش درمی‌آید و عرضه می‌شود و تلاش شده بهترین و باکیفیت‌ترین محصولات در اختیار شهروندان قرار گیرد. این غرفه‌ها هر روز از ساعت ۱۵ تا ۲۲ فعال خواهند بود و در مقابل برخی از آنها گروه‌های موسیقی اقوام به اجرای برنامه می‌پردازند. همچنین اطلاعات تکمیلی در پرتال جشنواره به نشانی iran.farhangsara.ir در دسترس علاقه‌مندان است.


منبع: https://www.cinemapress.ir/news/141726/%D8%A7%D8%B3%D9%85%D8%A7%D8%B9%DB%8C%D9%84%DB%8C-%D8%A8%D8%A7-%D8%AA%D9%88%D8%AC%D9%87-%D8%A8%D9%87-%D8%A7%D9%86%D9%82%D9%84%D8%A7%D8%A8-%D8%A7%D8%B1%D8%AA%D8%A8%D8%A7%D8%B7%D8%A7%D8%AA%DB%8C-%D9%88-%D8%AA%DA%A9%D9%86%D9%88%D9%84%D9%88%DA%98%DB%8C%DA%A9%DB%8C-%DA%A9%D9%87-%D8%B1%D8%AE-%D8%AF%D8%A7%D8%AF%D9%87

بخش استیج جشنواره «ایران عزیز» از ساعت ۱۸ تا ۲۲ با اجرای برنامه‌های متنوع میزبان مخاطبان کودک و بزرگسال است که از جمله این برنامه‌ها می‌توان به اجرای موسیقی اقوام، نمایش مستند کوتاه، برگزاری مسابقه برای حاضران، برنامه ویژه کودکان و… اشاره کرد. همچنین هر روز تعدادی از هنرمندان و خوانندگان مطرح کشور با حضور در جشنواره به اجرای موسیقی خواهند پرداخت.

به گزارش سینماپرس، محمدمهدی اسماعیلی شامگاه جمعه (۲۲ مهرماه) در جریان بازدید از جشنواره وحدت اقوام ایرانی با عنوان «ایران عزیز» در مجموعه دریاچه شهدای خلیج فارس اظهارداشت: یادم نمی‌آید که تا به حال در محوطه دریاچه چیتگر چنین کار فرهنگی فاخری انجام شده باشد و نمایندگانی از همه جای ایران حضور داشته باشند. دوستانمان در سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران ابتکار خوبی داشته‌اند و حتماً در تهران می‌توان نقاط دیگری را هم برای برپایی چنین جشنواره‌هایی در نظر گرفت تا از حضور و تجمع شهروندان نهایت استفاده برای برنامه‌های فرهنگی و هنری برده شود.

اسماعیلی درباره تاثیر جشنواره «ایران عزیز» بر انسجام ملی و وحدت اقوام ایرانی بیان کرد: در ایران موضوع همگرایی قومیت‌های مختلف یک مسئله تاریخی است و در این زمینه خیلی دشواری‌ای نداریم. در برخی کشورها هویت ملی به شکل موزائیکی است و تلاش می‌کنند اقوام مختلفشان را در کنار هم بگذارند و به زور تبلیغات و پروپاگاندای سیاسی آن را جا بیندازند. در برخی مناطق پیرامونی ما این موضوع دیده می‌شود. در ایران خوشبختانه نیازی به این نداریم، فقط کافی است که زمینه‌های بروز این وحدت را فراهم کنیم و در نقش تسهیلگر ظاهر شویم. یعنی چنین مکان‌هایی را در اختیار اقوام بگذاریم و ببینیم چه طور بخش‌های مختلف کشور به راحتی در کنار هم می‌نشینند و باهم تعامل می‌کنند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهارداشت: در ایران مسئله‌ای به نام واگرایی نداریم و تاریخ ما بیانگر همگرایی بوده و ایران به لحاظ فرهنگی یک جغرافیای بسیار گسترده‌تر از مرزهای سیاسی فعلی‌اش دارد. در واقع بسیاری از مشاهیر، آداب و سنن و مناسک فرهنگی ما تنها در ایران نیست و در یک جغرافیای وسیع تا شرق، شمال، غرب و جنوب ایران ادامه دارد. در دولت جدید چون نگاهمان تعاملات منطقه‌ای است، تلاش داریم این موضوع را برجسته کنیم.

اقوام لر، کرد، آذری، بلوچ، ترکمن، گیلکی، مازنی، عرب، بختیاری، قشقایی و خطه جنوبی کشور در جشنواره حضور خواهند داشت که با توجه به پراکندگی اقوام ایرانی در سطح کشور، به نوعی همه استان‌های ایران در جشنواره «ایران عزیز» حاضر هستند و هر یک از روزهای جشنواره به یکی از اقوام ایرانی اختصاص خواهد داشت.

وی افزود: به عنوان مثال هفته گذشته میزبان وزیر فرهنگ تاجیکستان بودیم که به شیراز و تبریز نیز سفر کردند. در ماه‌های آینده برای کشورهای دیگر منطقه هم برنامه‌هایی پیش‌بینی کرده‌ایم تا این همگرایی منطقه‌ای را افزایش دهیم.

اسماعیلی گفت: با توجه به انقلاب ارتباطاتی و تکنولوژیکی که رخ داده، نسل جدید اغلب اطلاعات خود را از بستر فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی می‌گیرند و ممکن است اطلاعات کمی درباره فرهنگ اقوام ایرانی داشته باشند. مهمترین مخاطب جشنواره‌هایی مانند «ایران عزیز» این نسل است و باید چنین کارهایی را گسترش دهیم.

به گزارش ایرنا، جشنواره وحدت اقوام ایرانی با عنوان «ایران عزیز» به مناسبت هفته وحدت از روز چهارشنبه (۲۰ مهرماه) با برنامه‌های متنوع به همت سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در مجموعه دریاچه شهدای خلیج فارس(چیتگر) واقع در انتهای بزرگراه همت غرب آغاز به کار کرد و تا ۲۹ مهرماه هر روز از ساعت ۱۵ تا ۲۲ میزبان شهروندان است.

وی با بیان اینکه جشنواره «ایران عزیز» نشان داد می‌توان برای مناسبت‌های گوناگون دینی و ملی به خوبی برنامه‌ریزی کرد، افزود: هفته وحدت بهترین زمان برای نشان دادن همدلی و همگرایی قومیت‌های مختلف ایران بود. همه اقوام ایران عزیز در اینجا نماینده دارند و آثار فرهنگی و هنری خود را به نمایش گذاشته‌اند. علاوه بر جنبه‌های فرهنگی، این جشنواره به اقتصاد فرهنگ و هنر اقوام هم کمک می‌کند و توجه به این حوزه باعث کارآفرینی نیز می‌شود.

سینماپرس: وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به برگزاری جشنواره وحدت اقوام ایرانی با عنوان «ایران عزیز» گفت: این جشنواره نشان داد می‌توان برای مناسبت‌های گوناگون دینی و ملی به خوبی برنامه‌ریزی کرد، هفته وحدت بهترین زمان برای نشان دادن همدلی و همگرایی قومیت‌های مختلف ایران بود.