«آذرخش» به تلویزیون می‌آید – اخبار سینمای ایران و جهان

«آذرخش» به تهیه‌کنندگی دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب فرهنگی برگزیده بخش تاریخ انقلاب اسلامی دومین جشنواره مردمی فیلم «عمار» است که چهارشنبه ۱۶ آذر حوالی ساعت ۲۳:۳۰ از شبکه دو سیما روانه آنتن می‌شود. بازپخش این مستند پنجشنبه ساعت ۱۷:۳۰ خواهد بود.


منبع: https://www.cinemapress.ir/news/142659/%D8%A2%D8%B0%D8%B1%D8%AE%D8%B4-%D8%A8%D9%87-%D8%AA%D9%84%D9%88%DB%8C%D8%B2%DB%8C%D9%88%D9%86-%D9%85%DB%8C-%D8%A2%DB%8C%D8%AF

به گزارش سینماپرس، مستند «آذرخش» به کارگردانی سیامک مختاری ماجرای مخالفت دانشجویان با استکبار جهانی است که واقعه ۱۶ آذر ۱۳۳۲ را روایت می‌کند. این روز، به یاد سه دانشجو که هنگام اعتراض به دیدار رسمی ریچارد نیکسون معاون رئیس جمهور وقت ایالات متحده آمریکا و همچنین از سرگیری روابط ایران با انگلستان در تاریخ ۱۶ آذر ۱۳۳۲ (حدود چهار ماه پس از کودتای ۲۸ مرداد همان سال) در دانشگاه تهران به شهادت رسیدند، روز دانشجو نام‌گذاری شده است.

سینماپرس: مستند «آذرخش» به کارگردانی سیامک مختاری به بررسی زوایای مختلف حوادث روز ۱۶ آذر می‌پردازد.

وقایع آذر ۱۳۳۲ نمایان‌گر واکنش دولت برآمده از کودتا به فعالیت‌های دانشجویی بود. ۱۶ آذر توسط کنفدراسیون دانشجویان ایرانی خارج از کشور که مرکز اجتماع و مباحثه مخالفان حکومت پهلوی در خارج از ایران بود، روز دانشجو نامیده شد.